Český film Metráček pobaví diváky televizní stanice Nova Cinema

Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava Rudolfa, který je synonymem pro dívčí romány. Na motivy jeho povídky Metráček aneb Nemožně tlustá holka natočil režisér Josef Pinkava stejnojmenný film. Své kouzlo má i v dnešní době a mnozí pamětníci se určitě rádi podívají na jeho reprízu.

Když je pro vás tělocvik hodinou hrůzy

Obézní děti to vždy mívaly těžké. V minulosti možná více než nyní, protože obezita se pomalu, ale jistě stává něčím, s čím se setkáváme na každém kroku. Ne však na počátku 70. let minulého století. Hlavní hrdinkou filmu Metráček je dospívající školačka Jitka, potýkající se s viditelnou nadváhou.

Kvůli ní je v tělocviku nemotorná, za což si vyslouží četné posměšky od svých spolužáků a také přezdívku Metráček. Jediná disciplína, v níž vyniká, je hra vybíjená. Není divu, když pravidelně doma ve sklepě trénuje údery míčem.

Ale i Jitka má šanci na to, aby v tělocviku zažila úspěch. Stane se to tehdy, když její třída sehraje turnaj ve vybíjené s jinou třídou. Shodou okolností se pak dostane do atletického oddílu, kde vynikne v hodu koulí a prožije i svou první lásku.

Zajímavosti o filmu Metráček

Protože film Metráček vznikl ve Filmových ateliérech v tehdejším Gottwaldově, nynějším Zlíně, filmaři si pro natáčení exteriérů i interiérů vybírali především okolní prostředí. Jako základní škola, do které Jitka a její spolužáci chodili, byla ZDŠ ve Vizovicích. Natáčelo se také v Rožnově pod Radhoštěm, díky čemuž si ve filmu jako komparz zahrálo i pár místních občanů. Dále ve filmu lze vidět záběry ze Štramberka, Příboru, Bechyně a na řece Lužnici.

Představitelka hlavní role Markéta Světlíková musela kvůli ní přibrat. V době natáčení filmu jí bylo již šestnáct let, i když hrála dívku základní školou povinnou. Markéta absolvovala hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře v Praze, hrála v oblastních divadlech v Hradci Králové, Příbrami a Kolíně. Založila Divadlo dětí v Praze na Malé Straně. Věnovala se i výuce dramatického umění na ZUŠ v Ústí nad Orlicí.

Aktuálně v tv světě
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024
Švédský spisovatel Jonas Jonasson si získal přízeň čtenářů svým stylem psaní a zejména jeho kniha Stoletý stařík, ..
12.05.2024
Již v pátek 10. května 2024 vypukne dlouho očekávané Mistrovství světa v hokeji, které se letos uskuteční v České ..
07.05.2024
Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Odpověď ..
05.05.2024
Napadá vás, jaké by to bylo, kdybyste se z důchodu vrátili zpátky do pracovního procesu? Odpověď na tuto otázku vám ..
30.04.2024
Letos na podzim se na obrazovkách České televize opět objeví u diváků velmi oblíbený zábavný taneční pořad ..
28.04.2024

Když televize Prima lákala diváky na reality show Česko na grilu, netušila, jakým fiaskem ..

25.04.2024