Dobrodružství rabína Jákoba vás pobaví na televizní stanici ČT2

Louis de Funes je francouzský komik známý pro svůj žlučovitý projev. Kdo by neznal jeho věčně nabroušené postavy promlouvající hlasem Františka Filipovského. Film Dobrodružství rabína Jákoba byl natočený už v roce 1973. Do našich kin ale nikdy nebyl uvedený. Vy se na jeho reprízu můžete podívat na televizní stanici ČT2.

Bohatý podnikatel, který nemá rád cizince

Ve filmu Dobrodružství rabína Jákoba si Louis de Funes střihl roli bohatého francouzského podnikatele, který sice nemá nic proti cizincům, ale ve skutečnosti by byl nejraději, kdyby po světě chodili jen čistokrevní Francouzi s bílou pokožkou. Takto to pochopitelně nefunguje, takže se musí setkávat i s lidmi jiné barvy pleti, což ho ale přivádí do stavu žlučovitosti.

Jako naschvál má tento bohatý obchodník, který nemá rád ani černochy a Araby, ale ani Židy, za šoféra příslušníka židovského etnika. Společně se pak připletou do cesty Arabům, kteří zrovna řeší nějaké své politicko-teroristické problémy. Aby unikli pronásledovatelům, musí se Louis de Funes v roli obchodníka převléct za židovského rabína.

Oslavy pařížské židovské obce

Jak už to tak ve filmech s Louisem de Funesem bývá, nechybějí zábavné momenty. Třeba ten, kdy se jako převlečený židovský rabín musí vykoupat v kádi plné žvýkaček a bonbonů nebo se zúčastnit oslav pařížské židovské obce. Netřeba asi dodávat, že obchodníkova předpojatost dostává ve filmu na frak. Nutno podotknout, že režisér filmu Gérard Oury je Žid a že se mu podařilo do filmové komedie velmi elegantně dostat téma rasismu, xenofobismu a židovství, a to na bázi satiry.

Jeden z nejlepších Funesových filmů

Odborníci řadí Dobrodružství rabína Jákoba mezi nejlepší filmy, které Louis de Funes kdy natočil. Před Sametovou revolucí se do českých kin film nedostal. Důvod byl prostý – rasová otázka. Po změně režimu byla zakoupena vysílací práva. Do televize se film dostal s titulky, protože František Filipovský již nestihl kvůli svém zdraví Funese nadabovat. Existuje i filmová verze s českým dabingem, kdy Louis de Funes promlouvá hlasem Jiřího Krampola.

Aktuálně v tv světě
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024
Švédský spisovatel Jonas Jonasson si získal přízeň čtenářů svým stylem psaní a zejména jeho kniha Stoletý stařík, ..
12.05.2024
Již v pátek 10. května 2024 vypukne dlouho očekávané Mistrovství světa v hokeji, které se letos uskuteční v České ..
07.05.2024
Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Odpověď ..
05.05.2024
Napadá vás, jaké by to bylo, kdybyste se z důchodu vrátili zpátky do pracovního procesu? Odpověď na tuto otázku vám ..
30.04.2024
Letos na podzim se na obrazovkách České televize opět objeví u diváků velmi oblíbený zábavný taneční pořad ..
28.04.2024

Když televize Prima lákala diváky na reality show Česko na grilu, netušila, jakým fiaskem ..

25.04.2024