Legendární animovaný seriál Jen počkej, zajíci! na televizní stanici Prima Max

V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z tvorby Studia Disney. Musely vzít zavděk sovětskými pohádkami. Ale i mezi nimi se našly skvosty, na které je možné se dívat i v současnosti, a ještě navíc se u nich dobře bavit. Platí to pro animovaným seriál Jen počkej, zajíci!, jenž vznikl už v roce 1969.

Když chce vlk sežrat malého zajíčka

Tak jako se v disneyovkách honili kocour s myší, v sovětském provedení byli hlavními hrdiny natvrdlý vlk a vychytralý zajíc. Vlk by zajíce nejraději hned sežral, jenže se mu to ne a ne podařit. Zajícovi se vždy podaří ho nějakým způsobem přelstít a utéct do bezpečí. Námět se zdá být poměrně jednoduchý, ovšem tvůrci seriálu, Vjačeslav Koťjonočkin, Vladimír Tarasov a Alexej Koťjonočkin, z něho dokázali vykouzlit dvacet dílů plných humoru i poměrně dobře zvládnuté animace, která na tehdejší dobu patřila k tomu nejlepšímu.

Zajímavosti o seriálu Jen počkej, zajíci!

Animovaný seriál Jen počkej, zajíci! obsahuje hudební a zpívané pasáže v ruštině, jež nebyly předabované. V době jeho vzniku se počítalo s tím, že děti se rusky učí a budou tedy textu rozumět. Dnešní mládež už bude mít s porozuměním písním poněkud potíže. Zajíček promlouvá hlasem  Inky Šecové, za vlka mluvili Lubomír Tokoš, Rudolf Široký a Zdeněk Blažek. Dabing to nebyl rozhodně složitý, protože za celý díl padne jen pár slov, navíc jsou to většinou citoslovce. Předobrazem vlka byl skutečný člověk.

Podoba čistě náhodná

Výtvarník Svetozar Rusakov se nechal při jeho kreslení inspirovat osobou, jež ho v roce 1941 předběhla ve frontě na lístky do kina. Ačkoliv seriál Jen počkej, zajíci! může v mnohém připomínat americký seriál Tom a Jerry, jeho režisér Vjačeslav Koťonočkin odmítl, že by inspiraci hledal právě v něm. Americký seriál prý poprvé viděl až v roce 1987.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023