Slavné historky zbojnické na televizní stanici ČT1

V roce 1985 byl na televizní obrazovky uveden československý seriál Slavné historky zbojnické. V šesti epizodách vyprávěl příběhy nejslavnějších zbojníků, kteří se zapsali do historie, zejména té kriminalistické. Diváci se tak mohli přenést do doby dávno minulé, která byla velmi dobře vykreslena. I když od natočení uběhlo bezmála už čtyřicet let, stále se jedná o seriál, který neztratil nic ze svého kouzla.

Když zbojníci kradli

Výpravné Slavné historky zbojnické se dotýkají nejen naší, ale také slovenské, maďarské nebo francouzské historie. V každé zemi se našel nějaký ten loupežník nebo zbojník, který v lidovém podání bohatým bral a chudým dával. Ve skutečnosti to většinou ale bylo tak, že loupil především kvůli svému užitku a nějací chudí ho ani moc nezajímali.

Seriál se snaží poměrně věrně znázornit dobu, ve které ústřední postavy žijí, ať se to týká výběrem lokací nebo kostýmů. V jednotlivých dílech se filmaři věnují jedné postavě z dějin loupežnictví – Václav Babinský, Šobri Jožka, Jan Jiří Grasel, Róža Šándor, Schinderhannes, Trestanec Salvator.

Po právu potrestáni

Každý z těchto výtečníků do dějin zapsal něčím jiným. Například Salvator svými útěky z vězení, jichž bylo celkem třiatřicet. Jméno Grasel (grázl) je synonymem pro gaunera. Na každého zbojníka ale jednou spadla klec a oni skončili po zásluze potrestáni.

Jediný díl, kde to v hrdinou dobře dopadne, je ten o Václavu Babinském. Kdo zná jeho život, tak ví, že po odpykání svého trestu až do své smrti pracoval jako zahradník v klášteře sv. Karla Boromejského v Řepích, kde o něho pečovaly řádové sestry boromejky.

Filmaři si pro své exteriéry vybrali zámek Slatiňany, hrad Valečov, Šárecké údolí, Panenské Břežany, Trojanův mlýn v Praze Suchdole. V seriálu si zahráli mimo jiné Radoslav Brzobohatý, Miroslav Vladyka, Jaromír Hanzlík, Ivan Vyskočil, Karel Heřmánek, Jiří Bartoška, Ladislav Mrkvička a také Helena Růžičková s manželem a synem.

Aktuálně v tv světě
Je na televizní obrazovce dostatek humoru? Některé pořady se jako humorné tváří, přitom ho v nich příliš nenajdete. To ..
04.06.2023
Už jsme si zvykli, že televizní stanice Nova Cinema pravidelně vysílá filmy různých žánrů. Mezi stabilně oblíbené ..
03.06.2023

Filmy pro pamětníky si drží trvalou oblibu. Diváci se rádi ..

28.05.2023
ČT2 se rozhodla do svého vysílacího programu zařadit film Motýlek z roku 2017. Jedná se o filmové drama o útěku ..
26.05.2023
Napínavé thrillery, ve kterých jde o záchranu ohrožených životů, patří mezi oblíbené. A tak není divu, že si tento ..
21.05.2023
Rande v Římě je americká romantická komedie z roku 2010, která přináší divákům osvěžující směsici romantiky, ..
20.05.2023
V roce 1992 vznikl televizní cyklus detektivních příběhů pod názvem Hříchy pro pátera Knoxe. Předlohou byla ..
15.05.2023
Když se řekne tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák, je to zárukou dobré zábavu a vkusného humoru. Platí to i o české ..
14.05.2023
Americký film Nesvatbovi z roku 2005 přivádí na filmové plátno hereckou dvojici Owen Wilson a Vince Vaughn. Už to je ..
08.05.2023
Novinářské prostředí je poměrně oblíbeným námětem filmů. Můžete z něho vytěžit komedii, drama i kriminální ..
07.05.2023