Hříchy pro pátera Knoxe: Seriál kriminálních příběhů opakuje ČT1

V roce 1992 vznikl televizní cyklus detektivních příběhů pod názvem Hříchy pro pátera Knoxe. Předlohou byla stejnojmenná kniha od Josef Škvoreckého, podle níž scénář napsal Dušan Klein a zároveň se ujal i režie. Při premiérovém uvedení se seriál vysílal živě, slovem ho provázel sám režisér Dušan Klein. Nyní se mohou diváci podívat na jeho opakování, které neztratilo nic ze své originality.

Kdo to byl Ronald Knox

Seriál Hřích pro pátera Knoxe byl pojat interaktivně. Protože se díly natáčely v přímém přenosu, diváci mohli hádat, kdo je pachatelem a které pravidlo bylo porušeno. V každém dílu autoři totiž záměrně porušili jedno z Desatera pátera Knoxe, která jsou základem tvorby detektivního žánru.

Tímto páterem byl Ronald Knox (1888-1957), anglický římskokatolický kněz a spisovatel detektivních příběhů a katolické literatury. Je autorem šesti detektivních románů a celé řady povídek. Jeho hlavní hrdinou byl většinou detektiv Miles Bredon. Jeho desatero doporučení z roku 1929, jak psát detektivky, inspirovalo spisovatele Josefa Škvoreckého k napsání souboru povídek Hříchy pro pátera Knoxe.

Zajímavosti o seriálu Hříchy pro pátera Knoxe

V hlavní roli zpěvačky Evy Adamové se objevila Zlata Adamovská, kapitána Malinu si zahrál Petr Kostka, poručíka Kolína Vladimír Dlouhý a detektivy Jan Kanyza a Pavel Zedníček. Natáčelo se živě a ani samotní herci nikdy nevěděli, jak celý případ dopadne. To jim režie prozradila až v přestávce před posledním výstupem. Živé vysílání bylo tak náročné, že po jednom dílu museli Zlatu Adamovskou odvézt do nemocnice s podezřením na infarkt. Její vystoupení se dalo přirovnat zátěži při osmihodinové práci horníka.

Vylosovaný divák, který správně tipoval soutěžní otázku, si pak zahrál v následujícím díle v epizodní roli. Zlata Adamovská nazpívala také dvanáct písní a v roce 1992 jí vyšlo album Písničky pro pátera Knoxe.

Aktuálně v tv světě
Je na televizní obrazovce dostatek humoru? Některé pořady se jako humorné tváří, přitom ho v nich příliš nenajdete. To ..
04.06.2023
Už jsme si zvykli, že televizní stanice Nova Cinema pravidelně vysílá filmy různých žánrů. Mezi stabilně oblíbené ..
03.06.2023

Filmy pro pamětníky si drží trvalou oblibu. Diváci se rádi ..

28.05.2023
ČT2 se rozhodla do svého vysílacího programu zařadit film Motýlek z roku 2017. Jedná se o filmové drama o útěku ..
26.05.2023
Napínavé thrillery, ve kterých jde o záchranu ohrožených životů, patří mezi oblíbené. A tak není divu, že si tento ..
21.05.2023
Rande v Římě je americká romantická komedie z roku 2010, která přináší divákům osvěžující směsici romantiky, ..
20.05.2023
V roce 1992 vznikl televizní cyklus detektivních příběhů pod názvem Hříchy pro pátera Knoxe. Předlohou byla ..
15.05.2023
Když se řekne tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák, je to zárukou dobré zábavu a vkusného humoru. Platí to i o české ..
14.05.2023
Americký film Nesvatbovi z roku 2005 přivádí na filmové plátno hereckou dvojici Owen Wilson a Vince Vaughn. Už to je ..
08.05.2023
Novinářské prostředí je poměrně oblíbeným námětem filmů. Můžete z něho vytěžit komedii, drama i kriminální ..
07.05.2023