Film Bídníci s Jeanem Gabinem na televizní stanici ČT2

Dvoudílné filmové drama Bídníci natočil v roce 1958 režisér Jean-Paul de Chanois a do hlavní role Jeana Valjeana obsadil tehdy populárního francouzského herce Jeana Gabina. Je třeba říct, že mu sedla jako ulitá. Přestože má snímek více než pětašedesát let, neztratil nic ze svého poselství.

Knižní předlohou byl román Victora Huga

Mezi nejoblíbenější knihy francouzského realisty Victora Huga patří rozhodně právě Bídníci. Kniha vypráví příběh nespravedlivě odsouzeného Jeana Valjeana, který se za krádež kousku chleba dostane na galeje a stráví na nich neuvěřitelných devatenáct let.

Po propuštění se setkává s monsignorem Myrielem, který byl známý svým kladným vztahem k chudým. Ovšem zásadní bylo pro Valjeana setkání s adoptivní dcerou, v jejíž výchově našel nový smysl života.

Přehlídka klasického herectví

Ve filmu Bídníci si společně s Gabinem zahráli také Bourvil a Bernard Blier. Všichni tři předvedli klasické herectví, které k padesátým letům minulého století prostě patřilo. Jeanu Gabinovi věříte vše, co hrozného na galejích prožil, protože to má vepsáno ve tváři. Přitom z ní sálá i dobrota, kterou ho naučila právě jeho adoptivní dcera.

Bourvilův Thenardier je naproti tomu slizký jako had (i když hadi ve skutečnosti slizcí nejsou) a Blierův Javert vyvolává u diváků pocit, že ho kvůli jeho jednání musí prostě nenávidět.

Příběh o cti, rozvážnosti a statečnosti

Bídníci jsou ve své podstatě klasickým příběhem o lidské cti, rozvážnosti a osobní statečnosti jedinců, podpořeným právě vynikajícími hereckými výkony. Díky nim se stalo toto zpracování Hugovy knižní předlohy jako jedno z nejzdařilejších. Film má skvělou výpravu i úchvatnou hudbu.

K diváckému zážitku jistě přispěl i jako vždy perfektní český dabing – Josef Větrovec jako Valjean a Jiří Adamíra jako vypravěč. Jedná se o film, který je možné vidět několikrát, a vždy na něm najdete něco, proč si jeho sledování rádi zopakujete.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023