Elser: Strůjce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera v německém životopisném filmu

V životě často o osudu rozhodují okamžiky. Platí to i pro George Elsera, jehož statečný čin se stal námětem německého filmového dramatu Elser z roku 2015. Můžete se na něho podívat na televizní stanici ČT2. Snímek vypráví příběh muže, jenž se pokusil zabít Hitlera.

Johann Georg Elser

Elser pocházel z Hermaringenu nedaleko Ulmu, kde se v roce 1903 narodil do rodiny rolníka a vetešníka. V otcových šlépějích ale nekráčel, dal přednost práci ve slévárnách, později se stal tesařem. Ve třicátých letech minulého století se stále častěji setkával s nacismem, jenž prostupoval celou německou společností. Souzněl s komunismem, ale měl pocit, že komunisté dělají málo pro to, aby se nacismus tolik v Evropě nerozmáhal.

Rozhodl se odstranit hlavu nacistické mašinerie – Adolfa Hitlera. Mělo se to stát během tradičního Hitlerova projevu k výročí pivního puče v Mnichově. Podařilo se mu sestrojit bombu a nainstalovat ji do tajné schránky nedaleko řečnického pultu. Osud si s ním ale zahrál hru a Hitler přežil.

Film o touze po spravedlnosti

Německé filmové drama Elser se zaměřilo na podrobné zmapování života tohoto neúspěšného atentátníka, čímž mu chtělo vzdát dodatečnou poctu. Pokud by se mu atentát na Hitlera podařil, mohl se život v Evropě vyvíjet úplně jinak. Místo toho přišla druhá světová válka a s ní neskutečné útrapy milionů lidí.

Ve filmu byly použity i dokumentární záznamy z období války, čímž dodávají snímku na autenticitě. Kdo o Georgu Elserovi nikdy neslyšel, může si díky sledování filmu udělat obrázek o jeho osobě i činu, který tak pečlivě naplánoval a provedl, a to čistě ze svého morální přesvědčení. Po Georgu Elsnerovi je pojmenováno náměstí v Mnichově a v Kostnici. V Kostnici stojí tak jeho pomník.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023