Hodinový limit pro reklamu se ruší

Pokud sledujete televizi pravidelně, potom jistě víte, že jsou období, kdy je reklamy více, a potom jsou zase období, kdy je reklamy méně. Nutno říci, že vše je ještě určitým způsobem regulovatelné ze strany EU. Ta přišla už v roce 2010 se směrnicí, která jasně stanovuju hodinový limit pro TV reklamu. Ten byl pro diváku určitě přínosem. Nejnovější úprava ze strany Evropské unie však tuto směrnici ruší.

Ruší se stávajících 12 minut

Pokud vám přišlo, že současné reklamní bloky jsou doslova nekonečné, je třeba říci, že všechny televize musely respektovat nařízení EU, které bylo spojeno s faktem, že daný limit pro reklamu byl 12 minut v rámci jedné hodiny vysílání. Déle zkrátka a jednoduše reklamní sdělení nebylo možné vysílat. A právě tato směrnice se není ruší. Neznamená to však, že by si televize mohly dělat co chtějí. Novelizace bude stále na podíl reklamy myslet.

Novinkou je 20 procent

Na první pohled se může zdát, že ve výsledku nejde žádnou vekou novinku, jelikož 20 procent ze 60 minut je stále 12. Nutno ale říci, že daný procentuální podíl se nevztahuje na hodinu, ale na dva časové úseky. Ten první má rozmezí 6 – 18 hodin a ten druhý má rozmezí 18 – 24 hodin. A právě v rámci těchto časů musí reklama pokrývat maximálně 20 procent z hodinového přídělu.

Televize to vítají

Danou změnu televize pochopitelně vítají, jelikož jim to přinese větší flexibilitu. Ukázkou jsou hlavní vysílací časy od 20:00. Doposud bylo možné během jedné hodiny odvysílat jenom 12 minut reklamních spotů. Nyní jich může být klidně i dvojnásobně, ale s tím, že v jiných vysílacích časech bude příděl reklamy minimální. Tak, aby se dvacetiprocentní limit splnil.

Kdy?

Nyní už se čeká jenom na finální a oficiální vypracování této směrnice. Jakmile k tomu dojde, budou mít jednotlivé členské státy 21 měsíců na to, aby vše zapracovaly do své vlastní legislativy.

Aktuálně v tv světě
Před pár dny byla oficiálně potvrzená informace o tom, že Okresní soud v Bratislavě nařídil neodkladné opatření ..
21.02.2019
Za posledních pět let skupina Prima participovala na tvorbě více než 30 českých filmů, které na plátnech kin vzhlédlo ..
17.02.2019
Český mediální guru Jaromír Soukup patří v České Republice (a možná i v Evropě) k absolutním fenoménům. Svou TV ..
14.02.2019
Na televizní obrazovky míří nový seriál z dílny TV Prima Černé vdovy. Osmidílný kriminální seriál s notnou dávkou ..
11.02.2019
Milovníci hiphopu, RnB, rapu a veškeré „černé“ muziky si v Česku konečně přijdou na svoje. Od jara letošního roku ..
06.02.2019
Když byl  natočený první film Kameňák, který měl pod taktovkou Zdeněk Troška, bylo to pro mnohé příjemné ..
03.02.2019
Vypadá to, že jarní období bude napříč televizemi celkem zajímavé a budou soupeřit o každého diváka. A to hlavně, ..
31.01.2019
Televizní stanice bývají, co se týče sledovanosti, věčnými vzájemnými konkurenty. „Každý hlas se počítá“, a to ..
27.01.2019
Televize Barrandov v pondělí opět spustila zpravodajskou relaci Naše zprávy. Ty si diváci výše zmíněného kanálu mohou ..
24.01.2019
Novinky z české seriálové scény, Rapl 2 a Most!, ovládly pondělní večer v českých domácnostech. Oba dokázaly u ..
20.01.2019