Dobrodružství rabína Jákoba vás pobaví na televizní stanici ČT2

Louis de Funes je francouzský komik známý pro svůj žlučovitý projev. Kdo by neznal jeho věčně nabroušené postavy promlouvající hlasem Františka Filipovského. Film Dobrodružství rabína Jákoba byl natočený už v roce 1973. Do našich kin ale nikdy nebyl uvedený. Vy se na jeho reprízu můžete podívat na televizní stanici ČT2.

Bohatý podnikatel, který nemá rád cizince

Ve filmu Dobrodružství rabína Jákoba si Louis de Funes střihl roli bohatého francouzského podnikatele, který sice nemá nic proti cizincům, ale ve skutečnosti by byl nejraději, kdyby po světě chodili jen čistokrevní Francouzi s bílou pokožkou. Takto to pochopitelně nefunguje, takže se musí setkávat i s lidmi jiné barvy pleti, což ho ale přivádí do stavu žlučovitosti.

Jako naschvál má tento bohatý obchodník, který nemá rád ani černochy a Araby, ale ani Židy, za šoféra příslušníka židovského etnika. Společně se pak připletou do cesty Arabům, kteří zrovna řeší nějaké své politicko-teroristické problémy. Aby unikli pronásledovatelům, musí se Louis de Funes v roli obchodníka převléct za židovského rabína.

Oslavy pařížské židovské obce

Jak už to tak ve filmech s Louisem de Funesem bývá, nechybějí zábavné momenty. Třeba ten, kdy se jako převlečený židovský rabín musí vykoupat v kádi plné žvýkaček a bonbonů nebo se zúčastnit oslav pařížské židovské obce. Netřeba asi dodávat, že obchodníkova předpojatost dostává ve filmu na frak. Nutno podotknout, že režisér filmu Gérard Oury je Žid a že se mu podařilo do filmové komedie velmi elegantně dostat téma rasismu, xenofobismu a židovství, a to na bázi satiry.

Jeden z nejlepších Funesových filmů

Odborníci řadí Dobrodružství rabína Jákoba mezi nejlepší filmy, které Louis de Funes kdy natočil. Před Sametovou revolucí se do českých kin film nedostal. Důvod byl prostý – rasová otázka. Po změně režimu byla zakoupena vysílací práva. Do televize se film dostal s titulky, protože František Filipovský již nestihl kvůli svém zdraví Funese nadabovat. Existuje i filmová verze s českým dabingem, kdy Louis de Funes promlouvá hlasem Jiřího Krampola.

Aktuálně v tv světě
Televizní obrazovky se nejrůznějšími seriály jen hemží. Některý je povedenější, jiné méně. Mezi ty velmi zdařilé ..
30.09.2023
Večerní pohádka pro děti už dlouhá desetiletí patří neodmyslitelně k pořadům, které Česká televize pravidelně ..
26.09.2023
O televizní zábavu se velmi často v současné době starají různé reality show, které si mezi diváky našly své ..
24.09.2023
Televizní stanice Prima Plus po velkých prázdninách nasadila do vysílání původní dvanáctidílný seriál s názvem ..
18.09.2023
Při zmínění názvu Doktor Martin si mnozí nejspíš vybaví stejnojmenný seriál s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. ..
14.09.2023
Kdo dokáže dát mat v šachu bez jediného tahu, rozbrečet cibuli a dehydrovat vodu? No přece Chuck Norris. Ano, o tomto ..
13.09.2023
Vězeňské prostředí je poměrně vděčným námětem pro film, protože se z něho dá vytěžit poměrně hodně, je-li ..
10.09.2023
Kriminální příběhy jejich autoři zasazují do nejrůznějšího prostředí, aby bylo pro televizního diváka dostatečně ..
03.09.2023
Louis de Funes je francouzský komik známý pro svůj žlučovitý projev. Kdo by neznal jeho věčně nabroušené postavy ..
01.09.2023
Kdo nemá rád peníze, ať se k tomu veřejně přizná. Pravděpodobně se mnoho lidí nenajde, kteří by to udělali. Peníze ..
31.08.2023