Sňatky z rozumu: Oblíbený televizní seriál opět na televizní stanici ČT1

Spisovatel Vladimír Neff je autorem knižní předlohy televizního seriálu Sňatky z rozumu, který byl natočený již v roce 1968. Jedná se tedy o dílo, které má již hodně pamětníků. Ani postupem věku ale neztratilo nic na své atraktivnosti. Jistě udělá radost mnoha divákům, kteří se budou moct obdivovat vyspělému herectví známých českých herců.

Jedno z nejlepších českých dramatických děl

Televizní sága Sňatky z rozumu má pět dílů, ve kterých sleduje životní osudy dvou podnikatelských rodů v období národního obrození. Zavede diváky do rozmezí let 1859 až 1881. Na vzniku televizního seriálu se podíleli zkušený scénárista Otto Zelenka a režisér František Filip, kteří dílu vtiskli punc kvality, dokonalého řemeslného zpracování a perfektních hereckých výkonů.

V hlavních rolích se objevují Jiří Vala se Slávkou Budínovou, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová. Role vypravěče, který uvádí jednotlivé díly, se ujal Václav Voska se svým nezaměnitelným hlasem.

Kde všude se natáčelo

Televizní seriál Sňatky z rozumu vznikal převážně v ateliérech. Byly ale také využity exteriéry přímo v Praze, a to hlavně na Žižkově, o němž hlavně sága pojednávala. Například dvorek, kde stávali koně, se nacházel ve vnitřním traktu domu v Seifertově ulici č. 3 právě v Praze na Žižkově.

Dům podnikatele Nedobyla je možné najít také na Žižkově. Jeho adresa je Seifertova č. 9. V tomto domě se narodil spisovatel Vladimír Neff. Kromě zmíněných míst se natáčelo také na Uhelném trhu v Praze, na Příkopech, Perlově ulici, na Starém Městě.

V pěti dílech seriálu Sňatky z rozumu vidí divák herecký koncert českých skvělých herců. I díky jejich výkonům se toto dílo zařadilo k pokladům produkce České televize. Není proto divu, že se pravidelně na televizních obrazovkách objevují jeho reprízy, které si milovníci televizní klasiky určitě nenechají ujít.

Aktuálně v tv světě
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024
Švédský spisovatel Jonas Jonasson si získal přízeň čtenářů svým stylem psaní a zejména jeho kniha Stoletý stařík, ..
12.05.2024
Již v pátek 10. května 2024 vypukne dlouho očekávané Mistrovství světa v hokeji, které se letos uskuteční v České ..
07.05.2024
Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Odpověď ..
05.05.2024
Napadá vás, jaké by to bylo, kdybyste se z důchodu vrátili zpátky do pracovního procesu? Odpověď na tuto otázku vám ..
30.04.2024
Letos na podzim se na obrazovkách České televize opět objeví u diváků velmi oblíbený zábavný taneční pořad ..
28.04.2024

Když televize Prima lákala diváky na reality show Česko na grilu, netušila, jakým fiaskem ..

25.04.2024