ČT má více vysílat z regionů, navrhuje senátor

Většina lidí minimálně tuší, že veřejnoprávní Česká televize nesídlí jen na pražských Kavčích Horách, i když je s tímto místem ponejvíce spojována. Další regionální studia má v Brně a Ostravě, kde také vzniká mnoho pořadů – ale pořád je to pouhých 20 procent všech vysílaných filmů, seriálů či show. Ale mohlo by se to změnit.

Ještě kolem roku 2000 se v Ostravě a v Brně vyrábělo shodně po pěti procentech pořadů pro Českou televizi – drtivých 90 procent vznikalo v Praze. Pak se objem z regionů zvýšil a podle poslední novely se obě regionální studia na tvorbě podílejí ze zákonných 20 procent. Senátorovi Janu Velebovi, který je ve Straně práv občanů, jíž mimochodem i řídí, se to ale pořád zdá málo. A proto nyní navrhuje, aby podíl regionální tvorby stoupl rovnou na 30 procent a zvýšil se tedy o polovinu. Tuto změnu by navíc rád zavedl už od ledna příštího roku.

Zatím bez podpory

Jak senátor tvrdí, na Moravě žije čtyřicet procent obyvatel České republiky. Přijde mu proto logické, aby se tvorba decentralizovala a více se přesunula do jiných studií, kde jsou podle něho také schopní lidé, ale mají v podstatě svázané ruce. Podle Veleby by obě regionální studia (i jejich pracovníci) navýšení kapacit uvítala. A souhlasí s ním prý i mnohé neziskové a další organizace na Moravě a ve Slezsku. Jenže to má přece jen háček – senátor přišel s tímto návrhem, ale zatím ho nekonzultoval ani se svými kolegy v Senátu, ani s vedením České televize. Ta to ostatně zatím nechce ani nijak komentovat.

Navýšení ve hvězdách

Podle Veleby, který celý plán už probíral s právníkem, by se o této novele mohlo v Senátu jednat už během března, a pokud by prošla, přešla by do rukou poslanců. Pakliže by ji schválili i ti, mohla by skutečně od 1. ledna začít platit. To, jestli to tak bude, je ale zatím více než nejisté.

Aktuálně v tv světě
Když se mluví o sportu, tak si většina lidí představí sporty klasické. U nás je to hlavně fotbal, hokej, tenis, stejně ..
21.02.2018
Jak jsme vás již informovali, Česká televize chystá do svého vysílání zajímavou novinku, která ponese název Inspektor ..
18.02.2018
Jedním z pořadů na TV Barrandov jsou i Aféry. Je poměrně známý, a to mimo jiné proto, že je vysílán hned čtyřikrát ..
16.02.2018
Takzvaná koprodukční tvorba není v dnešní době nic výjimečného. O co se vlastně jedná? Jde o cestu, při které ..
11.02.2018
TV Nova je u nás stále jasnou komerční jedničkou. Aby tomu tak bylo, rozhodně nesmí usnout na vavřínech. I proto ..
09.02.2018
Už se to nezadržitelně blíží. A co konkrétně? Samozřejmě známý sportovní svátek, kterým jsou olympijské hry. Je ..
04.02.2018
Pokud patříte do poměrně početné skupiny milovníků fotbalu, potom víte, že na volně šiřitelných, tedy bezplatných ..
30.01.2018
Už se to pomalu ale jistě blíží. Co? Onen termín přechodu, kdy se již nebude využívat současná pozemní digitální ..
26.01.2018
TV Prima má zaregistrováno několik obchodních známek, které se týkají jednotlivých pořadů. To není v rámci televizí ..
25.01.2018
I když je zde stále ještě zimné období, během kterého běží na televizních obrazovkách několik různorodých novinek, ..
21.01.2018