Český film Metráček pobaví diváky televizní stanice Nova Cinema

Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava Rudolfa, který je synonymem pro dívčí romány. Na motivy jeho povídky Metráček aneb Nemožně tlustá holka natočil režisér Josef Pinkava stejnojmenný film. Své kouzlo má i v dnešní době a mnozí pamětníci se určitě rádi podívají na jeho reprízu.

Když je pro vás tělocvik hodinou hrůzy

Obézní děti to vždy mívaly těžké. V minulosti možná více než nyní, protože obezita se pomalu, ale jistě stává něčím, s čím se setkáváme na každém kroku. Ne však na počátku 70. let minulého století. Hlavní hrdinkou filmu Metráček je dospívající školačka Jitka, potýkající se s viditelnou nadváhou.

Kvůli ní je v tělocviku nemotorná, za což si vyslouží četné posměšky od svých spolužáků a také přezdívku Metráček. Jediná disciplína, v níž vyniká, je hra vybíjená. Není divu, když pravidelně doma ve sklepě trénuje údery míčem.

Ale i Jitka má šanci na to, aby v tělocviku zažila úspěch. Stane se to tehdy, když její třída sehraje turnaj ve vybíjené s jinou třídou. Shodou okolností se pak dostane do atletického oddílu, kde vynikne v hodu koulí a prožije i svou první lásku.

Zajímavosti o filmu Metráček

Protože film Metráček vznikl ve Filmových ateliérech v tehdejším Gottwaldově, nynějším Zlíně, filmaři si pro natáčení exteriérů i interiérů vybírali především okolní prostředí. Jako základní škola, do které Jitka a její spolužáci chodili, byla ZDŠ ve Vizovicích. Natáčelo se také v Rožnově pod Radhoštěm, díky čemuž si ve filmu jako komparz zahrálo i pár místních občanů. Dále ve filmu lze vidět záběry ze Štramberka, Příboru, Bechyně a na řece Lužnici.

Představitelka hlavní role Markéta Světlíková musela kvůli ní přibrat. V době natáčení filmu jí bylo již šestnáct let, i když hrála dívku základní školou povinnou. Markéta absolvovala hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře v Praze, hrála v oblastních divadlech v Hradci Králové, Příbrami a Kolíně. Založila Divadlo dětí v Praze na Malé Straně. Věnovala se i výuce dramatického umění na ZUŠ v Ústí nad Orlicí.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023