Italský snímek Jízda na tygru, který vysílá ČT2 potěší především příznivce filmů pro pamětníky

Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými peckami, a to nejen v českém filmařském rybníčku, ale i v zahraničí. Takovým snímkem je i italská komedie Jízda na tygru z roku 1961.

Téměř nevinný ve vězení

Giacinto Rossi je chudý italský řidič, který se ocitne ve vězení, protože zinscenoval oloupení své vlastní osoby, k němuž ve skutečnosti vůbec nedošlo. Společně s ním jsou ve věznici i vrah Tagliabue a zlodějové Sorci a Papaleo. Tato sehraná čtveřice se rozhodne z vězení utéct, což se jim i podaří. Schovají se v opuštěném bunkru, kde naplánují útěk za hranice, kde by je policie nemohla chytnout.

Ironická komedie se sociálním podtextem

Film Jízda na tygru balancuje mezi ironickým nadhledem a melodramatickým patosem, na jejichž základě ukazuje odvrácenou stranu italského hospodářského zázraku v době, ve které vznikl. Zajímavý je i díky hereckým výkonům herců v hlavních rolích – Nino Manfredi (Giacinto Rossi), Mario Adorf (Tagliabue), Gian Maria Volonté (Papaleo).

Svým způsobem je Jízda na tygru pokusem o sociální sondu do života kriminálníků, který znázorňuje s typickým italským humorem.

Zajímavosti o filmu Jízda na tygru

Režie filmu se ujal italský režisér a scénárista Luigi Comencini, jenž se proslavil režií Pinocchiova dobrodružství a filmů Chléb, láska a fantazie a Chléb, láska a žárlivost s Vittorio de Sica a Lollobrigidou v hlavních rolích.

Nino Manfredi byl italský herec, režisér, scenárista, komik a zpěvák v jedné osobě. V italské kinematografii patří k těm nejvíce uznávaným. Mario Adorf byl švýcarský filmový a televizní herec, kterého si čeští diváci mohou pamatovat z minisérie Marco Polo. Gian Maria Volonté je považován za jednoho z nejlepších nejen italských herců. Renomé získal ve spaghetti westernech Sergia Leoneho.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023