Česká televize připravuje blok pořadů k srpnu 1968

Česká televize se chystá vrátit k událostem v srpnu 1968 a to z různých pohledů.  Mapovat bude všechno, co se odehrálo předtím, než vlastně k invazi vojsk Varšavské smlouvy došlo. Tehdejší dění představí ve čtrnácti pořadech.

Bouřlivé dva týdny

Co se chystá?

  • Prvním pořadem celého bloku je v pátek 19. srpna vysílaný film režiséra Jana Němce nazvaný Holka Ferrari Dino, který souvisí se srpnovými událostmi.
  • Týž večer poběží i dokument Spřízněni volbou, jenž pro změnu režíruje Karel Vachek. Jeho dílo zachycuje 16 milimetrovou ruční kamerou dění během čtrnácti dnů od abdikace československého prezidenta Antonína Novotného až k volbě nové hlavy státu Ludvíka Svobody.
  • Kromě toho se ve vysílání objeví portrét zpěvačky Marty Kubišové.
  • Představí se i snímek režiséra Jiřího Krejčíka zvaný Dlouhý srpen. Ten pro změnu přibližuje režisérovu první rodinnou dovolenou s jeho synem v srpnu 1968.

Skryté zločiny i dění v ulicích

Výčet tím ale zdaleka nekončí. Zločiny, které se během okupace spřátelenými armádami odehrály, mapuje program Skryté zločiny osmašedesátého, který čerpá jak ze soukromých archivů, tak i ze spisů pocházejících z análů kriminální policie. Dokument Zmatek pro změnu přibližuje tehdejší události na pražských ulicích a v nemocnicích zobrazené očima Stanislava Miloty a Jaromíra Kalisty.

Pátrání po dopisech i filmy

Do pátrání po zvacích dopisech, kterými tehdejší vedení KSČ žádalo o pomoc Sovětský svaz, se pouští snímek Vážený Leonide Iljiči. Součástí programu k srpnu 1968 bude i záznam koncertu Jaromíra Nohavici s názvem Vzpomínka na Karla Kryla, který se odehrál v roce 1995. Nebudou chybět i filmy, které srpen 1968 nějakým způsobem reflektují, například Osmy, Rebelové či Všichni dobří rodáci. Vrchol přináší program České století: Musíme se dohodnout, který zachycuje události v moskevském Kremlu v srpnu 1968.

Aktuálně v tv světě
Poměrně unikátní novinka z dílny TV Prima odstartovala. O pořadu jste mohli slyšet již v minulosti, jelikož televize ..
14.10.2018
Různé historické dokumenty jsou na televizních obrazovkách celkem populární. A to stejné můžeme říci i  reality show. ..
11.10.2018
Zpravodajská relace na TV Prima se poměrně nedávno změnila. A to jak s ohledem na celkový vysílací čas, tak i s ohledem ..
07.10.2018
Televize přináší do naších domácností hlavně zábavu. Ostatně to je jasně vidět na skladbě pořadů, stejně jako je ..
03.10.2018
Jsou nové pořady, které musí Prima pro malý úspěch stáhnout – show 1 proti všem, stejně jako jsou pořady, se kterými ..
30.09.2018
Velká propagace, velká lákadla, velká osobnostní jména. Toto všechno lze spojovat se show 1 proti všem, kterou začala ..
27.09.2018
Rozhodně se nejedná o nijak velký televizní kanál. Na obrazovkách ho lze vždy brát skutečně jenom jako kanál okrajový. ..
26.09.2018
Už v minulých řadách bylo jasné, že pokud jde o show Tvoje tvář má známý hlas, se kterou přichází TV Nova, tak jde ..
23.09.2018
Novinky, které po letní pauze přinášejí televize do svého vysílání, jsou ve většině případů spojeny s tím, že ..
18.09.2018
Před nástupem prázdnin jsme psali o tom, že TV Prima lehce mění skladbu své zpravodajské relace. A to v tom směru, že ..
16.09.2018