ČT oslaví výročí války 36 filmy a desítkami dokumentů

Letošní rok je velmi význačný. Čím? V květnu slavíme 70. výročí ukončení druhé světové války. A nejen, že se k této významné události koná řada kulturních a osvětových akcí, ale své velké plány má i veřejnoprávní Česká televize. Divákům nabídne 36 filmů a přes tři desítky dokumentů s válečnou tematikou.

Druhá světová válka si vyžádala miliony obětí, dodnes na ni mnozí s hrůzou vzpomínají a dosud žije mnoho pamětníků, přímých svědků a ještě více potomků těchto obětí. A nešlo jen o běžná válečná zvěrstva, ale tady přišly na řadu koncentrační a pracovní tábory, vyzkoušení atomové bomby a hromadné vyvražďování na základě víry. Právě proto je druhá světová válka významným mementem, na které by se nemělo zapomínat. A upozornit na to chce i Česká televize, která tak do svého programu již od března zařazuje různé dokumenty a filmy, které se zaobírají mnoha momenty této války a přinášejí řadu příběhů obyčejných lidí i těch, kteří se do válčení na některé z front aktivně zapojili.
Mše, reality show, Vlasovci
Česká televize běžně nabízí ke shlédnutí celou řadu různorodých dokumentů. Tentokrát se zaměřuje vyloženě na tematiku druhé světové války, ale snaží se mít pestrý výběr a velký rozsah. Vidět tak můžeme dokumenty o nacistickém Německu, válčení ve Velké Británii i o českém odboji. Mezi těmi, které bychom ve vysílání neměli minout a ČT si na nich dává hodně záležet, jsou Vlasovci od Aleše Koudelky. Velmi zajímavý a očekávaný je také projekt Dovolená v Protektorátu, který začne v květnu. A kromě běžných dokumentů můžeme 5. května shlédnout i Bohoslužbu za mír, která bude vysílána v přímém přenosu.
Lidice i Želary
Velmi pestrá bude i nabídka květnových filmů s válečnou tematikou. Nejde sice o žádné žhavé novinky, ale diváci už alespoň vědí, co od nich mohou očekávat. Ve vysílání tak nebudou chybět Želary, Tmavomodrý svět, Banderovci, Tobruk, Atentát, Vyšší princip nebo Romeo, Julie a tma. A v den, kdy byly vypáleny Lidice a Ležáky, se můžeme těšit na poměrně nový snímek Lidice.

Aktuálně v tv světě
Když se mluví o sportu, tak si většina lidí představí sporty klasické. U nás je to hlavně fotbal, hokej, tenis, stejně ..
21.02.2018
Jak jsme vás již informovali, Česká televize chystá do svého vysílání zajímavou novinku, která ponese název Inspektor ..
18.02.2018
Jedním z pořadů na TV Barrandov jsou i Aféry. Je poměrně známý, a to mimo jiné proto, že je vysílán hned čtyřikrát ..
16.02.2018
Takzvaná koprodukční tvorba není v dnešní době nic výjimečného. O co se vlastně jedná? Jde o cestu, při které ..
11.02.2018
TV Nova je u nás stále jasnou komerční jedničkou. Aby tomu tak bylo, rozhodně nesmí usnout na vavřínech. I proto ..
09.02.2018
Už se to nezadržitelně blíží. A co konkrétně? Samozřejmě známý sportovní svátek, kterým jsou olympijské hry. Je ..
04.02.2018
Pokud patříte do poměrně početné skupiny milovníků fotbalu, potom víte, že na volně šiřitelných, tedy bezplatných ..
30.01.2018
Už se to pomalu ale jistě blíží. Co? Onen termín přechodu, kdy se již nebude využívat současná pozemní digitální ..
26.01.2018
TV Prima má zaregistrováno několik obchodních známek, které se týkají jednotlivých pořadů. To není v rámci televizí ..
25.01.2018
I když je zde stále ještě zimné období, během kterého běží na televizních obrazovkách několik různorodých novinek, ..
21.01.2018