Pán prstenů: Společenstvo prstenu na televizní stanici Nova Cinema

Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K televizním obrazovkách určitě přilákají skalní fanoušky této fantasy série. Televizní stanice Nova Cinema zařadila do svého vysílání film Pán prstenů: Společenstvo Prstenu z roku 2001.

Fantasy romány Tolkiena

J.R. R. Tolkien je považován za zakladatele fantasy románu. Byl to on, kdo vymyslel Středozem, speciální elfský jazyk sindarštinu či hobity Bilbo Pytlíka a Froda. Oni se stanou ústřední postavou jeho románu o kouzelném prstenu pána Mordoru Saurona, jenž ho využíval k šíření zla. Prsten se ale na dlouhé roky ztratil, až se dostal do rukou hobita Bilbo Pytlíka, který díky němu přestal stárnout. Prsten je ale zdroje všeho zlého a měl by být zničený. O tom, jestli se to podaří, vypráví první díl filmové trilogie o Pánu prstenu, nazvaná Společenstvo prstenu.

Mezník ve filmové tvorbě

Když měl film Pán prstenů: Společenstvo prstenu svou premiéru v roce 2001, byl označen za mezník ve filmové tvorbě, a to díky vizuálním efektům, hereckým výkonům i věrnosti původní knižní předloze. V době svého uvedení se film stal druhým nejvýdělečnější filmem roku 2001 a pátým nejvýdělečnějším filmem všech dob. Současně byl označený za jeden z největších a nejvlivnějších filmů, které kdy byly natočeny. Nominován byl na třináct cen Oscar.

Zajímavosti o filmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Film se natáčel převážně na Novém Zélandě, kde kvůli tomu vznikla i vesnička Hobitín. Ten je součástí soukromé farmy nedaleko města Matamata. Jeho stavba započala dva roky před startem natáčení. Hobití příbytky jsou ale většinou prázdné a natáčení interiérů probíhalo ve Stone Street Studios ve Wellingtonu. Herec Sean Astin (role Sama) kvůli natáčení přibral 14 kg. Před natáčení absolvovali herci šestitýdenní trénink s meči i výuku správného přízvuku elfštiny.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023