Přechod na DVB-T2 bude opět pokračovat. Hotovo má být na konci října

Přechod na nový standard vysílání DVB-T2 byl avizován dlouho dopředu, ale pandemie koronaviru jej docela výrazně zpozdila. Nyní již víme, kdy se přechod obnoví, a na co se máme připravit. České Radiokomunikace plánují s přechodem znovu započít k 8. červenci, a to v oblasti západních Čech. Původní plán se tak posunul o více než čtyři měsíce. Celý přechod měl původně skončit už letos v červnu. Uvolněné kmitočty pak mají posloužit mobilním operátorům k vytvoření rychlé sítě 5G.

Zbývají ještě dvě třetiny velkých vysílačů

Přechod na DVB-T2 byl pozastaven 16. března. V té době se celý proces nacházel zhruba v jedné třetině. Proběhnout stihl v oblastiPrahy a Středočeského kraje a částečně i v ostatních českých krajích. O pozastavení bylo rozhodnuto kvůli specifické situaci, která by zejména starším občanům mohla výrazně zkomplikovat přístup k aktuálním informacím ohledně pandemie. V současnosti tedy zbývá provést přechod přibližně u dvou třetin velkých vysílačů a u poloviny vysílačů malého výkonu.

Od července proces pokračuje

Přechod se opět začne realizovat počátkem července, kdy prvními na řadě budou vysílače v západních Čechách (Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec). Poté bude přechod pokračovat dále dle stanoveného harmonogramu. Pokud půjde vše podle plánu, posledním vysílačem, kde proběhne přepnutí, by se měl stát vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny. Stane se tak 29. října 2020. U veřejnoprávní ČT by měl být přechod uzavřen ke konci září, u komerčních televizí pak o měsíc později.

Zatím se zdá, že nový vysílací standard nemá vliv na míru využívanosti digitálního vysílání. Již nyní je zřejmé, že digitální vysílání využívá více než 55 % domácností, a to je téměř totožné procento jako před začátkem přechodu. I nadále se však má pokračovat v informační kampani ohledně přechodu na DVB-T2, aby změna skutečně nikoho nezaskočila nepřipraveného.

Aktuálně v tv světě
Zaznamenali jste letos, že proběhla další řada Superstar? Pokud nejste zrovna fanoušek, tak možná ani ne. Proběhla totiž ..
09.07.2020
I pro média nastaly vlivem pandemie těžké časy. Sice diváci trávili u televize průměrně více času, ale zmenšily se ..
04.07.2020
Není to tak dávno, co jsme hlásili návrat pořadu Show Jana Krause v premiérových dílech. Po koronavirové přestávce se ..
02.07.2020
Většina televizí již obnovila natáčení svých původních seriálů a k životu se probouzí i další projekty, které ..
28.06.2020
Nekonečný seriál Ulice se opět vrací do zajetých kolejí. Po dlouhé pauze způsobené pandemií koronaviru se štáb opět ..
25.06.2020
Léto u televize asi není něco, co bychom chtěli vyloženě plánovat. Nicméně pokud zrovna nemáte kam vyrazit, nebo vám to ..
19.06.2020
Léto už klepe na dveře a spolu s ním se mění i televizní nabídka. Již tradičně televizní stanice uzpůsobují svůj ..
18.06.2020
Přechod na nový standard vysílání DVB-T2 byl avizován dlouho dopředu, ale pandemie koronaviru jej docela výrazně ..
14.06.2020
Televizní stanice se již připravují na letní sezónu.Ta je již tradičně odlehčená, většinou se nevysílají ..
10.06.2020
Češi jsou národ chatařů, to je určitě něco, na čem se všichni shodneme. A právě na této české „libůstce“ chce ..
07.06.2020