Mysteriózní kriminální seriál Případy detektiva Murdocha vysílá ČT1

V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž vychází z románů napsaných Maureen Jennigsovou. Jednotlivé příběhy se odehrávají v Torontu na přelomu 19. a 20. století a jako hlavní postava v nich vystupuje detektiv William Murdoch, jenž pracuje u torontské policie.

Brackenreid, Ogdenová, Crabtree

Kromě detektiva Murdocha (Yannick Bisson) v seriálu vystupují jeho neomalený nadřízený inspektor Brackenreid (Thomas Craig), zkušená patoložka doktorka Julia Ogdenová (Hélene Joy) a horlivý a neohrabaný konstábl George Crabtree.

Seriál se mimo jiné dotýká různých společenských témat – katolíci v protestantském světě, volební právo žen, diskriminace rasových menšin nebo problematiky homosexuálů. Tato témata jsou ovšem zpracována s ohledem na dobu, do níž je děj seriálu zasazený.

Epizodní výstupy známých osobností

Pro seriál Případy detektiva Murdocha jsou typická camea, v nichž lze spatřit známé osobnosti nejen hereckého, ale i politického světa. Mezi hostující hvězdy, které se v něm objevily, patří například tehdejší kanadský premiér Stephen Harper, herec Brendan Coyle, moderátor Peter Mansbridge, spisovatel Allan Hawco, herec a spisovatel Colin Mochrie a další.

Zajímavosti o seriálu Případy detektiva Murdocha

Seriál pokračuje již 17. sérií. Celkem tedy již diváci mohli vidět 288 epizod. Výhodou této kriminálky je hlavně to, že je koncipována jako rodinné detektivní příběhy, kdy se na jednotlivé díly může dívat celá rodina – dětmi počínaje a prarodiči konče. Zároveň se jedná o ryze kanadský seriál, kde je důraz kladený na kanadské vnímání historie.

Je zde častý slovní humor a slovní hříčky, které se ale bohužel vlivem dabingu poněkud ztrácejí. Kdo má možnost sledovat seriál v originále, tak mu určitě neuniknou. Milovníky kostýmních snímků zaujme rozhodně velmi dobře zpracované exteriéry, interiéry i samotné kostýmy herců.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023