Komediální cyklus Slovácko sa nesúdi na televizi ČT1

Zdeněk Galuška je autorem humoristické knihy Slovácko sa súdi, podle které byl natočen cyklus komedií Slovácko sa nesúdi. První série cyklu vznikla v roce 1975 a hned si svým vtipem podmanila diváky. Jistě to bylo i díky hereckému obsazení, kdy se v hlavních rolích objevili Jozef Kroner a Oldřich Velen. A tak není divu, že o pár let později následovala série druhá.

Rázovité Slovácko

Slovácko je rázovitý kraj s typickým folklorem i řečí nepodobnou slovenštině. Není divu, když je od hranic se Slovenskem vzdáleno jen kousek, prakticky co by kamenem dohodil. V hlavní roli stařečka Pagáče se objevil Jozef Kroner a Juru Kláska si střihl Oldřich Velen, pro kterého byla jeho role jedinou hlavní v celém jeho bohatém hereckém životě. Seriál se natáčel opravdu na Slovácku – v Hluku, Petrově, Pavlově, Svatobořicích-Mistříně, Vlčnově, Veletinách, Vacenovicích, Ostrožské Lhotě a Hradčovicích. I proto má tu pravou slováckou atmosféru včetně zdejšího původního slováckého nářečí.

Jaroslav Dietl jako scénárista

Málokdo ví, že skutečným autorem scénáře televizních seriálu Slovácko sa nesúdi je Jaroslav Dietl. Ale nebyl srozuměn s tím, aby ho režíroval právě Petr Tuček. A tak odmítl uvedení svého jména jako scénáristy. Protože se natáčelo v prostředí, kde o vinné sklípky nebyla nouze, oba představitelé hlavních rolích v nich trávili většinu svého volného času. Bylo pak velmi problematické pro štáb je hledat, aby se dostavili na natáčení. Vyřešili to po docela furiantsky. Produkční si opatřil brokovnici, z níž vystřelil. To bylo signálem pro oba herce, aby přiběhli na plac.

Zdeněk Galuška

Zdeněk Galuška byl moravský spisovatel, lidový vypravěč, malíř a ilustrátor. Narodil se v Uherském Ostrohu v roce 1913 a zemřel v roce 1999 v Nivnici. Jeho populární soudničky vyšly ve dvou svazcích jako Slovácko sa súdi a Slovácko sa nesúdi. Jsou napsány s osobitým humorem autorovým ve slováckém nářečí.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023