Současný televizní signál definitivně končí. Od června ho nahradí nový.

Televize, jeden z nejvyužívanějších výdobytků dnešní moderní doby. Sledování televize je v současné době nejpoužívanější činnost při trávení volného času ve většině domácnostech. Vždyť téměř všichni máme doma televizi a téměř každý ji během dne aspoň jednou zapne, aby shlédl například zprávy nebo svůj oblíbený seriál. Pravda, v dnešní době konkurují televizi počítače, notebooky, tablety, na kterých lze naladit a přehrát v podstatě cokoliv, co je i v televizi. Nicméně sledování televize stále má, a ještě dlouho bude mít poměrné zastoupení.

Změna vysílacího kanálu

Stejně tak je tomu i v naší zemi. Dojdeme z práce, pustíme televizi, naladíme potřebný kanál a koukáme. Během příštího roku se ovšem může situace pro mnohé změnit. Ve vysílání dojde k zásadním změnám, a pokud si včas nezařídíte vše potřebné, je dost možné, že Váš oblíbený pořad prošvihnete, nebo neuvidíte vůbec.

Současný televizní signál se začne podle plánu vypínat na podzim tohoto roku a úplné vypnutí se předpokládá v červnu roku 2020. Česká republika totiž přechází z vysílacího kanálu DVB-T na nový vysílací kanál DVB-T2. Jedním z důvodů přechodu je, že nový kanál je úspornější a díky tomu umožní šíření programů v mnohem vyšším rozlišení (HD). Některé televizní stanice (např. Česká televize) už tímto způsobem programy šíří, ale jsou i takové (např. Nova, Prima), které se na přechod nedívají zrovna pozitivně a hodnotí to, že je to pro ně finančně velmi nákladné.

HD zadarmo

Podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací, bude vysílání obsahu sítí bezplatné, ať už v normálním, či v HD rozlišení. Od 1.července budou v novém standardu DVB-T2 tři finální sítě:

  • Finální síť 21
  • Finální síť 22
  • Finální sít 23

V síti 21 bude vysílat Česká televize ve vysoké rozlišení Full HD (1920x1080p). V síti 22 budou vysílané programy televize Prima (4 programy) v rozlišení 1440x1080p), a stanice Očko (2 programy) v rozlišení (960×540). V síti 23 budou vysílat stanice Barrandov, Seznam (1440x1080p) a Nova, Šlágr (960×540).

Přechod bude snadný

Hlavním důvodem přechodu na tzv. druhou generaci digitální vysílání je především úspora a efektivnost vysílání. Proces změny pro diváka tentokrát nebude tak náročný jako v nedávném přechodu z analogového vysílání na digitální. Není potřeba kupovat nic nového, ani měnit pracně anténu. Stačí mít doma televizor či set-top box, které jsou schopné přijímat signál DVB-T2. Pak už stačí jen zapnout automatické ladění a můžete znovu s radostí koukat na Váš oblíbený pořad.

Aktuálně v tv světě
Stejně jako zbytek České republiky se i televizní stanice pomalu vrací k projektům, které musely být vinou koronaviru ..
28.05.2020
Seriál Slunečná odstartoval na počátku roku skutečně hvězdně. Sledovanost trhala rekordy, a dokonce se zdálo, že se ..
24.05.2020
V Česku se život pomalu začíná vracet do starých kolejí, takže logicky i televizní stanice plánují co nejrychleji ..
19.05.2020
Jste-li diváky hudební televize Óčko Star, možná už jste si všimli, že od května se ve vysílání objevilo několik ..
17.05.2020
V době krize se projevilo, že právě sounáležitost a vzájemná pomoc mají největší cenu. Řada jednotlivců a ..
13.05.2020
Hudební televize ÓčkoStar patří ke stálicím na české televizní scéně. Možná i proto, aby po letech trochu ..
10.05.2020
Jakmile došlo v polovině března ze dne na den k uzavření škol, Česká televize velice promptně zareagovala vytvořením ..
06.05.2020
Dlouho očekávaný start nového kanálu CNN Prima News se blíží mílovými kroky, a to s sebou přináší řadu změn ve ..
03.05.2020
O tom, že televizní stanice Nova přejde do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, jste už nejspíš slyšeli. Akcionáři ..
29.04.2020
Máte Skylink? Právě tento operátor zařadil od pátku 17. dubna do své nabídky připravovanou televizní stanici CNN ..
26.04.2020