Romantické drama Mayerling na televizní stanici ČT1

Kdo se trochu orientuje v historii, tak pro něho pojem Mayerling nebude neznámý. Je s ním spojen osud habsburského následníka trůnu prince Rudolfa a jeho mladičké milenky baronesy Marie Vetserové. V roce 1968 vzniklo historické drama Mayerling s Omarem Sharifem a Catherine Deneuve v hlavních rolích, jež vypráví příběh tragické lásky korunního prince.

Krásný vizuál diváka potěší

Film Mayerling je kultivovanou podívanou s nádhernými kostýmy a výborným obsazením hlavních rolí. Korunní princ Rudolf Habsburský byl už od svého útlého dětství vychováván k vojenské kariéře. Přitom se jednalo o citlivého chlapce s chatrným zdravím, který více než k vojenství tíhnul ke vědě a technice.

Na to ale jeho otec, císař František Josef II., nebral žádné ohledy a syna podrobil tvrdé výchově, která se bohužel na nebohém princi negativně podepsala. V noci býval buzen výstřelem z pistole nebo poléván studenou vodou, aby se psychicky zocelil. Už jako osmiletý měl řadu reprezentačních povinností, a aby stihl velké nápory učiva, musel vstávat už ve čtyři hodiny ráno.

Východisko ve smrti

Jeho rodiče mu za manželku vybrali belgickou princeznu Stefanii. Spokojené manželství to ale nebylo. Princ Rudolf rád vyhledával náruče jiných žen, a svou ženu dokonce nakazil pohlavní chorobou. Pravou lásku našel teprve po boku mladičké baronesy Mary Vetserové, jež se stala jeho milenkou. Setkávali se však ve velké tajnosti. Vyvrcholením jejich vztahu byla návštěva loveckého zámečku Mayerling, kde princ Rudolf svou lásku zastřelil a pak i sebe.

Na romantickou strunu

Film Mayerling z roku 1968 se snaží přiblížit politickou a společenskou situaci v monarchii a odpovědět na otázku, proč princ Rudolf dospěl k tak tragickému konci svého života. Nabízí vášnivý milostný příběh, u kterého nejedno oko divákovo nezůstane suché. Svou roli v tomto sehrává i výběr ústřední dvojice. Omar Sharif je okouzlující a Catherine Deneuve krásná. Co na tom, že vzhledově neodpovídá ani jeden realitě. Film není odrazem skutečnosti, ale romantickým zpracováním životní cesty korunního prince Rudolfa.

Aktuálně v tv světě
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024
Švédský spisovatel Jonas Jonasson si získal přízeň čtenářů svým stylem psaní a zejména jeho kniha Stoletý stařík, ..
12.05.2024
Již v pátek 10. května 2024 vypukne dlouho očekávané Mistrovství světa v hokeji, které se letos uskuteční v České ..
07.05.2024
Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Odpověď ..
05.05.2024
Napadá vás, jaké by to bylo, kdybyste se z důchodu vrátili zpátky do pracovního procesu? Odpověď na tuto otázku vám ..
30.04.2024
Letos na podzim se na obrazovkách České televize opět objeví u diváků velmi oblíbený zábavný taneční pořad ..
28.04.2024

Když televize Prima lákala diváky na reality show Česko na grilu, netušila, jakým fiaskem ..

25.04.2024