ČT láká na tramping

Češi jsou národem trampů, to je naprosto bez diskuse a nikdo se o to jistě nehodlá přít. Této skutečnosti využívá i Česká televize, která připravila třináctidílní dokumentární cyklus, nazvaný Zvláštní znamená touha. Jak určitě správně hádáte, bude mapovat právě trampský fenomén u nás. Režisérsky je pod ním podepsaný Václav Křístek, scénáristicky potom Fedor Skotal. Vysílá se každou středu od 2. září na programu ČT2.

Cesta do starých trampských osad

Natáčení, které vás provede stoletím českého trampingu, probíhalo více než rok. V jeho průběhu se filmaři podívali do více než šedesáti lokalit po celé České republice, ve kterých se nacházely a ještě nacházejí pozůstatky starých trampských osad jako Ztracenka, Askalona, Utah nebo také chata Kamarád u Chocně nebo jihočeský Fort Hazard či západočeští Komáři u Plzně. Nezapomněli přitom ani na skutečnou trampskou legendu Rikatado, osadu, jež vyhořela ve 30. letech 20. století. V současnosti v ní najdete už jeden základy, které dávno zarostly mechem.

Zrcadlo českých dějin

Tvůrci cyklu ústy Fedora Skotala mluví o tom, že právě tramping je věrným zrcadlem českých národních dějin:  „Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství,“ uvádí.

S undergroundem mají hodně společného

Protože natočeného materiálu jsou spousty a ne všechno se dalo do cyklu zařadit, Skotal doufá, že se záběry a vzpomínky ještě v budoucnosti někdy ve vysílání ČT využijí. Pro režiséra Křístka není sledování života komunit, které minulému režimu vadily, není žádnou novinkou. Už mapoval Undergroud a Bigbít, přičemž tyto skupiny lidí měly s trampy docela hodně společného. Také si zachovaly vlastní názory a pohled na svět, do kterého si nenechaly od nikoho mluvit.

Aktuálně v tv světě
Za koncesionářské poplatky veřejnoprávní televize pořady nejenom sama vytváří, ale také je kupuje. Nyní uvedla, že ..
22.04.2018
Pokud sledujete některý z kanálu TV Prima pravidelně, jistě vám neunikly informace o tom, že jste se mohli účastnit ..
18.04.2018
Pokud si pod titulkem představíte to, že má televize Nova nového šéfa, o kterém se nic neví, je to z naší strany ..
15.04.2018
Česká televize ani na jaře nezahálí a má v plánu uvést hned dvojici nových seriálů. O těch můžeme aktuálně ..
11.04.2018
Pokud náš magazín čtete pravidelně, jistě vám neutekla informace o tom, že na Velikonoční pondělí dojde ke spuštění ..
05.04.2018
Zajímavé kriminální případy, nebo velmi krásná oblast Šumavy. To jsou dvě věci, které spojuje seriál Policie Modrava. ..
04.04.2018
Je jasné, že když Televize Seznam vstupovala na televizní obrazovky, rozhodně se od ní neočekávalo, že se hned zařadí ..
29.03.2018
Pokud vám připadá, že tento nadpis jste u nás již četli, tak vám musíme sdělit, že je to tak. Ale zároveň to ..
27.03.2018
I když se na televizních obrazovkách objevují stále nové, v nedávných měsících natočené kriminálky, nemělo by se ..
22.03.2018
Česká televize jako veřejnoprávní médium musí mít zcela pochopitelně široký záběr. Ten je patrný i z toho, co ..
20.03.2018