Fenomén underground jde až ke kořenům

Po celých čtyřicet večerů diváky bude doprovázet a již doprovází dokumentární série Fenomén Underground. Každý pátek ji vysílá ČT 2 a snaží se mladším generacím i pamětníkům detailně připomenout, co to vlastně byl a je underground.

Jak už jste se u nás mohli dočíst, na této rozsáhlé dokumentární fresce o českých subkulturách a jejích představitelích pracoval hned celý tým profesionálů. Autory jsou Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor či vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Sérii také točili hned čtyři režiséři – Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík. A výsledek je proto více než monumentální.

Podrobná studie

První tři díly představovaly fenomén undergroundu jako celek a snažily se ho přiblížit i těm, kteří ho na vlastní kůži nezažili. Čtvrtý díl nazvaný Předci a paralely už se pustil hlouběji ke kořenům tohoto podhoubí oficiální kultury a představil první „zakladatele“ undergroundu, tedy milovníky rock’n’rollu a tanečníky swingu. I ti byli ve své době trestáni a „potíráni“. Dalších pět dílů se pak postupně bude věnovat kapelám a jednotlivcům, stejně jako společnostem, které také patřily k zakladatelům této subkultury. Jeden díl bude patřit skupině Hell’s Devils, další zase Křižovnické škole čistého humoru bez vtipu, do které v jisté době spadal i Ivan Martin Jirous.

Nejen muzikanti

Zajímavostí Fenoménu underground je, že se nesnaží jít jen po stopách muzikantů. Zajímá se i o výtvarníky a další lidi, kteří se cíleně vymykali dobové oficiální kultuře a šli proti ní – a dělali a vytvářeli jen to, co chtěli. Nejen, že se jeden díl nazývá Andělské vlasy a pojednává o lidech, kteří patřili mezi takzvané máničky a snažili se odlišovat i vzhledově. Ale další díly zmiňují i výtvarníky třeba ze skupiny Šmidrové. A tak dále. Zkrátka jak to už nyní vypadá, jde o sérii, kterou stojí zato vidět.

Aktuálně v tv světě
Že spolu některé zahraniční televize cekem výrazně spolupracují, to není nic neobvyklého. U nás je oblíbené hlavně ..
15.01.2018
Jste pravidelnými diváky seriálu Ohnivý kuře? Pokud ano, zkuste si vzpomenout, kdy poprvé začal. Tedy kdy byl na ..
11.01.2018
Česká televize rozhodně nezahálí. Nejenom, že má v poslední době poměrně lákavou programovou nabídku, ale zároveň ..
05.01.2018
Rok 2017 je za námi. A tak nastává doba, kdy můžeme bilancovat o tom, jak se jednotlivým televizím dařilo. Některé ..
03.01.2018
Je poměrně mnoho seriálů, které se na České televizi natáčejí. Velkým pozitivem je to, že se ne vždy jedná jenom o ..
28.12.2017
Vánoce se nezadržitelně blíží. A s ním i zcela nové vysílací schéma, které je založeno hlavně na pohádkách a ..
27.12.2017
Málokdo očekával, že vývoj pokrytí spojený se sítí DVB-T2 bude tak rychlý, jako je tomu nyní. Když se podíváme na ..
22.12.2017
O tom, co většina komerčních televizí nabídne na Štědrý den, to jistě již víte. A to nejenom od nás, jelikož dané ..
21.12.2017
Prezident Miloš Zeman je stálým hostem na TV Barrandov, kde má svůj pravidelný pořad. Je tedy jasné, že s touto ..
18.12.2017
Televizní stanice, nebo spíše jednotlivé televizní skupiny spolu pravidelně soupeří, jelikož jejich cíl je jasné. Mít ..
15.12.2017