Aida ze Salcburského festivalu aneb V listopadu s Giuseppe Verdi na ČT Art

Příznivci operního dramatického umění se mohou těšit na záznam představení opery Aida ze Salcburského festivalu. Nevšední zážitek je pro ně připravený na ČT Art, a to v sobotu 26. listopadu tohoto roku.

Příběh ze starověkého Egypta

Opera Aida vznikla na objednávku pro nové operní divadlo v Káhiře. Napsal ji Giuseppe Verdi v letech 1870 až 1871 na námět poskytnutý egyptologem Augustem Mariettem. Tato opera, považována za Verdiho vrcholné dílo, má čtyři dějství. Ta se odehrávají ve starověkém Egyptě v Memfidě a Thébách. Hlavním tématem je láska mezi etiopskou otrokyní Aidou a egyptským vojevůdcem Radamesem. Jak už to v dramatech bývá, jejich lásce se do cesty připlétají nástrahy. Jednou z nich je žárlivá faraonova dcera Amneris, která si na Radamese dělala zálusk.

Nikdo netuší, že Aida je ve skutečnosti dcerou etiopského krále. Ramades odchází do války proti Etiopii. Do Egypta přichází za Aidou její otec a požádá ji, aby vyzvěděla od Ramadese vojenská tajemství. Zprvu Aida odmítá, nakonec k tomuto kroku svolí. Ramades jí prozradí rozmístění egyptských vojsk. Za svou zradu je ale faraonem potrestán zazděním zaživa v podzemní hrobce. Aida si dobrovolně vybírá smrt po boku svého milovaného.

Anna Netrebko

V titulní roli Aidy se objeví ruská operní sopranistka Anna Netrebko, která je spojená s účinkováním na scénách Salcburského festivalu, Metropolitní opery v New Yorku, Vídeňské státní opery a londýnské Královské opery. Její doménou je pěvecký styl belcanto. Zazářila jako Gilda v Rigolettu, Mimi v Bohémě a Julie v Romeovi a Julii.

V roce 2007 byla Anna Netrebko na třetím místě mezi 100 nejvýraznějších lidí z oblasti umění a zábavy, kam ji zařadil americký časopis Time. V srpnu 2017 se představila v titulní roli Verdiho opery Aida v rámci Salcburského festivalu. V souvislosti s jejím účinkováním v této opeře odborníci zaznamenávají její výrazný posun od belcanta k dramatickému sopránu.

Aktuálně v tv světě
Jsou filmy, které si pustíte na nedělní odpoledne, když si chcete odpočinout od každodenního shonu. Český film ..
27.01.2023
Když se řekne režisér Zdeněk Podskalský st., je to záruka dobré zábavy. Na svém kontě má tento tvůrce řadu ..
19.01.2023
Televizní stanice Prima pravidelně zásobuje diváky reprízami seriálů natočený už dříve. Patří k nim i italská ..
17.01.2023
Televizní stanice ČT2 připravila na sobotní večer pro diváky lahůdku v podobě německo-rakouské minisérie Sisi z roku ..
15.01.2023
Filmy se životopisnou tématikou patří k oblíbeným pořadům. Režisér Joe Wright se rozhodl natočit snímek o období ..
11.01.2023
Televizní stanice Prima Zoom připravila pro své diváky dokumentární lahůdku USA v podobě osmidílného seriálu, v němž ..
08.01.2023

Spisovatel Vladimír Neff je autorem knižní předlohy ..

05.01.2023
Nový rok lze přivítat různě. S přáteli na horách, s rodinou doma nebo s partnerem v některé zajímavé destinaci. Pokud ..
01.01.2023
Diváci si už zvykli, že do svého vysílacího programu na poslední den v roce ČT1 zařazuje opakování klasické televizní ..
31.12.2022
Vánoce již klepou na dveře, takže by to možná chtělo raději se podívat na nějakou pěknou pohádku. Americký film Únos ..
24.12.2022