Infiltrace – nový dokument o podvodném jednání tzv. „šmejdů“

Stejně jako se neustále musí vyvíjet viry přenášející chřipku, aby přežili, vyvíjí se také pochybní obchodníci, které označujeme jako šmejdy. ČT1 se rozhodla na tuto skutečnost upozornit ve svém novém dokumentu s názvem Infiltrace. Tento dokument vysílá ČT1 vždy v pondělí, a to již od 3. června.

Co prodávají šmejdi?

Dříve byli tito obchodníci známí tím, že prodávali takové zboží, jako jsou hrnce, pánvičky, nahřívací dečky atd. Všechno podle jejich slov luxusní, účinné – a za přijatelnou cenu. Avšak opak je pravdou. Zboží, které si takto lidé koupili, bylo z velké většiny nekvalitní a za naprosto nehoráznou cenu. Důvod, proč se obchodníkům „šmejdům“ podařilo tyto „šmejdy“ prodat, je ten, že prostě vymluvili kupujícím díru do hlavy.

Praktiky šmejdů

Všechno probíhalo většinou tak, že si „šmejdi“ pozvali potenciální kupující (zejména důchodce) na svou akci. Zajistili odvoz, pozvali vás na oběd, dali vám dárek a nakonec uspořádali prodejní akci. Lidé, kteří byli takto pohoštěni, se cítili zavázáni, a chtěli se prodejcům nějak odvděčit. Navíc jim byly vychvalovány nesmyslné věci, takže byly doslova vmanipulováni ke koupi.

Vývin byl nutný

Proti takto vyvíjenému tlaku se postavil i stát, který zavedením zákonů znemožnil šmejdům jejich praxi. Navíc proběhla osvěta ve všech médiích, takže se zdálo, že šmejdi vyhynou. Avšak bohužel se tak nestalo. Šmejdi se vyvinuli do dalšího stádia a vymýtit se je nepodařilo. V současné době se skrývají zejména ve virtuální podobě. Obtěžují nás formou telefonátů i e-mailů. Bohužel jejich praktiky jsou natolik vyspělé, že se i dnes najde někdo, kdo jim na prodej přikývne a zboží koupí.

Vyhráli jste…

Typicky vás šmejdi nalákají na nějakou výhru. Za co?

  • Zakoupili jste nějaké zboží,
  • poskytli nějakou anketu…

A na základě toho jste byli oceněni výhrou. Pošlou vám určité zboží, za které zašlete jen poštovné. Ale za další zásilku už budete muset zaplatit. Nejen tato, ale i na jiné formy nových šmejdských praktik vás má upozornit právě dokument Infiltrace.

Aktuálně v tv světě
Dvě největší tuzemské komerční televizní společnosti spustily své mediální kampaně a představily svůj nový program ..
22.08.2019
S podzimem se opět vrací vysílání nových nebo dokonce živě vysílaných pořadů. Děje se tak vždy po uvolněném ..
16.08.2019
Změna vlastnických podílů, která potkala sdružení pořadů Prima, by se z hlediska toho, že ji bude vlastnit v podstatě ..
13.08.2019
Poslední dobou ovládá televizní trh poměrně pozitivní trend, a totiž to, že televizní obsah spíše roste na kvalitě, a ..
11.08.2019
Prázdniny ještě nejsou pryč, ale televize Prima již představila svůj programový plán na podzim. Už tedy víme, na co se ..
06.08.2019
Léto je sice v plném proudu, ale Česká televize i během doby dovolených nezahálí a natáčí nový seriál, který by se ..
02.08.2019
Televize Nova chystá i letos pro své diváky oblíbený Den s Novou, v jehož rámci si zájemci budou moci prohlédnout ..
31.07.2019
Dětská stanice ČT :D oslaví letos v srpu své sedmé výročí. K němu svým malým i větším divákům přinese několik ..
26.07.2019
U České televize a její konkurence můžeme vidět v jejich tvorbě někdy opravdu velký rozdíl. ČT se často zaměřuje, ..
24.07.2019
Dvoudílná minisérie Stockholmský syndrom, která volně navazuje na minisérii Spravedlnost (oceněno Českým lvem), se již ..
18.07.2019