ČT má více vysílat z regionů, navrhuje senátor

Většina lidí minimálně tuší, že veřejnoprávní Česká televize nesídlí jen na pražských Kavčích Horách, i když je s tímto místem ponejvíce spojována. Další regionální studia má v Brně a Ostravě, kde také vzniká mnoho pořadů – ale pořád je to pouhých 20 procent všech vysílaných filmů, seriálů či show. Ale mohlo by se to změnit.

Ještě kolem roku 2000 se v Ostravě a v Brně vyrábělo shodně po pěti procentech pořadů pro Českou televizi – drtivých 90 procent vznikalo v Praze. Pak se objem z regionů zvýšil a podle poslední novely se obě regionální studia na tvorbě podílejí ze zákonných 20 procent. Senátorovi Janu Velebovi, který je ve Straně práv občanů, jíž mimochodem i řídí, se to ale pořád zdá málo. A proto nyní navrhuje, aby podíl regionální tvorby stoupl rovnou na 30 procent a zvýšil se tedy o polovinu. Tuto změnu by navíc rád zavedl už od ledna příštího roku.

Zatím bez podpory

Jak senátor tvrdí, na Moravě žije čtyřicet procent obyvatel České republiky. Přijde mu proto logické, aby se tvorba decentralizovala a více se přesunula do jiných studií, kde jsou podle něho také schopní lidé, ale mají v podstatě svázané ruce. Podle Veleby by obě regionální studia (i jejich pracovníci) navýšení kapacit uvítala. A souhlasí s ním prý i mnohé neziskové a další organizace na Moravě a ve Slezsku. Jenže to má přece jen háček – senátor přišel s tímto návrhem, ale zatím ho nekonzultoval ani se svými kolegy v Senátu, ani s vedením České televize. Ta to ostatně zatím nechce ani nijak komentovat.

Navýšení ve hvězdách

Podle Veleby, který celý plán už probíral s právníkem, by se o této novele mohlo v Senátu jednat už během března, a pokud by prošla, přešla by do rukou poslanců. Pakliže by ji schválili i ti, mohla by skutečně od 1. ledna začít platit. To, jestli to tak bude, je ale zatím více než nejisté.

Aktuálně v tv světě
Vánoční svátky jsou obvykle spojeny s pohádkami. Pokud pomineme koncept, který má Prima Cool, tak se toho většina ..
21.11.2017
Pokud by měl být sestavený žebříček tuzemských komerčních televizí, je celkem jasné, kdo bude na jeho vrcholu. Půjde ..
16.11.2017
Méně než dva měsíce zbývají do Vánoc. Je tedy jasné, že tuzemské televize budou pomalu ale jistě začínat ..
14.11.2017
HD vysílání se už pomalu ale jistě stává standardem. Pokud jde o běžný volně šiřitelný příjem, tak zde musíme ..
09.11.2017
První řada byla velmi úspěšná, a proto se Česká televize rozhodla, že natočí i řadu druhou. A i o té je možné ..
08.11.2017
I když TV Nova v poslední době přišla s celou řadou kriminálek, je třeba jasně říci, že je zde jeden vítěz, se ..
05.11.2017
Volby jsou definitivně za námi, což znamená jediná. Můžeme řešit výsledky, ale jelikož jste na webu, který se věnuje ..
31.10.2017
Kdo miluje rockovou hudbu, nemusí ji nutně poslouchat jenom po internetu, stejně jako nemusí jenom ladit rádio. Stejně jako ..
26.10.2017
Pokud se podíváme do historie tohoto konkrétního kanálu, tak musíme jasně a objektivně říci, že se jedná o druhý ..
24.10.2017
Již se stala poměrně jasnou stálicí na poli televizní zábavy. Řeč je o Tuty TV, která je kanálem, kterýž je ..
22.10.2017