Porušuje nové vlastnictví skupiny Prima antimonopolní zákon?

Změna vlastnických podílů, která potkala sdružení pořadů Prima, by se z hlediska toho, že ji bude vlastnit v podstatě jeden majitel, mohla potýkat s nařčením, že se jedná o porušování antimonopolních zákonů. Ivan Zach, který je jedním z vlastníků společnosti THR Media, totiž působí i na mnohých dalších podnikatelských oblastí, které souvisí s televizním i rozhlasovým vysíláním.

Podle ÚOHS je vše v pořádku

Aby vše proběhlo v mezích zákona, proběhlo zjednodušené řízení, ve kterém rozhodoval ÚOHS (tedy Úřad na ochranu hospodářské soutěže). Toto řízení bylo zrychlené a konalo se ještě před samotnou transakcí převodu vlastnických podílů. ÚOHS rozhodl, že ke spojení Ivana Zacha a společnosti FTV Prima Holding, která je jediným vlastníkem společnosti FTV Prima, skutečně může dojít.

Jaká je struktura vlastnictví?

Pro přehlednost si pojďme shrnout, jak je to s jednotlivými vlastnictvími zúčastněných firem:

  • THR Media je společnosti, kterou ze 67 % vlastní právě Ivan Zach. Dalšími vlastníky společnosti jsou Petra Masrschallová, která ovládá podíl 18 % společnosti, a Radka Zachová, ta kontroluje 15 % podíl. Z toho vyplývá, že Ivan Zach kontroluje prakticky každé rozhodnutí společnosti THR Media.
  • FTV Prima Holding – tuto společnost koupila firma THR Media a stala se tak jejím vlastníkem. Tato společnost působí v oblasti celoplošného televizního i internetového vysílání TV Prima.
  • FTV Prima – vlastníkem této společnosti je zase FTV Prima Holding a teď už také samozřejmě THR Media.

Další vlastnictví Ivana Zacha

Jak už jsme ale naznačili výše, nejedná se o jedinou firmu, ve které Ivan Zach působí. Je také majitelem skupiny GES, která se zaměřuje právě na rozhlasové i televizní vysílání. Tato společnost již před samotnou transakcí byla jedním ze spoluvlastníků společnosti FTV Prima Holding.

Aktuálně v tv světě
Dvě největší tuzemské komerční televizní společnosti spustily své mediální kampaně a představily svůj nový program ..
22.08.2019
S podzimem se opět vrací vysílání nových nebo dokonce živě vysílaných pořadů. Děje se tak vždy po uvolněném ..
16.08.2019
Změna vlastnických podílů, která potkala sdružení pořadů Prima, by se z hlediska toho, že ji bude vlastnit v podstatě ..
13.08.2019
Poslední dobou ovládá televizní trh poměrně pozitivní trend, a totiž to, že televizní obsah spíše roste na kvalitě, a ..
11.08.2019
Prázdniny ještě nejsou pryč, ale televize Prima již představila svůj programový plán na podzim. Už tedy víme, na co se ..
06.08.2019
Léto je sice v plném proudu, ale Česká televize i během doby dovolených nezahálí a natáčí nový seriál, který by se ..
02.08.2019
Televize Nova chystá i letos pro své diváky oblíbený Den s Novou, v jehož rámci si zájemci budou moci prohlédnout ..
31.07.2019
Dětská stanice ČT :D oslaví letos v srpu své sedmé výročí. K němu svým malým i větším divákům přinese několik ..
26.07.2019
U České televize a její konkurence můžeme vidět v jejich tvorbě někdy opravdu velký rozdíl. ČT se často zaměřuje, ..
24.07.2019
Dvoudílná minisérie Stockholmský syndrom, která volně navazuje na minisérii Spravedlnost (oceněno Českým lvem), se již ..
18.07.2019