Romantické drama Mayerling na televizní stanici ČT1

Kdo se trochu orientuje v historii, tak pro něho pojem Mayerling nebude neznámý. Je s ním spojen osud habsburského následníka trůnu prince Rudolfa a jeho mladičké milenky baronesy Marie Vetserové. V roce 1968 vzniklo historické drama Mayerling s Omarem Sharifem a Catherine Deneuve v hlavních rolích, jež vypráví příběh tragické lásky korunního prince.

Krásný vizuál diváka potěší

Film Mayerling je kultivovanou podívanou s nádhernými kostýmy a výborným obsazením hlavních rolí. Korunní princ Rudolf Habsburský byl už od svého útlého dětství vychováván k vojenské kariéře. Přitom se jednalo o citlivého chlapce s chatrným zdravím, který více než k vojenství tíhnul ke vědě a technice.

Na to ale jeho otec, císař František Josef II., nebral žádné ohledy a syna podrobil tvrdé výchově, která se bohužel na nebohém princi negativně podepsala. V noci býval buzen výstřelem z pistole nebo poléván studenou vodou, aby se psychicky zocelil. Už jako osmiletý měl řadu reprezentačních povinností, a aby stihl velké nápory učiva, musel vstávat už ve čtyři hodiny ráno.

Východisko ve smrti

Jeho rodiče mu za manželku vybrali belgickou princeznu Stefanii. Spokojené manželství to ale nebylo. Princ Rudolf rád vyhledával náruče jiných žen, a svou ženu dokonce nakazil pohlavní chorobou. Pravou lásku našel teprve po boku mladičké baronesy Mary Vetserové, jež se stala jeho milenkou. Setkávali se však ve velké tajnosti. Vyvrcholením jejich vztahu byla návštěva loveckého zámečku Mayerling, kde princ Rudolf svou lásku zastřelil a pak i sebe.

Na romantickou strunu

Film Mayerling z roku 1968 se snaží přiblížit politickou a společenskou situaci v monarchii a odpovědět na otázku, proč princ Rudolf dospěl k tak tragickému konci svého života. Nabízí vášnivý milostný příběh, u kterého nejedno oko divákovo nezůstane suché. Svou roli v tomto sehrává i výběr ústřední dvojice. Omar Sharif je okouzlující a Catherine Deneuve krásná. Co na tom, že vzhledově neodpovídá ani jeden realitě. Film není odrazem skutečnosti, ale romantickým zpracováním životní cesty korunního prince Rudolfa.

Aktuálně v tv světě
Znáte příběh o Yetim? Podívejte se společně s dětmi na film o jeho přesném opaku. Animovaný dobrodružný film Yeti: ..
02.12.2023
Jak to může dopadnout, když se tři poměrně velké rodiny spojí v jednu? To ve své komedii ukazuje Petr Nikolaev. Těšte ..
28.11.2023
Akční hit z roku 2004, postavený na spravedlnosti a schopnosti muže udělat správnou věc. I kdyby ho to mělo stát život. ..
26.11.2023
Demoliton Man, kultovní film devadesátek a vzpomínky na dětství z pera Daniela Waterse, Roberta Reneaua a Petera Lenkova se ..
25.11.2023
Rozhodně není špatné se občas podívat na filmy, které vznikly v minulosti. Zejména šedesátá léta jsou nabita hotovými ..
12.11.2023
Když se natáčel český film Metráček, psal se rok 1971. Jeho autoři sáhli po osvědčeném textu od spisovatele Stanislava ..
11.11.2023
Psal se rok 1978, když byl do kin uveden americký film Pomáda s Johnem Travoltou a Olivií Newton-John v hlavních rolích. ..
04.11.2023
V lednu 2008 měl svou televizní premiéru kanadský seriál Případy detektiva Murdocha, v originále Murdoch Mystery, jenž ..
03.11.2023
Sázkou na jistotu lze považovat filmy natočené na motivy románů J. R. R. Tolkiena režisérem Peterem Jacksonem. K ..
02.11.2023
V dobách budování světlých zítřků v duchu socialismu neměly děti běžně přístup k tradičním animovaným filmům z ..
31.10.2023