Legendární animovaný seriál Jen počkej, zajíci! na televizní stanici Prima Max

V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z tvorby Studia Disney. Musely vzít zavděk sovětskými pohádkami. Ale i mezi nimi se našly skvosty, na které je možné se dívat i v současnosti, a ještě navíc se u nich dobře bavit. Platí to pro animovaným seriál Jen počkej, zajíci!, jenž vznikl už v roce 1969.

Když chce vlk sežrat malého zajíčka

Tak jako se v disneyovkách honili kocour s myší, v sovětském provedení byli hlavními hrdiny natvrdlý vlk a vychytralý zajíc. Vlk by zajíce nejraději hned sežral, jenže se mu to ne a ne podařit. Zajícovi se vždy podaří ho nějakým způsobem přelstít a utéct do bezpečí. Námět se zdá být poměrně jednoduchý, ovšem tvůrci seriálu, Vjačeslav Koťjonočkin, Vladimír Tarasov a Alexej Koťjonočkin, z něho dokázali vykouzlit dvacet dílů plných humoru i poměrně dobře zvládnuté animace, která na tehdejší dobu patřila k tomu nejlepšímu.

Zajímavosti o seriálu Jen počkej, zajíci!

Animovaný seriál Jen počkej, zajíci! obsahuje hudební a zpívané pasáže v ruštině, jež nebyly předabované. V době jeho vzniku se počítalo s tím, že děti se rusky učí a budou tedy textu rozumět. Dnešní mládež už bude mít s porozuměním písním poněkud potíže. Zajíček promlouvá hlasem  Inky Šecové, za vlka mluvili Lubomír Tokoš, Rudolf Široký a Zdeněk Blažek. Dabing to nebyl rozhodně složitý, protože za celý díl padne jen pár slov, navíc jsou to většinou citoslovce. Předobrazem vlka byl skutečný člověk.

Podoba čistě náhodná

Výtvarník Svetozar Rusakov se nechal při jeho kreslení inspirovat osobou, jež ho v roce 1941 předběhla ve frontě na lístky do kina. Ačkoliv seriál Jen počkej, zajíci! může v mnohém připomínat americký seriál Tom a Jerry, jeho režisér Vjačeslav Koťonočkin odmítl, že by inspiraci hledal právě v něm. Americký seriál prý poprvé viděl až v roce 1987.

Aktuálně v tv světě
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024
Švédský spisovatel Jonas Jonasson si získal přízeň čtenářů svým stylem psaní a zejména jeho kniha Stoletý stařík, ..
12.05.2024
Již v pátek 10. května 2024 vypukne dlouho očekávané Mistrovství světa v hokeji, které se letos uskuteční v České ..
07.05.2024
Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Odpověď ..
05.05.2024
Napadá vás, jaké by to bylo, kdybyste se z důchodu vrátili zpátky do pracovního procesu? Odpověď na tuto otázku vám ..
30.04.2024
Letos na podzim se na obrazovkách České televize opět objeví u diváků velmi oblíbený zábavný taneční pořad ..
28.04.2024

Když televize Prima lákala diváky na reality show Česko na grilu, netušila, jakým fiaskem ..

25.04.2024