ČT1 představí detektivní seriál naruby

Na detektivní žánr znovu sází Česká televize. Připravuje se další z řady seriálových kriminálek, to nová se zrodí pod taktovkou zkušeného režiséra Jana Hřebejka, který má už v této oblasti na svém kontě několik projektů.

Bez humoru to nejde

Detektivové od Nejsvětější Trojice, ale také Rédl, to jsou úspěšné detektivní seriály z dílny režiséra Jana Hřebejka. Nyní se znova pustil do kriminálních vod. Na rozdíl od minulých projektů, tentokrát ale v jeho novém seriálu nebude chybět humor.  Námět seriálu je dílem investigativce Janka Kroupy. Hřebejk tak podle něj bude točit šestidílnou sérii nazvanou Boží mlýny. V titulních rolích příběhů se představí herečka Eliška Křenková, dále herci Vincent Navrátil, Martin Myšička a také Robert Nebřenský. Premiéra prvního dílu seriálu proběhne 11. dubna 2021, a to od 20:10 hodin na ČT1.

Trojice mstitelů

O svém novém projektu hovoří přímo režisér Jan Hřebejk: „Zločin se stane na začátku – divák ví, k čemu došlo, ví, kdo je pachatel, ještě před úvodními titulky. Zároveň se ale také dozví, že ten člověk není potrestaný a spravedlnost je na něj krátká. A ústřední trojice představuje svým způsobem mstitele.“ Velmi atraktivním prvkem v seriálové novince je skutečnost, že vychází z kauz, které se opravdu u nás staly a novinář Janek Kroupa se jimi zabýval. Pochopitelně ale nejde o zcela věrnou rekonstrukci nějakých případů. Jedná se jenom o volnou inspiraci skutečností, protože Kroupa postavy i jejich příběhy a zločiny různě proměňoval. Nejde proto o realitu, ale příběhy jsou zajímavé.

Obrácená hra na kočku a myš

Popisovaný prvek je podle kreativní producentky Jiřiny Budíkové novinkou, jak oživit oblíbený žánr: „Diváci České televize mají detektivky rádi. Zároveň je však důležité, aby tvůrci hledali nové možnosti žánru a abychom nabízeli prostor pro inovování klasického krimi vyprávění. Místo obvyklé detektivky, kde jde o deduktivní hledání zločince, přinášejí Boží mlýny hru na kočku a myš v obráceném gardu.“ V prvním díle se jako mafián Matyáš Válek představí zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert. Jeho společným dílem s muzikanty Matějem Kroupou a Ondřejem Pivcem se rovněž stala titulní píseň celého seriálu nazvaná Mlýny. Otextoval ji Dušan Vančura ze Spirituál Kvintetu.

Aktuálně v tv světě

V roce 2016 vyšla kniha Modrá krev a hned rok na to se na obrazovce objevil stejnojmenný ..

14.01.2026
Sledujete rádi válečné filmy a zejména ty, které vycházejí ze skutečných událostí? Velkofilm Mela Gibsona Hacksaw ..
08.01.2026

Máte doma deváťáka, kterého letos čekají přijímačky na střední školu a chcete mít ..

07.01.2026
Když v roce 2021 vtrhl do kin velkofilm Duna, milovníci sci-fi, a nejen oni, byli nadšení. Režisér Denis Villeneuve totiž ..
06.01.2026
Viděli jste již live-action remake slavné Disney animované pohádky Malá mořská víla? Vydejte se společně s Ariel nejen ..
05.01.2026
Amanda a Iris se nikdy nepotkaly, ale obě se rozhodly, že před Vánoci razantním způsobem vyřeší své trable s láskou a ..
28.12.2025
Tančíte rádi, zajímáte se o tanec a chcete své znalosti o něm ještě prohloubit? Pokud ano, v novém roce vás potěší ..
27.12.2025
Vánoce se kvapem blíží a pokud máte napečené cukroví, zabalené dárky a chuť si trochu zalenošit před televizní ..
23.12.2025

Stýskalo se vám již po amatérských cukrářích, kteří se s ..

18.12.2025
V roce 2020 vtrhla do kin česká fantasy pohádka Princezna zakletá v čase v režii Petra Kubíka a diváci byli nadšení. ..
15.12.2025