Cirkus Humberto: Románová klasika na televizní stanici ČT1

Česká televize vsadila na opakování televizního seriálu Cirkus Humberto, jenž vznikl v roce 1988. Svým způsobem je možné již považovat za dílo z cyklu pořadů pro pamětníky. Diváci si při jeho sledování mohou vychutnávat vyspělé herectví bardů českého divadla i filmu a příběh, který stvořil spisovatel Eduard Bass, podle jehož románové předlohy byl seriál natočený.

Šest generací cirkusáků

Dvanáctidílný Cirkus Humberto je výpravným koprodukčním seriálem, na jehož vzniku se podepsaly nejen tenkrát ještě Československá televize, ale také západoněmecká televize. Pod scénářem jsou podepsaní Otto Zelenka a Oldřich Lipský, režii si vzal na starost František Filip, jenž už v té době měl na svém kontě několik seriálů, mimo jiné také F. L. Věk. Původně si měl na režisérskou židli sednout Oldřich Lipský, ale ten již začátku natáčení seriálu nedožil.

Cirkus Humberto vypráví osudy šesti generací cirkusáckého rodu Humberto stejně jako dalších lidí, které spojila láska k cirkusovému prostředí. V hlavních rolích se zaskvěl Jaromír Hanzlík (Václav Karas), Petr Haničinec, Josef Kemr, Martin Růžek, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová či Jiří Dvořák. Roli mladého Vaška Karase si zahrála dětská hvězda Pavel Mang, který díky své gymnastické průpravě zvládl všechny artistické kousky bez dubléra.

Zajímavosti o seriálu

V seriálu Cirkus Humberto účinkovalo celkem 162 herců, 6 830 komparsistů, 422 hudebníků, 600 koní a také mnoho artistů a drezérů zvířat. Filmaři pracovali se 30 historickými maringotkami, 4 parními lokomotivami, 120 kočáry a 40 automobilovými veterány.

Pro natáčení exteriérů si filmový štáb mimo jiné vybral hradby v Nymburku, Telč, zámek Kozel, libereckou radnici. Natáčelo se také na polském hradě Malbork, dále ve Wismaru a v Istanbulu. Hamburský kamenný cirkus se ve skutečnosti nachází v Gdaňsku a představovala ho Tržnice dominikánských kupců.

Aktuálně v tv světě
Televizní obrazovky se nejrůznějšími seriály jen hemží. Některý je povedenější, jiné méně. Mezi ty velmi zdařilé ..
30.09.2023
Večerní pohádka pro děti už dlouhá desetiletí patří neodmyslitelně k pořadům, které Česká televize pravidelně ..
26.09.2023
O televizní zábavu se velmi často v současné době starají různé reality show, které si mezi diváky našly své ..
24.09.2023
Televizní stanice Prima Plus po velkých prázdninách nasadila do vysílání původní dvanáctidílný seriál s názvem ..
18.09.2023
Při zmínění názvu Doktor Martin si mnozí nejspíš vybaví stejnojmenný seriál s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. ..
14.09.2023
Kdo dokáže dát mat v šachu bez jediného tahu, rozbrečet cibuli a dehydrovat vodu? No přece Chuck Norris. Ano, o tomto ..
13.09.2023
Vězeňské prostředí je poměrně vděčným námětem pro film, protože se z něho dá vytěžit poměrně hodně, je-li ..
10.09.2023
Kriminální příběhy jejich autoři zasazují do nejrůznějšího prostředí, aby bylo pro televizního diváka dostatečně ..
03.09.2023
Louis de Funes je francouzský komik známý pro svůj žlučovitý projev. Kdo by neznal jeho věčně nabroušené postavy ..
01.09.2023
Kdo nemá rád peníze, ať se k tomu veřejně přizná. Pravděpodobně se mnoho lidí nenajde, kteří by to udělali. Peníze ..
31.08.2023