Ručinský na MS – dobrý nápad, nebo opakování případu Nedvěd?

Počátkem února Vladimír Růžička hokejové fanoušky šokoval, když na reprezentační dvojutkání proti Rusku povolal Martina Ručinského. Ten se tak do národního týmu vrátil poprvé od Zimních olympijských her v Turíně v roce 2006, tedy po dlouhých devíti letech. Nezasvěcení samozvaní odborníci z řad přispěvatelů do internetových diskuzí okamžitě Růžičkovo rozhodnutí začali napadat.

Ti, kteří sledovaly jeho letošní výkony v dresu Litvínova uznali, že sice může jít o risk, ale také geniální tah. A většina tušila, že povolání Ručinského do dvou zápasů EHT není od trenéra národního týmu samoúčelný krok. Růžička poté přiznal, že veterána povolal, protože s ním výhledově počítá pro nominaci na mistrovství světa. Co ho k tomu vedlo?

Výborné výkony v klubu

Ve svých 44 letech zažil Martin Ručinský nejlepší sezonu od svého návratu do extraligy v sezoně 2008/9. Hranici padesáti bodů překonal naposledy před téměř deseti lety, v sezoně 2005/6. Tehdy ovšem ještě v dresu New York Rangers v kanadskoamerické NHL. Po návratu do extraligy bylo dosud jeho maximum 27 bodů, které získal shodně ve dvou předcházejících sezonách za sebou.

Největší zásluhu na tom má samozřejmě celý litvínovský tým, který letos prožil neskutečnou základní část, nejlepší v celé historii klubu. Tým byl sehraný, neměl během sezony žádné výrazné výpadky výkonnosti, a výrazně k tomu přispíval právě Ručinský. Zkušený veterán má pořád hokeji co nabídnout, a s přehledem tak řídil nejen přesilové hry Vervy, ale také rozehrávku při hře pět na pět, byl velmi platný v koncové fázi útoku.

Konec Jaromíra Jágra v reprezentaci

I když mnoho fanoušků stále doufá, že si legendární #68 svoje rozhodnutí ještě rozmyslí, Vladimír Růžička si nedělá plané naděje, a tak přemýšlí o jiných alternativách. Máme sice dostatek mladších kvalitních hráčů, ale zkušený veterán vždycky přijde vhod. Samozřejmě nikdo neočekává, že Ručinský bude lídrem bodování národního týmu. Pokud ale na MS pojede, bude mít možná ještě důležitější roli – bude lídrem kabiny.

Jméno Ručinský je v našem hokeji pojem. Pro mnohé z mladších hráčů, kteří na MS také pojedou, byl možná v jejich žákovských a dorosteneckých letech idolem. Těší se tedy všeobecnému respektu, a v případě potřeby může sjednat v kabině pořádek a být mladším hráčům příkladem. Na minulých mistrovstvích světa plnil tuto roli právě Jaromír Jágr. Ten ale stále považuje svůj konec v národním týmu za definitivní, a navíc bojuje s Floridou o postup do play off.

Zkušenosti

Těch má Ručinský opravdu na rozdávání. A to nejen v klubovém hokeji, ale i mezinárodním. Má za sebou mnoho velkých mezinárodních akcí. Jmenujme například tři účasti na Kanadském/Světovém poháru, pět účastí na mistrovství světa, ze kterých má tři zlaté medaile, tři účasti na olympijských hrách, včetně Nagana 1998, které je pro něj vrcholem reprezentační kariéry a asi největším úspěchem. Navíc má na svém kontě 961 startů v NHL, ve kterých získal přes 600 kanadských bodů.

Herní schopnosti a dovednosti

Precizní bruslení, přesná rozehrávka, kontrola puku, důraz při zakončení. To všechno jsou domény Martina Ručinského, který se ve svých 44 letech stal druhým nejproduktivnějším hráčem extraligy. Svým bruslařským uměním dělá radost mnoha fanouškům. Než se obránce naděje, Ručinský už je za

Aktuálně v tv světě
Když se mluví o sportu, tak si většina lidí představí sporty klasické. U nás je to hlavně fotbal, hokej, tenis, stejně ..
21.02.2018
Jak jsme vás již informovali, Česká televize chystá do svého vysílání zajímavou novinku, která ponese název Inspektor ..
18.02.2018
Jedním z pořadů na TV Barrandov jsou i Aféry. Je poměrně známý, a to mimo jiné proto, že je vysílán hned čtyřikrát ..
16.02.2018
Takzvaná koprodukční tvorba není v dnešní době nic výjimečného. O co se vlastně jedná? Jde o cestu, při které ..
11.02.2018
TV Nova je u nás stále jasnou komerční jedničkou. Aby tomu tak bylo, rozhodně nesmí usnout na vavřínech. I proto ..
09.02.2018
Už se to nezadržitelně blíží. A co konkrétně? Samozřejmě známý sportovní svátek, kterým jsou olympijské hry. Je ..
04.02.2018
Pokud patříte do poměrně početné skupiny milovníků fotbalu, potom víte, že na volně šiřitelných, tedy bezplatných ..
30.01.2018
Už se to pomalu ale jistě blíží. Co? Onen termín přechodu, kdy se již nebude využívat současná pozemní digitální ..
26.01.2018
TV Prima má zaregistrováno několik obchodních známek, které se týkají jednotlivých pořadů. To není v rámci televizí ..
25.01.2018
I když je zde stále ještě zimné období, během kterého běží na televizních obrazovkách několik různorodých novinek, ..
21.01.2018