Fenomén underground jde až ke kořenům

Po celých čtyřicet večerů diváky bude doprovázet a již doprovází dokumentární série Fenomén Underground. Každý pátek ji vysílá ČT 2 a snaží se mladším generacím i pamětníkům detailně připomenout, co to vlastně byl a je underground.

Jak už jste se u nás mohli dočíst, na této rozsáhlé dokumentární fresce o českých subkulturách a jejích představitelích pracoval hned celý tým profesionálů. Autory jsou Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor či vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Sérii také točili hned čtyři režiséři – Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík. A výsledek je proto více než monumentální.

Podrobná studie

První tři díly představovaly fenomén undergroundu jako celek a snažily se ho přiblížit i těm, kteří ho na vlastní kůži nezažili. Čtvrtý díl nazvaný Předci a paralely už se pustil hlouběji ke kořenům tohoto podhoubí oficiální kultury a představil první „zakladatele“ undergroundu, tedy milovníky rock’n’rollu a tanečníky swingu. I ti byli ve své době trestáni a „potíráni“. Dalších pět dílů se pak postupně bude věnovat kapelám a jednotlivcům, stejně jako společnostem, které také patřily k zakladatelům této subkultury. Jeden díl bude patřit skupině Hell’s Devils, další zase Křižovnické škole čistého humoru bez vtipu, do které v jisté době spadal i Ivan Martin Jirous.

Nejen muzikanti

Zajímavostí Fenoménu underground je, že se nesnaží jít jen po stopách muzikantů. Zajímá se i o výtvarníky a další lidi, kteří se cíleně vymykali dobové oficiální kultuře a šli proti ní – a dělali a vytvářeli jen to, co chtěli. Nejen, že se jeden díl nazývá Andělské vlasy a pojednává o lidech, kteří patřili mezi takzvané máničky a snažili se odlišovat i vzhledově. Ale další díly zmiňují i výtvarníky třeba ze skupiny Šmidrové. A tak dále. Zkrátka jak to už nyní vypadá, jde o sérii, kterou stojí zato vidět.

Aktuálně v tv světě
Pokud by měl být sestavený žebříček tuzemských komerčních televizí, je celkem jasné, kdo bude na jeho vrcholu. Půjde ..
16.11.2017
Méně než dva měsíce zbývají do Vánoc. Je tedy jasné, že tuzemské televize budou pomalu ale jistě začínat ..
14.11.2017
HD vysílání se už pomalu ale jistě stává standardem. Pokud jde o běžný volně šiřitelný příjem, tak zde musíme ..
09.11.2017
První řada byla velmi úspěšná, a proto se Česká televize rozhodla, že natočí i řadu druhou. A i o té je možné ..
08.11.2017
I když TV Nova v poslední době přišla s celou řadou kriminálek, je třeba jasně říci, že je zde jeden vítěz, se ..
05.11.2017
Volby jsou definitivně za námi, což znamená jediná. Můžeme řešit výsledky, ale jelikož jste na webu, který se věnuje ..
31.10.2017
Kdo miluje rockovou hudbu, nemusí ji nutně poslouchat jenom po internetu, stejně jako nemusí jenom ladit rádio. Stejně jako ..
26.10.2017
Pokud se podíváme do historie tohoto konkrétního kanálu, tak musíme jasně a objektivně říci, že se jedná o druhý ..
24.10.2017
Již se stala poměrně jasnou stálicí na poli televizní zábavy. Řeč je o Tuty TV, která je kanálem, kterýž je ..
22.10.2017
Jak jsme vás již informovali, nebude to jenom veřejnoprávní televize, která se bude primárně snažit o to, aby mohla ..
17.10.2017