Česká televize by měla být v budoucnu ryze nezávislou

Pokud se podíváme na krátkou charakteristiku České televize, je třeba říci, že je to jediná veřejnoprávní televizní stanice u nás. A to znamená nejenom to, že jsou s ní spojené určité poplatky, ale zcela přirozeně to znamená také fakt, že podíl různých pořadů musí být volen s ohledem na platnost konkrétních ujednání, ale i zákonů. A když o zákonech mluvíme, je třeba dodat i to, že se chystá novelizace. A to taková, která by měla zajistit, aby byla Česká televize skutečně ryze nezávislým médiem a aby nemohla být jakkoliv a kýmkoliv ovládána.

O co půjde?

Aktuálně je novela v Poslanecké sněmovně, kde o ni bude jednáno. Půjde o změnu Zákona o České televizi a také o změnu Zákona o českém rozhlasu. Dané změny by se měly týkat především budoucí volby členů na významné posty. Konkrétně na pozice, kterými je Rada České televize a také Rada Českého rozhlasu. Pokud se podíváme na současné stavy, dá se říci, že může být zvolený v podstatě kdokoliv. Novelizace tomuto má přímo zabránit. A to tak, že by následná volba měla být ryze v rukou různých společenských organizací, které by byly spojeny s krokem přímé volby.

Proč právě tato konkrétní změna?

Pokud vás zajímá, co je hlavním důvodem této změny, potom je to rozhodně snaha o to, udržet televizi zcela nezávislou. I když stoprocentně to nepůjde nikdy, jelikož každý novinář může mít různé pohledy na věc a ve svých reportážích se může lehce přiklonit na určitou stranu. Novela však má omezit především to, aby například politici dané médium ovládali a sami se tak podíleli na tom, co vlastně televize vysílat může a co naopak nemůže. To už by bylo považováno za významný zásah do objektivnosti. Proto je v plánu novelizace, která by měla jasně zajistit, aby se nic podobného v budoucnu nestávalo. Jedině tak si ČT, ale i Český rozhlas nadále zachová svou správnou tvář.

Aktuálně v tv světě
Když se mluví o sportu, tak si většina lidí představí sporty klasické. U nás je to hlavně fotbal, hokej, tenis, stejně ..
21.02.2018
Jak jsme vás již informovali, Česká televize chystá do svého vysílání zajímavou novinku, která ponese název Inspektor ..
18.02.2018
Jedním z pořadů na TV Barrandov jsou i Aféry. Je poměrně známý, a to mimo jiné proto, že je vysílán hned čtyřikrát ..
16.02.2018
Takzvaná koprodukční tvorba není v dnešní době nic výjimečného. O co se vlastně jedná? Jde o cestu, při které ..
11.02.2018
TV Nova je u nás stále jasnou komerční jedničkou. Aby tomu tak bylo, rozhodně nesmí usnout na vavřínech. I proto ..
09.02.2018
Už se to nezadržitelně blíží. A co konkrétně? Samozřejmě známý sportovní svátek, kterým jsou olympijské hry. Je ..
04.02.2018
Pokud patříte do poměrně početné skupiny milovníků fotbalu, potom víte, že na volně šiřitelných, tedy bezplatných ..
30.01.2018
Už se to pomalu ale jistě blíží. Co? Onen termín přechodu, kdy se již nebude využívat současná pozemní digitální ..
26.01.2018
TV Prima má zaregistrováno několik obchodních známek, které se týkají jednotlivých pořadů. To není v rámci televizí ..
25.01.2018
I když je zde stále ještě zimné období, během kterého běží na televizních obrazovkách několik různorodých novinek, ..
21.01.2018