Nejtemnější hodina: Winston Churchill jako hlavní postava válečného dramatu na televizi Nova Cinema

Filmy se životopisnou tématikou patří k oblíbeným pořadům. Režisér Joe Wright se rozhodl natočit snímek o období druhé světové války a jako ústřední postavu si vybral jednu z největších osobností 20. století – premiéra Velké Británie Winstona Churchilla. Jak se mu jeho záměr povedl?

Komorně zaměřený snímek

Kdo má rád historická fakta a film k tomu, tak si určitě udělá čas na snímek Nejtemnější hodina z roku 2017 natočený v koprodukci USA a Velké Británie. Jedná se o film s válečnou tématikou, přesto v něm nejsou bojové scény. A nedá se říct, že by mu to nějak ublížilo.

Téma je pojato komorně, takže divák má více času na to, aby se seznámil s postavou Winstona Churchilla. Ten se na počátku druhé světové války ocitl v pozici, kdy měl jako premiér semknout národ a vítězně ho provést nástrahami, které na ně chystalo nacistické Německo.

V hlavní roli Gary Oldman

Do role Winstona Churchilla byl ve snímku Nejtemnější hodina obsazen anglický herec Gary Oldman. Ten se sice do povědomí diváků zapsal především ztvárněním záporných postav, ale je vidět, že dokáže i zvládnout i vážnější polohy svého hereckého talentu. Maskérem, který dal Oldmanovi podobu britského premiéra, byl Kazuhiro Tsuji, jenž se pracoval i na filmech Planeta opic (2001) nebo Hellboy (2004). Nanesení masky Winstona Churchilla mu trvalo přes čtyři hodiny.

Gary Oldman věrný své roli musel v průběhu natáčení kouřit doutníky, které k Winstonovi Churchillovi patřily stejně jako sklenice whisky. Za celou dobu jich stihl vykouřit přes čtyři sta kusů, čím se mu podařilo si přivodit nepříjemné zdravotní následky. Ale co by herec pro svou roli neudělal.

Snímek je věnován Johnu Hurtovi

Původně měl roli Nevilla Chamberlaina ztvárnit herec John Hurt. V době natáčení snímku byl už ale vážně nemocný, tudíž se role nemohl zhostit. Nahradil ho Ronald Pickup. Film Nejtemnější hodina je posledním Hurtovým projektem a byl věnován jeho památce, protože ještě během natáčen zemřel.

Aktuálně v tv světě
Jsou filmy, které si pustíte na nedělní odpoledne, když si chcete odpočinout od každodenního shonu. Český film ..
27.01.2023
Když se řekne režisér Zdeněk Podskalský st., je to záruka dobré zábavy. Na svém kontě má tento tvůrce řadu ..
19.01.2023
Televizní stanice Prima pravidelně zásobuje diváky reprízami seriálů natočený už dříve. Patří k nim i italská ..
17.01.2023
Televizní stanice ČT2 připravila na sobotní večer pro diváky lahůdku v podobě německo-rakouské minisérie Sisi z roku ..
15.01.2023
Filmy se životopisnou tématikou patří k oblíbeným pořadům. Režisér Joe Wright se rozhodl natočit snímek o období ..
11.01.2023
Televizní stanice Prima Zoom připravila pro své diváky dokumentární lahůdku USA v podobě osmidílného seriálu, v němž ..
08.01.2023

Spisovatel Vladimír Neff je autorem knižní předlohy ..

05.01.2023
Nový rok lze přivítat různě. S přáteli na horách, s rodinou doma nebo s partnerem v některé zajímavé destinaci. Pokud ..
01.01.2023
Diváci si už zvykli, že do svého vysílacího programu na poslední den v roce ČT1 zařazuje opakování klasické televizní ..
31.12.2022
Vánoce již klepou na dveře, takže by to možná chtělo raději se podívat na nějakou pěknou pohádku. Americký film Únos ..
24.12.2022