ČT zaujme premiérou o faráři Toufarovi

Výročí událostí 17. listopadu samozřejmě přimělo jednotlivé televizní kanály, aby mu přizpůsobily svůj program. Na televizní obrazovky se tak dostávají různé dokumenty, které připomínají nejenom samotné výročí, ale i nedávno minulou dobu komunismu a vše, co s ní souviselo. Výjimkou není ani ČT, která na 17. listopadu 2015 přichystala dokumentární film nastiňující pátrání po ostatcích faráře Josefa Toufara, známého aktéra čihošťského zázraku.

Bezpečnost umučí faráře

Premiéra programu proběhne 17. listopadu 2015 ve 21.05 hodin na ČT2. Autory filmu jsou Roman Vávra a Miloš Doležal. Připomínáme, že Josefa Toufara obvinila v lednu roku 1950 Státní bezpečnost z toho, že záměrně inscenoval čihošťský zázrak. Bezprostředně po zatčení u něj následovalo mučení ve věznici ve Valdicích. 25. února 1950 se Toufar ocitá v kritickém stavu právě kvůli krutým mukám, která musel vytrpět. Bezpečnost ho převáží do pražského státního sanatoria. Tam umírá.

Komunisté se snaží zbavit jeho těla tak, aby nikdo nedokázal zjistit, kde ho pohřbili. Věřící by totiž bezpochyby vyhledávali jeho hrob. Nakonec ho proto umístí do hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích, kde uvedou falešné jméno Josef Zouhal. Tento příběh vypráví vysílaný dokument.

Vyšetřovatel si odsedí rok

Co se ale stalo s lidmi, kteří faráře umučili? Tehdejší vedoucí vyšetřujícího týmu Ladislav Mácha byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům trestu nepodmíněně. Odvolací soud ale nakonec trest zkrátil na dva roky. Když v roce 2002 Mácha trest opravdu zahájil, ale po uplynutí jednoho roku byl na podmínku propuštěn.

Potvrzení identity i řádný pohřeb

A jak dopadly Toufarovy ostatky? V roce 2014 byly vyzvednuty z hromadného hrobu a podrobeny analýze DNA. Jakmile došlo k potvrzení identity, byly řádně pohřbeny v Čihošti.

Aktuálně v tv světě
V minulosti jsme vás informovali o tom, že Česká televize natáčí celkem zajímavou kriminálku, která nese název Rédl. ..
15.07.2018
Je sice teprve začátek prázdnin, ale už nyní televize ohlašují to, s jakými hlavními lákadly budou přicházet na ..
11.07.2018
Jednalo se o jeden z hlavních pilířů programu na letní období. Řeč je o seriálu Na vodě, který měl být po celé ..
08.07.2018
Nejenom u veřejnoprávních televizí, ale také u komerčních jedniček je zpravodajství zcela nedílnou součástí ..
03.07.2018
Když se řekne jméno Zdeněk Troška, vybaví se mnohým lidem nejenom zajímavé a úspěšné pohádky, ale i různé komedie. ..
01.07.2018
Letní program televizní stanice Nova se již začal vysílat. Nedávno jsme vám představili hlavní lákadla, se kterou ..
26.06.2018
Televize Prima nezahálí. Během léta chce pochopitelně nabídnout divákům hlavně něco z archivu. A to proto, aby se mohla ..
24.06.2018
Opět, jako každý rok, zveřejňují jednotlivé televize nabídku spojenou s létem. Tedy s dobou, kdy vzhledem k pěknému ..
20.06.2018
V době, když TV Barrandow začínala, měla jenom jeden jediný kanál. A ten se soustředil primárně na pořady a na zábavu ..
17.06.2018
Je to právě mladý divák, ve kterém vidí mnoho současných televizních kanálů jasnou budoucnost. Pokud se máme podívat ..
12.06.2018