Přechod na DVB-T2 bude opět pokračovat. Hotovo má být na konci října

Přechod na nový standard vysílání DVB-T2 byl avizován dlouho dopředu, ale pandemie koronaviru jej docela výrazně zpozdila. Nyní již víme, kdy se přechod obnoví, a na co se máme připravit. České Radiokomunikace plánují s přechodem znovu započít k 8. červenci, a to v oblasti západních Čech. Původní plán se tak posunul o více než čtyři měsíce. Celý přechod měl původně skončit už letos v červnu. Uvolněné kmitočty pak mají posloužit mobilním operátorům k vytvoření rychlé sítě 5G.

Zbývají ještě dvě třetiny velkých vysílačů

Přechod na DVB-T2 byl pozastaven 16. března. V té době se celý proces nacházel zhruba v jedné třetině. Proběhnout stihl v oblastiPrahy a Středočeského kraje a částečně i v ostatních českých krajích. O pozastavení bylo rozhodnuto kvůli specifické situaci, která by zejména starším občanům mohla výrazně zkomplikovat přístup k aktuálním informacím ohledně pandemie. V současnosti tedy zbývá provést přechod přibližně u dvou třetin velkých vysílačů a u poloviny vysílačů malého výkonu.

Od července proces pokračuje

Přechod se opět začne realizovat počátkem července, kdy prvními na řadě budou vysílače v západních Čechách (Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec). Poté bude přechod pokračovat dále dle stanoveného harmonogramu. Pokud půjde vše podle plánu, posledním vysílačem, kde proběhne přepnutí, by se měl stát vysílač Valašské Klobouky – Ploštiny. Stane se tak 29. října 2020. U veřejnoprávní ČT by měl být přechod uzavřen ke konci září, u komerčních televizí pak o měsíc později.

Zatím se zdá, že nový vysílací standard nemá vliv na míru využívanosti digitálního vysílání. Již nyní je zřejmé, že digitální vysílání využívá více než 55 % domácností, a to je téměř totožné procento jako před začátkem přechodu. I nadále se však má pokračovat v informační kampani ohledně přechodu na DVB-T2, aby změna skutečně nikoho nezaskočila nepřipraveného.

Aktuálně v tv světě
Podzim nás vítá za okny i na televizních obrazovkách. Na většině televizních kanálů bude podzimní nabídka sestávat ..
16.09.2020
S nástupem nového školního roku se situace vrací do starých kolejí také na televizních obrazovkách. Již od posledních ..
13.09.2020
Hodně se mluví o tom, co nabídnou hlavní televizní programy pro dospělé, ale bylo by škoda přehlédnout i zajímavou ..
10.09.2020
Televize Nova prozradila, jak se jí v loňském roce finančně dařilo. Z údajů vyplývá, že televizní skupina ..
06.09.2020
Pořad UčíTelka na České televizi nejednomu rodiči vytrhl během karantény trn z paty. A přestože jsme si mysleli, že se ..
03.09.2020
Během pandemie koronaviru došlo k nucenému odložení přechodu na DVB-T2. Byť situace stále není zrovna ideální, ..
30.08.2020
Podzimní televizní sezóna oficiálně startuje. Léto se rychle přehouplo a zejména komerční televize se opět pouští do ..
27.08.2020
Září se kvapem blíží a největší české televize již intenzivně pracují na spuštění podzimního vysílání. ..
23.08.2020
Letošní podzim bude na ČT 1 jiný než dřív. Podle doposud zveřejněných informací se zdá, že neuvidíme tolik ..
21.08.2020
Po prvním čtvrtroku vysílání CNN Prima News se nesjpíšzačíná rekapitulovat a vyhodnocovat, a to s sebou nese i nějaké ..
16.08.2020