ČT zaujme premiérou o faráři Toufarovi

Výročí událostí 17. listopadu samozřejmě přimělo jednotlivé televizní kanály, aby mu přizpůsobily svůj program. Na televizní obrazovky se tak dostávají různé dokumenty, které připomínají nejenom samotné výročí, ale i nedávno minulou dobu komunismu a vše, co s ní souviselo. Výjimkou není ani ČT, která na 17. listopadu 2015 přichystala dokumentární film nastiňující pátrání po ostatcích faráře Josefa Toufara, známého aktéra čihošťského zázraku.

Bezpečnost umučí faráře

Premiéra programu proběhne 17. listopadu 2015 ve 21.05 hodin na ČT2. Autory filmu jsou Roman Vávra a Miloš Doležal. Připomínáme, že Josefa Toufara obvinila v lednu roku 1950 Státní bezpečnost z toho, že záměrně inscenoval čihošťský zázrak. Bezprostředně po zatčení u něj následovalo mučení ve věznici ve Valdicích. 25. února 1950 se Toufar ocitá v kritickém stavu právě kvůli krutým mukám, která musel vytrpět. Bezpečnost ho převáží do pražského státního sanatoria. Tam umírá.

Komunisté se snaží zbavit jeho těla tak, aby nikdo nedokázal zjistit, kde ho pohřbili. Věřící by totiž bezpochyby vyhledávali jeho hrob. Nakonec ho proto umístí do hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích, kde uvedou falešné jméno Josef Zouhal. Tento příběh vypráví vysílaný dokument.

Vyšetřovatel si odsedí rok

Co se ale stalo s lidmi, kteří faráře umučili? Tehdejší vedoucí vyšetřujícího týmu Ladislav Mácha byl v roce 1998 odsouzen k pěti letům trestu nepodmíněně. Odvolací soud ale nakonec trest zkrátil na dva roky. Když v roce 2002 Mácha trest opravdu zahájil, ale po uplynutí jednoho roku byl na podmínku propuštěn.

Potvrzení identity i řádný pohřeb

A jak dopadly Toufarovy ostatky? V roce 2014 byly vyzvednuty z hromadného hrobu a podrobeny analýze DNA. Jakmile došlo k potvrzení identity, byly řádně pohřbeny v Čihošti.

Aktuálně v tv světě
Poměrně unikátní novinka z dílny TV Prima odstartovala. O pořadu jste mohli slyšet již v minulosti, jelikož televize ..
14.10.2018
Různé historické dokumenty jsou na televizních obrazovkách celkem populární. A to stejné můžeme říci i  reality show. ..
11.10.2018
Zpravodajská relace na TV Prima se poměrně nedávno změnila. A to jak s ohledem na celkový vysílací čas, tak i s ohledem ..
07.10.2018
Televize přináší do naších domácností hlavně zábavu. Ostatně to je jasně vidět na skladbě pořadů, stejně jako je ..
03.10.2018
Jsou nové pořady, které musí Prima pro malý úspěch stáhnout – show 1 proti všem, stejně jako jsou pořady, se kterými ..
30.09.2018
Velká propagace, velká lákadla, velká osobnostní jména. Toto všechno lze spojovat se show 1 proti všem, kterou začala ..
27.09.2018
Rozhodně se nejedná o nijak velký televizní kanál. Na obrazovkách ho lze vždy brát skutečně jenom jako kanál okrajový. ..
26.09.2018
Už v minulých řadách bylo jasné, že pokud jde o show Tvoje tvář má známý hlas, se kterou přichází TV Nova, tak jde ..
23.09.2018
Novinky, které po letní pauze přinášejí televize do svého vysílání, jsou ve většině případů spojeny s tím, že ..
18.09.2018
Před nástupem prázdnin jsme psali o tom, že TV Prima lehce mění skladbu své zpravodajské relace. A to v tom směru, že ..
16.09.2018