ČT zaujme premiérou o faráři Toufarovi

Výročí událostí 17. listopadu samozřejmě přimělo jednotlivé televizní kanály, aby mu přizpůsobily svůj program. Na televizní obrazovky se tak dostávají různé dokumenty, které připomínají nejenom samotné výročí, ale i nedávno minulou dobu komunismu a vše, co s ní souviselo. Výjimkou není ani ČT, která na 17. listopadu 2015 přichystala dokumentární film nastiňující pátrání po ostatcích faráře Josefa Toufara, známého aktéra čihošťského zázraku.

Bezpečnost umučí faráře

Premiéra programu proběhne 17. listopadu 2015 ve 21.05 hodin na ČT2. Autory filmu jsou Roman Vávra a Miloš Doležal. Připomínáme, že Josefa Toufara obvinila v lednu roku 1950 Státní bezpečnost z toho, že záměrně inscenoval čihošťský zázrak. Bezprostředně po zatčení u něj následovalo mučení ve věznici ve Valdicích. 25. února 1950 se Toufar ocitá v kritickém stavu právě kvůli krutým mukám, která musel vytrpět. Bezpečnost ho převáží do pražského státního sanatoria. Tam umírá.

Komunisté se snaží zbavit jeho těla tak, aby nikdo nedokázal zjistit, kde ho pohřbili. Věřící by totiž bezpochyby vyhledávali jeho hrob. Nakonec ho proto umístí do hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích, kde uvedou falešné jméno Josef Zouhal. Tento příběh vypráví vysílaný dokument.

Vyšetřovatel si odsedí rok

Co se ale stalo s lidmi, kteří faráře umučili? Tehdejší vedoucí vyšetřujícího týmu Ladislav Mácha byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům trestu nepodmíněně. Odvolací soud ale nakonec trest zkrátil na dva roky. Když v roce 2002 Mácha trest opravdu zahájil, ale po uplynutí jednoho roku byl na podmínku propuštěn.

Potvrzení identity i řádný pohřeb

A jak dopadly Toufarovy ostatky? V roce 2014 byly vyzvednuty z hromadného hrobu a podrobeny analýze DNA. Jakmile došlo k potvrzení identity, byly řádně pohřbeny v Čihošti.

Aktuálně v tv světě
Za koncesionářské poplatky veřejnoprávní televize pořady nejenom sama vytváří, ale také je kupuje. Nyní uvedla, že ..
22.04.2018
Pokud sledujete některý z kanálu TV Prima pravidelně, jistě vám neunikly informace o tom, že jste se mohli účastnit ..
18.04.2018
Pokud si pod titulkem představíte to, že má televize Nova nového šéfa, o kterém se nic neví, je to z naší strany ..
15.04.2018
Česká televize ani na jaře nezahálí a má v plánu uvést hned dvojici nových seriálů. O těch můžeme aktuálně ..
11.04.2018
Pokud náš magazín čtete pravidelně, jistě vám neutekla informace o tom, že na Velikonoční pondělí dojde ke spuštění ..
05.04.2018
Zajímavé kriminální případy, nebo velmi krásná oblast Šumavy. To jsou dvě věci, které spojuje seriál Policie Modrava. ..
04.04.2018
Je jasné, že když Televize Seznam vstupovala na televizní obrazovky, rozhodně se od ní neočekávalo, že se hned zařadí ..
29.03.2018
Pokud vám připadá, že tento nadpis jste u nás již četli, tak vám musíme sdělit, že je to tak. Ale zároveň to ..
27.03.2018
I když se na televizních obrazovkách objevují stále nové, v nedávných měsících natočené kriminálky, nemělo by se ..
22.03.2018
Česká televize jako veřejnoprávní médium musí mít zcela pochopitelně široký záběr. Ten je patrný i z toho, co ..
20.03.2018