30 let svobody oslaví ČT pestrou nabídkou tematických pořadů

Blíží se velké výročí. 17. listopadu si připomeneme 30 let od sametové revoluce, kdy došlo ke změně režimu. Česká televize plánuje připomenout třicetileté výročí svobody řadou dokumentů, filmů i zpravodajstvím. Symbolicky se na televizních obrazovkách objeví tři desítky premiér hrané nebo dokumentární tvorby.

Jednou ze zajímavostí bude netradiční zpravodajský pořad Dnes před 30 lety, který diváky přenese přímo do dění 17. listopadu 1989 a odhalí další zajímavé souvislosti z pohledu aktuálních historických poznatků. Na tento pořad se poprvé můžete těšit v neděli 17. listopadu a následující díl ČT uvede ještě ve středu 27. listopadu na stanici ČT 1.

Je libo dokument či film?

Diváci, kteří dávají přednost dokumentární tvorbě, se mohou těšit na film Jan Potměšil: Nikdy bych neměnil, který spojuje životní příběh herce Jana Potměšila s dějinnými událostmi listopadu 1989. Diváci se na premiéru mohou těšit v úterý 19. listopadu na kanále ČT 2. Od neděle 17. listopadu bude pravidelně uváděn také cyklus Sametové stopy, který ukazuje zlomové okamžiky naší doby od historického momentu v roce 1989 až do současnosti.

Trochu tajemna a mnoho zodpovězených otázek přinese pořad Konspirace 89, který reaguje na řadu konspiračních teorií, které se okolo listopadu 1989 rozšířily.Netradiční připomínku 17. listopadu 1989 uvidí diváci také televizní film Soud nad českou cestou, který za pomoci fiktivního soudního přelíčení reflektuje míru naplnění programového prohlášení Občanského fóra „Co chceme“ z listopadu 89.

Neméně zajímavé budou také portréty významných osobností, které ovlivnila normalizace a další události spojené s koncem komunistické éry. Dokument Zorka Ságlová připomene umělkyni, která stála u zrodu landartu v Česku. Další dokumenty se podívají třeba na život Luboše Dobrovského nebo Jána Langoše. V neposlední řadě bude výročí připomenuto několika filmy s tematikou 30 let svobody – Zlatý podraz, Toman, Hovory s TGM, Polojasno, Čiara, Všichni dobří rodáci, Návrat ztraceného ráje nebo Národní třída.

Aktuálně v tv světě
Většina televizních kanálů již začíná pomalu odkrývat svá vánoční esa. Vždyť je taky na čase – Vánoce nás ..
16.11.2019
A je to tady zase. Rok se s rokem sešel a opět se začínají řešit Vánoce. Patrné je to jak na ulicích měst a obcí, ..
14.11.2019
Podzimní televizní sezóna je v plném proudu, v říjnu si nejsilnější pozici držela Nova, posilovaly ale hlavně Prima a ..
11.11.2019
Televizní diváky čeká velká změna. Řeč je samozřejmě o připravovaném přechodu na moderní vysílací standard DVB-T2. ..
05.11.2019
Blíží se velké výročí. 17. listopadu si připomeneme 30 let od sametové revoluce, kdy došlo ke změně režimu. Česká ..
03.11.2019
Společnost CentralEuropean Media Enterprises (CME) potvrdila v neděli večer, že uzavřela definitivní smlouvu o akvizici s ..
31.10.2019
Televizní festival v Cannes byl pro Českou televizi úspěšný. Veze si z něj hned několik nových zahraničních ..
27.10.2019
Málokdy jsou další díly a série úspěšných seriálů oblíbenější než ty předchozí. Přesto se i v českém ..
23.10.2019
Již dlouhou dobu sledované a po minulých řadách velice očekávané vysílání další řady StarDance získalo ..
20.10.2019
V poslední době se hodně hovoří o přechodu na DVB-T2. Velice častou otázkou u diváků bývá, kolik je bude v jaké ..
16.10.2019