Hříchy pro pátera Knoxe: Seriál kriminálních příběhů opakuje ČT1

V roce 1992 vznikl televizní cyklus detektivních příběhů pod názvem Hříchy pro pátera Knoxe. Předlohou byla stejnojmenná kniha od Josef Škvoreckého, podle níž scénář napsal Dušan Klein a zároveň se ujal i režie. Při premiérovém uvedení se seriál vysílal živě, slovem ho provázel sám režisér Dušan Klein. Nyní se mohou diváci podívat na jeho opakování, které neztratilo nic ze své originality.

Kdo to byl Ronald Knox

Seriál Hřích pro pátera Knoxe byl pojat interaktivně. Protože se díly natáčely v přímém přenosu, diváci mohli hádat, kdo je pachatelem a které pravidlo bylo porušeno. V každém dílu autoři totiž záměrně porušili jedno z Desatera pátera Knoxe, která jsou základem tvorby detektivního žánru.

Tímto páterem byl Ronald Knox (1888-1957), anglický římskokatolický kněz a spisovatel detektivních příběhů a katolické literatury. Je autorem šesti detektivních románů a celé řady povídek. Jeho hlavní hrdinou byl většinou detektiv Miles Bredon. Jeho desatero doporučení z roku 1929, jak psát detektivky, inspirovalo spisovatele Josefa Škvoreckého k napsání souboru povídek Hříchy pro pátera Knoxe.

Zajímavosti o seriálu Hříchy pro pátera Knoxe

V hlavní roli zpěvačky Evy Adamové se objevila Zlata Adamovská, kapitána Malinu si zahrál Petr Kostka, poručíka Kolína Vladimír Dlouhý a detektivy Jan Kanyza a Pavel Zedníček. Natáčelo se živě a ani samotní herci nikdy nevěděli, jak celý případ dopadne. To jim režie prozradila až v přestávce před posledním výstupem. Živé vysílání bylo tak náročné, že po jednom dílu museli Zlatu Adamovskou odvézt do nemocnice s podezřením na infarkt. Její vystoupení se dalo přirovnat zátěži při osmihodinové práci horníka.

Vylosovaný divák, který správně tipoval soutěžní otázku, si pak zahrál v následujícím díle v epizodní roli. Zlata Adamovská nazpívala také dvanáct písní a v roce 1992 jí vyšlo album Písničky pro pátera Knoxe.

Aktuálně v tv světě
Jak to vypadá, když se autobus plný Čechů vydá na dovolenou k moři? Pobavte se u nyní již kultovní české komedie, ..
16.06.2024
Gabrielu Soukalovou zná téměř celá Česká republika. Jedná se o nejúspěšnější biatlonistku naší historie, která se ..
11.06.2024

Fanoušci televizní stanice Markíza, kteří milují klasické seriály, filmy a televizní ..

08.06.2024
Vědomostní soutěž Who is asking? milují ve Švýcarsku, Řecku, Maďarsku, na Kypru i v Indii. Nyní se tento koncept ..
05.06.2024
Nejslavnější dílo Francise Scotta Fitzgeralda se od svého vzniku v roce 1925 dočkalo nespočtu divadelních a filmových ..
03.06.2024
Četli jste některou z knih Franze Kafky? Nebo si jeho jméno vybavujete pouze z hodin literatury? 3. června 2024 si ..
29.05.2024
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024