Slavné historky zbojnické na televizní stanici ČT1

V roce 1985 byl na televizní obrazovky uveden československý seriál Slavné historky zbojnické. V šesti epizodách vyprávěl příběhy nejslavnějších zbojníků, kteří se zapsali do historie, zejména té kriminalistické. Diváci se tak mohli přenést do doby dávno minulé, která byla velmi dobře vykreslena. I když od natočení uběhlo bezmála už čtyřicet let, stále se jedná o seriál, který neztratil nic ze svého kouzla.

Když zbojníci kradli

Výpravné Slavné historky zbojnické se dotýkají nejen naší, ale také slovenské, maďarské nebo francouzské historie. V každé zemi se našel nějaký ten loupežník nebo zbojník, který v lidovém podání bohatým bral a chudým dával. Ve skutečnosti to většinou ale bylo tak, že loupil především kvůli svému užitku a nějací chudí ho ani moc nezajímali.

Seriál se snaží poměrně věrně znázornit dobu, ve které ústřední postavy žijí, ať se to týká výběrem lokací nebo kostýmů. V jednotlivých dílech se filmaři věnují jedné postavě z dějin loupežnictví – Václav Babinský, Šobri Jožka, Jan Jiří Grasel, Róža Šándor, Schinderhannes, Trestanec Salvator.

Po právu potrestáni

Každý z těchto výtečníků do dějin zapsal něčím jiným. Například Salvator svými útěky z vězení, jichž bylo celkem třiatřicet. Jméno Grasel (grázl) je synonymem pro gaunera. Na každého zbojníka ale jednou spadla klec a oni skončili po zásluze potrestáni.

Jediný díl, kde to v hrdinou dobře dopadne, je ten o Václavu Babinském. Kdo zná jeho život, tak ví, že po odpykání svého trestu až do své smrti pracoval jako zahradník v klášteře sv. Karla Boromejského v Řepích, kde o něho pečovaly řádové sestry boromejky.

Filmaři si pro své exteriéry vybrali zámek Slatiňany, hrad Valečov, Šárecké údolí, Panenské Břežany, Trojanův mlýn v Praze Suchdole. V seriálu si zahráli mimo jiné Radoslav Brzobohatý, Miroslav Vladyka, Jaromír Hanzlík, Ivan Vyskočil, Karel Heřmánek, Jiří Bartoška, Ladislav Mrkvička a také Helena Růžičková s manželem a synem.

Aktuálně v tv světě
Již 27. února vypukne na Voyo vysílání třetí řady nejdrsnější a nejnáročnější reality show. Diváci TV Nova si na ..
20.02.2024

Televizní stanice Prima si pro své diváky přichystala plynulý přechod z jednoho ..

18.02.2024
Jaro na České televizi bude skutečně plodné a pro diváky lákavé. Těšit se totiž můžeme například na komediálně ..
13.02.2024
V neděli 4. února 2024 oslavila stanice Nova již své 30. narozeniny. U té příležitosti se v Televizních novinách ..
10.02.2024
Tomáš a Tereza prožívají lovestory jako z filmu, jenomže potom dojde k jedné situaci, kterou si Tereza nenechá vysvětlit. ..
08.02.2024
Šestidílná minisérie Adama Sedláka Adikts pojednává o skupině studentů adiktologie, kteří se rozhodnou pro experiment, ..
04.02.2024
Přeneste se do dovolenkové a Čechy oblíbené destinace a společně s dvojicí detektivů se pusťte do vyšetřování ..
01.02.2024
Co když je žena natolik hodná obětavá, že se zasekne ve vztahu s někým, kdo s ní nemá vážné úmysly? To je případ ..
28.01.2024
V roce 2023 vyšel komediální seriál Dobré ráno, Brno! a diváci si jej nemohli vynachválit. Právě nadhled a nadsázka, s ..
25.01.2024
V roce 2021 měla v českých kinech premiéru romantická komedie Láska na špičkách. V hlavních rolích se objevila Vica ..
21.01.2024