Film Radioaktivita na televizní stanici ČT Art představuje život a dílo významné vědkyně, jež jako první žena získala Nobelovu cenu

ČT Art vsadila na zajímavý snímek Velké Británie z roku 2019. Film Radioaktivita vypráví příběh Marie Curie-Sklodowské, která je neodmyslitelně spojena s objevem radioaktivního polonia a radia. Kdo má rád životopisné filmy, tak sledování dramatu Radioaktivita mu určitě udělá radost.

Žena, kterou sláva nezkazila

Marie Curie-Sklodowská byla vědkyně, která se do historie fyziky a chemie zapsala průlomovým objevem radioaktivních látek. Film Radioaktivita je biografií této vědkyně, která jako první žena získala Nobelovu cenu. Nebyla ale pouze vědkyní, ale také matkou a manželkou. O škodlivosti radioaktivity se bohužel v době jejího objevu ještě nic nevědělo, takže Marie Curie-Sklodowská nevědomky sama sebe zabíjela tím, jak s radioaktivními látkami pracovala. Nosila je běžně po kapsách, a vystavovala se tak jejich negativním účinkům, kterým nakonec podlehla.

Inspirativní životopisný příběh

Marie Curie-Sklodowská byla výjimečná žena, která vědě obětovala prakticky všechno, i svůj život. Snímek kromě práce na poli vědy vypráví také Mariinu snahu prosadit se jako žena v čistě mužském světě vědců. Oporu našla ve svém manželovi, bez kterého by pravděpodobně vůbec neprorazila.

Hlavní role se zhostila Rosamund Pike na výbornou. Ztvárnila vědkyni se všemi jejími starostmi nejen v pracovním, ale i osobním životě, se kterými se musela porvat. Film nabízí ideální mix jejího soukromého a profesního života, přičemž vědecká stránka je představena na přiměřené laické úrovni bez zbytečně náročné odbornosti.

Zajímavé jsou minisekvence, které mapují klíčové okamžiky 20. století, ve kterých ústředním motivem byla právě radioaktivita – Hirošima, Černobyl. V kontextu toho, že Marie Curie-Sklodowská uvažovala o použití svého objevu pro medicínské účely, je patrné, jak snadno je možné vědecké objevy zneužít.

 

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023