Česká televize připomíná srpen 1968

Znovu je tady významné české výročí – připomínáme si události, které se staly v srpnu roku 1968. A i když na to většina televizních stanic nedbá, veřejnoprávní Česká televize to vidí jinak. A stejně jako každý rok chce veřejnosti připomenout, co se tehdy stalo.

Ze dne na den přijely tanky a přišla vojska zemí Varšavské smlouvy, obsadily Československo a začalo tak dvacet let okupace, kdy země byla ještě nesvobodnější než do té doby. To vše se odehrálo  naprosto nečekaně 21. srpna 1968. A aby to poznali ti, kteří tu dobu nezažili, nebo si ji trochu jinak připomněli pamětníci, rozhodla se Česká televize odvysílat více než dvacet filmů, dokumentů a dalších pořadů, které připomínají události té doby.

Premiérové dokumenty

Pořady k výročí 21. srpna jsou k vidění na ČT 1, ČT 2 i ČT art, a to již od 15. srpna a až do 24. srpna. Nejde přitom jen čistě o dokumenty a záběry ze srpna 1968, i když i takové se na obrazovkách objeví. Mezi zajímavé dokumenty patří jednoznačně 5 minut svobody, který natočili Rusové a zobrazuje osudy těch, kteří s okupací nesouhlasili, ale zároveň žili mimo Československo. Vít Janeček připravil dokument o držitelích Ceny Františka Kriegela, Václav Kadrnka natočil zase film Osmdesát dopisů a k vidění bude i snímek o životě Jana Zajíce nazvaný jednoduše Jan.

Odlehčená zábava

Aby to nebylo zase tak náročné a televize přitáhla k obrazovkám i diváky méně se zajímající o toto datum, budou se vysílat i veselejší a modernější pořady. K nim patří třeba muzikál Rebelové, drama Anglické jahody nebo tragikomedie Zemský ráj to napohled. Přijdou ovšem i dosud málo vídané nebo zakazované věci – k nim patří třeba snímek Pasiáns, který ležel přes dvacet let v trezoru. A mezi špičky vysílacího programu bude patřit Nesnesitelná lehkost bytí, nominovaná na dva Oscary – a natočená podle románu Milana Kundery.

Aktuálně v tv světě
Detektivky jasně vedou a jasně táhnou. To Česká televize ví a tak se tímto tématem zabývá stále více. co aktuálně ..
23.11.2017
Vánoční svátky jsou obvykle spojeny s pohádkami. Pokud pomineme koncept, který má Prima Cool, tak se toho většina ..
21.11.2017
Pokud by měl být sestavený žebříček tuzemských komerčních televizí, je celkem jasné, kdo bude na jeho vrcholu. Půjde ..
16.11.2017
Méně než dva měsíce zbývají do Vánoc. Je tedy jasné, že tuzemské televize budou pomalu ale jistě začínat ..
14.11.2017
HD vysílání se už pomalu ale jistě stává standardem. Pokud jde o běžný volně šiřitelný příjem, tak zde musíme ..
09.11.2017
První řada byla velmi úspěšná, a proto se Česká televize rozhodla, že natočí i řadu druhou. A i o té je možné ..
08.11.2017
I když TV Nova v poslední době přišla s celou řadou kriminálek, je třeba jasně říci, že je zde jeden vítěz, se ..
05.11.2017
Volby jsou definitivně za námi, což znamená jediná. Můžeme řešit výsledky, ale jelikož jste na webu, který se věnuje ..
31.10.2017
Kdo miluje rockovou hudbu, nemusí ji nutně poslouchat jenom po internetu, stejně jako nemusí jenom ladit rádio. Stejně jako ..
26.10.2017
Pokud se podíváme do historie tohoto konkrétního kanálu, tak musíme jasně a objektivně říci, že se jedná o druhý ..
24.10.2017