ČT láká na tramping

Češi jsou národem trampů, to je naprosto bez diskuse a nikdo se o to jistě nehodlá přít. Této skutečnosti využívá i Česká televize, která připravila třináctidílní dokumentární cyklus, nazvaný Zvláštní znamená touha. Jak určitě správně hádáte, bude mapovat právě trampský fenomén u nás. Režisérsky je pod ním podepsaný Václav Křístek, scénáristicky potom Fedor Skotal. Vysílá se každou středu od 2. září na programu ČT2.

Cesta do starých trampských osad

Natáčení, které vás provede stoletím českého trampingu, probíhalo více než rok. V jeho průběhu se filmaři podívali do více než šedesáti lokalit po celé České republice, ve kterých se nacházely a ještě nacházejí pozůstatky starých trampských osad jako Ztracenka, Askalona, Utah nebo také chata Kamarád u Chocně nebo jihočeský Fort Hazard či západočeští Komáři u Plzně. Nezapomněli přitom ani na skutečnou trampskou legendu Rikatado, osadu, jež vyhořela ve 30. letech 20. století. V současnosti v ní najdete už jeden základy, které dávno zarostly mechem.

Zrcadlo českých dějin

Tvůrci cyklu ústy Fedora Skotala mluví o tom, že právě tramping je věrným zrcadlem českých národních dějin:  „Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství,“ uvádí.

S undergroundem mají hodně společného

Protože natočeného materiálu jsou spousty a ne všechno se dalo do cyklu zařadit, Skotal doufá, že se záběry a vzpomínky ještě v budoucnosti někdy ve vysílání ČT využijí. Pro režiséra Křístka není sledování života komunit, které minulému režimu vadily, není žádnou novinkou. Už mapoval Undergroud a Bigbít, přičemž tyto skupiny lidí měly s trampy docela hodně společného. Také si zachovaly vlastní názory a pohled na svět, do kterého si nenechaly od nikoho mluvit.

Aktuálně v tv světě
V minulosti jsme vás informovali o tom, že Česká televize natáčí celkem zajímavou kriminálku, která nese název Rédl. ..
15.07.2018
Je sice teprve začátek prázdnin, ale už nyní televize ohlašují to, s jakými hlavními lákadly budou přicházet na ..
11.07.2018
Jednalo se o jeden z hlavních pilířů programu na letní období. Řeč je o seriálu Na vodě, který měl být po celé ..
08.07.2018
Nejenom u veřejnoprávních televizí, ale také u komerčních jedniček je zpravodajství zcela nedílnou součástí ..
03.07.2018
Když se řekne jméno Zdeněk Troška, vybaví se mnohým lidem nejenom zajímavé a úspěšné pohádky, ale i různé komedie. ..
01.07.2018
Letní program televizní stanice Nova se již začal vysílat. Nedávno jsme vám představili hlavní lákadla, se kterou ..
26.06.2018
Televize Prima nezahálí. Během léta chce pochopitelně nabídnout divákům hlavně něco z archivu. A to proto, aby se mohla ..
24.06.2018
Opět, jako každý rok, zveřejňují jednotlivé televize nabídku spojenou s létem. Tedy s dobou, kdy vzhledem k pěknému ..
20.06.2018
V době, když TV Barrandow začínala, měla jenom jeden jediný kanál. A ten se soustředil primárně na pořady a na zábavu ..
17.06.2018
Je to právě mladý divák, ve kterém vidí mnoho současných televizních kanálů jasnou budoucnost. Pokud se máme podívat ..
12.06.2018