Kulový blesk: Česká komedie na televizní stanici Nova

Když se řekne tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák, je to zárukou dobré zábavu a vkusného humoru. Platí to i o české filmové komedii Kulový blesk, která se věkem nestárne. Stále si nachází diváky, kteří čekají právě na tu svou oblíbenou hlášku.

Stěhovací akce nebývalých rozměrů

Námětem komedie Kulový blesk z roku 1978 je organizování velké stěhovací akce, v rámci které dojde k výměně dvanácti bytů. Co na první pohled vypadalo, že klapne na první dobrou, se postupně stává stále zamotanější. Mohou za to sami účastníci, jejich váhání (viz bába Jechová), opilecké řádění skupiny pod vedením doktora Knotka nebo svatba snoubenců Opatrné a Fliegera.

Hlavní organizátor celé akce, JUDr. Radosta se proto musí uchylovat k improvizaci, z nichž některá byla až na pokraji zákona. O to více vynikne absurdita některých scén a humor s tím spojený.

První celovečerní film Ladislava Smoljaka

Komedie Kulový blesk je první celovečerním filmem Ladislav Smoljaka, pod kterým je podepsán nejen jako scénárista, ale také jako režisér. Snímku nechybí typický humor tandemu Svěrák-Smoljak a kus lidskosti, která z něho čiší. Může za to samozřejmě i perfektní herecké obsazení, kdy v hlavních rolích se blýsknou Rudolf Hrušínský st., Josef Abrhám, Milada Ježková či Zita Kabátová, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak.

V menších rolích se pak mihnou kolegové Smoljaka a Svěráka z Divadla Járy Cimrmana – Jaroslav Vozáb, Pavel Vondruška, Václav Kotek, Jaroslav Weigel, Petr Brukner.

Zajímavosti o filmu Kulový blesk

Nápad natočit film o stěhovací akci získali Smoljak se Svěrákem díky vyprávění jejich známého, literárního kritiky Vladimíra Karfíka o tom, jak se účastnil čtyřsměnného stěhování. Během filmování se také různě improvizovalo. Roli pana Bílka, kterou ztvárnil Karel Kalaš, měl původně dostat Jan Werich. Ale vzhledem ke svému zhoršujícímu se zdravotnímu stavu ji odmítl.

 

Aktuálně v tv světě
Již 27. února vypukne na Voyo vysílání třetí řady nejdrsnější a nejnáročnější reality show. Diváci TV Nova si na ..
20.02.2024

Televizní stanice Prima si pro své diváky přichystala plynulý přechod z jednoho ..

18.02.2024
Jaro na České televizi bude skutečně plodné a pro diváky lákavé. Těšit se totiž můžeme například na komediálně ..
13.02.2024
V neděli 4. února 2024 oslavila stanice Nova již své 30. narozeniny. U té příležitosti se v Televizních novinách ..
10.02.2024
Tomáš a Tereza prožívají lovestory jako z filmu, jenomže potom dojde k jedné situaci, kterou si Tereza nenechá vysvětlit. ..
08.02.2024
Šestidílná minisérie Adama Sedláka Adikts pojednává o skupině studentů adiktologie, kteří se rozhodnou pro experiment, ..
04.02.2024
Přeneste se do dovolenkové a Čechy oblíbené destinace a společně s dvojicí detektivů se pusťte do vyšetřování ..
01.02.2024
Co když je žena natolik hodná obětavá, že se zasekne ve vztahu s někým, kdo s ní nemá vážné úmysly? To je případ ..
28.01.2024
V roce 2023 vyšel komediální seriál Dobré ráno, Brno! a diváci si jej nemohli vynachválit. Právě nadhled a nadsázka, s ..
25.01.2024
V roce 2021 měla v českých kinech premiéru romantická komedie Láska na špičkách. V hlavních rolích se objevila Vica ..
21.01.2024