Česká filmová komedie Černí baroni na televizní stanici ČT1

Možná znáte knihu Černí baroni, kterou napsal Miloslav Švandrlík a která se stala předlohou pro natočení stejnojmenného filmu z roku 1992. Jedná se o jeden z nejvtipnějších českých filmů, ve kterém se to hláškami jen hemží. Jeho reprízu uvidíte na televizní stanici ČT1.

Pétépáci v hlavních rolích

Černí baroni byla přezdívka příslušníků Pomocných technických praporů neboli PTP neboli pétépáků, kteří v 50. letech 20. století tvořily zvláštní složku Československé lidové armády. Do jejich řad se obvykle dostali nejen vojáci kvůli své špatné tělesné schránce, ale také s kriminální minulostí nebo špatným třídním původem.

A tak se ve filmu setkáme s feudálem Šternberkem, právníkem Macháčkem, Romem Kotlárem. Neméně zajímavé jsou figurky vojenských velitelů, z nichž stupidita sálá na metry daleko.

Perfektní herecké výkony

Za úspěchem filmu Černí baroni bezesporu stojí herecké výkony představitelů v hlavních i vedlejších rolích. Je to především Pavel Landovský jako major Haluška alias Terazky a Miroslav Donutil jako poručík Troník. Vyzdvihnout je možné také Jiřího Schmitzera za ztvárnění poručíka Hamáčka.

Neméně zajímavá je role asistenta režie Romana Kefalína v podání Ondřeje Vetchého nebo feudála Šternberka, kterého si s chutí zahrál Václav Vydra. Jejich komické výstupy a nesmrtelné hlášky jsou tím, na co se diváci při sledování tohoto filmu těší.

Zdeněk Sirový jako pétépák

Režie filmu Černí baroni se ujal Zdeněk Sirový, který sám k pétépákům narukoval. Na tuto dobu vzpomínal s hořkostí, protože nevěděl, jak dlouho bude muset sloužit. Na pétépáky se totiž dvouletá vojenská prezenční služba nevztahovala.

Scény v kasárnách se natáčely v Zelené Hoře, která se nachází nedaleko Nepomuku. Miroslav Donutil na vojně nikdy nebyl a svou postavu poručíka Troníka vystavěl podle vyprávění jeho přátel. Na film se přišlo podívat do kin 1,4 milionu diváků, čímž se snímek zařadil mezi nejúspěšnější tituly prvního období privatizované české kinematografie.

Aktuálně v tv světě
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024
Švédský spisovatel Jonas Jonasson si získal přízeň čtenářů svým stylem psaní a zejména jeho kniha Stoletý stařík, ..
12.05.2024
Již v pátek 10. května 2024 vypukne dlouho očekávané Mistrovství světa v hokeji, které se letos uskuteční v České ..
07.05.2024
Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Odpověď ..
05.05.2024
Napadá vás, jaké by to bylo, kdybyste se z důchodu vrátili zpátky do pracovního procesu? Odpověď na tuto otázku vám ..
30.04.2024
Letos na podzim se na obrazovkách České televize opět objeví u diváků velmi oblíbený zábavný taneční pořad ..
28.04.2024

Když televize Prima lákala diváky na reality show Česko na grilu, netušila, jakým fiaskem ..

25.04.2024