Sňatky z rozumu: Oblíbený televizní seriál opět na televizní stanici ČT1

Spisovatel Vladimír Neff je autorem knižní předlohy televizního seriálu Sňatky z rozumu, který byl natočený již v roce 1968. Jedná se tedy o dílo, které má již hodně pamětníků. Ani postupem věku ale neztratilo nic na své atraktivnosti. Jistě udělá radost mnoha divákům, kteří se budou moct obdivovat vyspělému herectví známých českých herců.

Jedno z nejlepších českých dramatických děl

Televizní sága Sňatky z rozumu má pět dílů, ve kterých sleduje životní osudy dvou podnikatelských rodů v období národního obrození. Zavede diváky do rozmezí let 1859 až 1881. Na vzniku televizního seriálu se podíleli zkušený scénárista Otto Zelenka a režisér František Filip, kteří dílu vtiskli punc kvality, dokonalého řemeslného zpracování a perfektních hereckých výkonů.

V hlavních rolích se objevují Jiří Vala se Slávkou Budínovou, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková, Vladimír Ráž a Gabriela Vránová. Role vypravěče, který uvádí jednotlivé díly, se ujal Václav Voska se svým nezaměnitelným hlasem.

Kde všude se natáčelo

Televizní seriál Sňatky z rozumu vznikal převážně v ateliérech. Byly ale také využity exteriéry přímo v Praze, a to hlavně na Žižkově, o němž hlavně sága pojednávala. Například dvorek, kde stávali koně, se nacházel ve vnitřním traktu domu v Seifertově ulici č. 3 právě v Praze na Žižkově.

Dům podnikatele Nedobyla je možné najít také na Žižkově. Jeho adresa je Seifertova č. 9. V tomto domě se narodil spisovatel Vladimír Neff. Kromě zmíněných míst se natáčelo také na Uhelném trhu v Praze, na Příkopech, Perlově ulici, na Starém Městě.

V pěti dílech seriálu Sňatky z rozumu vidí divák herecký koncert českých skvělých herců. I díky jejich výkonům se toto dílo zařadilo k pokladům produkce České televize. Není proto divu, že se pravidelně na televizních obrazovkách objevují jeho reprízy, které si milovníci televizní klasiky určitě nenechají ujít.

Aktuálně v tv světě
Je na televizní obrazovce dostatek humoru? Některé pořady se jako humorné tváří, přitom ho v nich příliš nenajdete. To ..
04.06.2023
Už jsme si zvykli, že televizní stanice Nova Cinema pravidelně vysílá filmy různých žánrů. Mezi stabilně oblíbené ..
03.06.2023

Filmy pro pamětníky si drží trvalou oblibu. Diváci se rádi ..

28.05.2023
ČT2 se rozhodla do svého vysílacího programu zařadit film Motýlek z roku 2017. Jedná se o filmové drama o útěku ..
26.05.2023
Napínavé thrillery, ve kterých jde o záchranu ohrožených životů, patří mezi oblíbené. A tak není divu, že si tento ..
21.05.2023
Rande v Římě je americká romantická komedie z roku 2010, která přináší divákům osvěžující směsici romantiky, ..
20.05.2023
V roce 1992 vznikl televizní cyklus detektivních příběhů pod názvem Hříchy pro pátera Knoxe. Předlohou byla ..
15.05.2023
Když se řekne tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák, je to zárukou dobré zábavu a vkusného humoru. Platí to i o české ..
14.05.2023
Americký film Nesvatbovi z roku 2005 přivádí na filmové plátno hereckou dvojici Owen Wilson a Vince Vaughn. Už to je ..
08.05.2023
Novinářské prostředí je poměrně oblíbeným námětem filmů. Můžete z něho vytěžit komedii, drama i kriminální ..
07.05.2023