Česká televize by měla být v budoucnu ryze nezávislou

Pokud se podíváme na krátkou charakteristiku České televize, je třeba říci, že je to jediná veřejnoprávní televizní stanice u nás. A to znamená nejenom to, že jsou s ní spojené určité poplatky, ale zcela přirozeně to znamená také fakt, že podíl různých pořadů musí být volen s ohledem na platnost konkrétních ujednání, ale i zákonů. A když o zákonech mluvíme, je třeba dodat i to, že se chystá novelizace. A to taková, která by měla zajistit, aby byla Česká televize skutečně ryze nezávislým médiem a aby nemohla být jakkoliv a kýmkoliv ovládána.

O co půjde?

Aktuálně je novela v Poslanecké sněmovně, kde o ni bude jednáno. Půjde o změnu Zákona o České televizi a také o změnu Zákona o českém rozhlasu. Dané změny by se měly týkat především budoucí volby členů na významné posty. Konkrétně na pozice, kterými je Rada České televize a také Rada Českého rozhlasu. Pokud se podíváme na současné stavy, dá se říci, že může být zvolený v podstatě kdokoliv. Novelizace tomuto má přímo zabránit. A to tak, že by následná volba měla být ryze v rukou různých společenských organizací, které by byly spojeny s krokem přímé volby.

Proč právě tato konkrétní změna?

Pokud vás zajímá, co je hlavním důvodem této změny, potom je to rozhodně snaha o to, udržet televizi zcela nezávislou. I když stoprocentně to nepůjde nikdy, jelikož každý novinář může mít různé pohledy na věc a ve svých reportážích se může lehce přiklonit na určitou stranu. Novela však má omezit především to, aby například politici dané médium ovládali a sami se tak podíleli na tom, co vlastně televize vysílat může a co naopak nemůže. To už by bylo považováno za významný zásah do objektivnosti. Proto je v plánu novelizace, která by měla jasně zajistit, aby se nic podobného v budoucnu nestávalo. Jedině tak si ČT, ale i Český rozhlas nadále zachová svou správnou tvář.

Aktuálně v tv světě
Vánoční svátky jsou obvykle spojeny s pohádkami. Pokud pomineme koncept, který má Prima Cool, tak se toho většina ..
21.11.2017
Pokud by měl být sestavený žebříček tuzemských komerčních televizí, je celkem jasné, kdo bude na jeho vrcholu. Půjde ..
16.11.2017
Méně než dva měsíce zbývají do Vánoc. Je tedy jasné, že tuzemské televize budou pomalu ale jistě začínat ..
14.11.2017
HD vysílání se už pomalu ale jistě stává standardem. Pokud jde o běžný volně šiřitelný příjem, tak zde musíme ..
09.11.2017
První řada byla velmi úspěšná, a proto se Česká televize rozhodla, že natočí i řadu druhou. A i o té je možné ..
08.11.2017
I když TV Nova v poslední době přišla s celou řadou kriminálek, je třeba jasně říci, že je zde jeden vítěz, se ..
05.11.2017
Volby jsou definitivně za námi, což znamená jediná. Můžeme řešit výsledky, ale jelikož jste na webu, který se věnuje ..
31.10.2017
Kdo miluje rockovou hudbu, nemusí ji nutně poslouchat jenom po internetu, stejně jako nemusí jenom ladit rádio. Stejně jako ..
26.10.2017
Pokud se podíváme do historie tohoto konkrétního kanálu, tak musíme jasně a objektivně říci, že se jedná o druhý ..
24.10.2017
Již se stala poměrně jasnou stálicí na poli televizní zábavy. Řeč je o Tuty TV, která je kanálem, kterýž je ..
22.10.2017