Česká filmová komedie Černí baroni na televizní stanici ČT1

Možná znáte knihu Černí baroni, kterou napsal Miloslav Švandrlík a která se stala předlohou pro natočení stejnojmenného filmu z roku 1992. Jedná se o jeden z nejvtipnějších českých filmů, ve kterém se to hláškami jen hemží. Jeho reprízu uvidíte na televizní stanici ČT1.

Pétépáci v hlavních rolích

Černí baroni byla přezdívka příslušníků Pomocných technických praporů neboli PTP neboli pétépáků, kteří v 50. letech 20. století tvořily zvláštní složku Československé lidové armády. Do jejich řad se obvykle dostali nejen vojáci kvůli své špatné tělesné schránce, ale také s kriminální minulostí nebo špatným třídním původem.

A tak se ve filmu setkáme s feudálem Šternberkem, právníkem Macháčkem, Romem Kotlárem. Neméně zajímavé jsou figurky vojenských velitelů, z nichž stupidita sálá na metry daleko.

Perfektní herecké výkony

Za úspěchem filmu Černí baroni bezesporu stojí herecké výkony představitelů v hlavních i vedlejších rolích. Je to především Pavel Landovský jako major Haluška alias Terazky a Miroslav Donutil jako poručík Troník. Vyzdvihnout je možné také Jiřího Schmitzera za ztvárnění poručíka Hamáčka.

Neméně zajímavá je role asistenta režie Romana Kefalína v podání Ondřeje Vetchého nebo feudála Šternberka, kterého si s chutí zahrál Václav Vydra. Jejich komické výstupy a nesmrtelné hlášky jsou tím, na co se diváci při sledování tohoto filmu těší.

Zdeněk Sirový jako pétépák

Režie filmu Černí baroni se ujal Zdeněk Sirový, který sám k pétépákům narukoval. Na tuto dobu vzpomínal s hořkostí, protože nevěděl, jak dlouho bude muset sloužit. Na pétépáky se totiž dvouletá vojenská prezenční služba nevztahovala.

Scény v kasárnách se natáčely v Zelené Hoře, která se nachází nedaleko Nepomuku. Miroslav Donutil na vojně nikdy nebyl a svou postavu poručíka Troníka vystavěl podle vyprávění jeho přátel. Na film se přišlo podívat do kin 1,4 milionu diváků, čímž se snímek zařadil mezi nejúspěšnější tituly prvního období privatizované české kinematografie.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023