ČT láká na tramping

Češi jsou národem trampů, to je naprosto bez diskuse a nikdo se o to jistě nehodlá přít. Této skutečnosti využívá i Česká televize, která připravila třináctidílní dokumentární cyklus, nazvaný Zvláštní znamená touha. Jak určitě správně hádáte, bude mapovat právě trampský fenomén u nás. Režisérsky je pod ním podepsaný Václav Křístek, scénáristicky potom Fedor Skotal. Vysílá se každou středu od 2. září na programu ČT2.

Cesta do starých trampských osad

Natáčení, které vás provede stoletím českého trampingu, probíhalo více než rok. V jeho průběhu se filmaři podívali do více než šedesáti lokalit po celé České republice, ve kterých se nacházely a ještě nacházejí pozůstatky starých trampských osad jako Ztracenka, Askalona, Utah nebo také chata Kamarád u Chocně nebo jihočeský Fort Hazard či západočeští Komáři u Plzně. Nezapomněli přitom ani na skutečnou trampskou legendu Rikatado, osadu, jež vyhořela ve 30. letech 20. století. V současnosti v ní najdete už jeden základy, které dávno zarostly mechem.

Zrcadlo českých dějin

Tvůrci cyklu ústy Fedora Skotala mluví o tom, že právě tramping je věrným zrcadlem českých národních dějin:  „Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství,“ uvádí.

S undergroundem mají hodně společného

Protože natočeného materiálu jsou spousty a ne všechno se dalo do cyklu zařadit, Skotal doufá, že se záběry a vzpomínky ještě v budoucnosti někdy ve vysílání ČT využijí. Pro režiséra Křístka není sledování života komunit, které minulému režimu vadily, není žádnou novinkou. Už mapoval Undergroud a Bigbít, přičemž tyto skupiny lidí měly s trampy docela hodně společného. Také si zachovaly vlastní názory a pohled na svět, do kterého si nenechaly od nikoho mluvit.

Aktuálně v tv světě
Poměrně unikátní novinka z dílny TV Prima odstartovala. O pořadu jste mohli slyšet již v minulosti, jelikož televize ..
14.10.2018
Různé historické dokumenty jsou na televizních obrazovkách celkem populární. A to stejné můžeme říci i  reality show. ..
11.10.2018
Zpravodajská relace na TV Prima se poměrně nedávno změnila. A to jak s ohledem na celkový vysílací čas, tak i s ohledem ..
07.10.2018
Televize přináší do naších domácností hlavně zábavu. Ostatně to je jasně vidět na skladbě pořadů, stejně jako je ..
03.10.2018
Jsou nové pořady, které musí Prima pro malý úspěch stáhnout – show 1 proti všem, stejně jako jsou pořady, se kterými ..
30.09.2018
Velká propagace, velká lákadla, velká osobnostní jména. Toto všechno lze spojovat se show 1 proti všem, kterou začala ..
27.09.2018
Rozhodně se nejedná o nijak velký televizní kanál. Na obrazovkách ho lze vždy brát skutečně jenom jako kanál okrajový. ..
26.09.2018
Už v minulých řadách bylo jasné, že pokud jde o show Tvoje tvář má známý hlas, se kterou přichází TV Nova, tak jde ..
23.09.2018
Novinky, které po letní pauze přinášejí televize do svého vysílání, jsou ve většině případů spojeny s tím, že ..
18.09.2018
Před nástupem prázdnin jsme psali o tom, že TV Prima lehce mění skladbu své zpravodajské relace. A to v tom směru, že ..
16.09.2018