Cirkus Humberto: Románová klasika na televizní stanici ČT1

Česká televize vsadila na opakování televizního seriálu Cirkus Humberto, jenž vznikl v roce 1988. Svým způsobem je možné již považovat za dílo z cyklu pořadů pro pamětníky. Diváci si při jeho sledování mohou vychutnávat vyspělé herectví bardů českého divadla i filmu a příběh, který stvořil spisovatel Eduard Bass, podle jehož románové předlohy byl seriál natočený.

Šest generací cirkusáků

Dvanáctidílný Cirkus Humberto je výpravným koprodukčním seriálem, na jehož vzniku se podepsaly nejen tenkrát ještě Československá televize, ale také západoněmecká televize. Pod scénářem jsou podepsaní Otto Zelenka a Oldřich Lipský, režii si vzal na starost František Filip, jenž už v té době měl na svém kontě několik seriálů, mimo jiné také F. L. Věk. Původně si měl na režisérskou židli sednout Oldřich Lipský, ale ten již začátku natáčení seriálu nedožil.

Cirkus Humberto vypráví osudy šesti generací cirkusáckého rodu Humberto stejně jako dalších lidí, které spojila láska k cirkusovému prostředí. V hlavních rolích se zaskvěl Jaromír Hanzlík (Václav Karas), Petr Haničinec, Josef Kemr, Martin Růžek, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová či Jiří Dvořák. Roli mladého Vaška Karase si zahrála dětská hvězda Pavel Mang, který díky své gymnastické průpravě zvládl všechny artistické kousky bez dubléra.

Zajímavosti o seriálu

V seriálu Cirkus Humberto účinkovalo celkem 162 herců, 6 830 komparsistů, 422 hudebníků, 600 koní a také mnoho artistů a drezérů zvířat. Filmaři pracovali se 30 historickými maringotkami, 4 parními lokomotivami, 120 kočáry a 40 automobilovými veterány.

Pro natáčení exteriérů si filmový štáb mimo jiné vybral hradby v Nymburku, Telč, zámek Kozel, libereckou radnici. Natáčelo se také na polském hradě Malbork, dále ve Wismaru a v Istanbulu. Hamburský kamenný cirkus se ve skutečnosti nachází v Gdaňsku a představovala ho Tržnice dominikánských kupců.

Aktuálně v tv světě
Je na televizní obrazovce dostatek humoru? Některé pořady se jako humorné tváří, přitom ho v nich příliš nenajdete. To ..
04.06.2023
Už jsme si zvykli, že televizní stanice Nova Cinema pravidelně vysílá filmy různých žánrů. Mezi stabilně oblíbené ..
03.06.2023

Filmy pro pamětníky si drží trvalou oblibu. Diváci se rádi ..

28.05.2023
ČT2 se rozhodla do svého vysílacího programu zařadit film Motýlek z roku 2017. Jedná se o filmové drama o útěku ..
26.05.2023
Napínavé thrillery, ve kterých jde o záchranu ohrožených životů, patří mezi oblíbené. A tak není divu, že si tento ..
21.05.2023
Rande v Římě je americká romantická komedie z roku 2010, která přináší divákům osvěžující směsici romantiky, ..
20.05.2023
V roce 1992 vznikl televizní cyklus detektivních příběhů pod názvem Hříchy pro pátera Knoxe. Předlohou byla ..
15.05.2023
Když se řekne tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák, je to zárukou dobré zábavu a vkusného humoru. Platí to i o české ..
14.05.2023
Americký film Nesvatbovi z roku 2005 přivádí na filmové plátno hereckou dvojici Owen Wilson a Vince Vaughn. Už to je ..
08.05.2023
Novinářské prostředí je poměrně oblíbeným námětem filmů. Můžete z něho vytěžit komedii, drama i kriminální ..
07.05.2023