Současný televizní signál definitivně končí. Od června ho nahradí nový.

Televize, jeden z nejvyužívanějších výdobytků dnešní moderní doby. Sledování televize je v současné době nejpoužívanější činnost při trávení volného času ve většině domácnostech. Vždyť téměř všichni máme doma televizi a téměř každý ji během dne aspoň jednou zapne, aby shlédl například zprávy nebo svůj oblíbený seriál. Pravda, v dnešní době konkurují televizi počítače, notebooky, tablety, na kterých lze naladit a přehrát v podstatě cokoliv, co je i v televizi. Nicméně sledování televize stále má, a ještě dlouho bude mít poměrné zastoupení.

Změna vysílacího kanálu

Stejně tak je tomu i v naší zemi. Dojdeme z práce, pustíme televizi, naladíme potřebný kanál a koukáme. Během příštího roku se ovšem může situace pro mnohé změnit. Ve vysílání dojde k zásadním změnám, a pokud si včas nezařídíte vše potřebné, je dost možné, že Váš oblíbený pořad prošvihnete, nebo neuvidíte vůbec.

Současný televizní signál se začne podle plánu vypínat na podzim tohoto roku a úplné vypnutí se předpokládá v červnu roku 2020. Česká republika totiž přechází z vysílacího kanálu DVB-T na nový vysílací kanál DVB-T2. Jedním z důvodů přechodu je, že nový kanál je úspornější a díky tomu umožní šíření programů v mnohem vyšším rozlišení (HD). Některé televizní stanice (např. Česká televize) už tímto způsobem programy šíří, ale jsou i takové (např. Nova, Prima), které se na přechod nedívají zrovna pozitivně a hodnotí to, že je to pro ně finančně velmi nákladné.

HD zadarmo

Podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací, bude vysílání obsahu sítí bezplatné, ať už v normálním, či v HD rozlišení. Od 1.července budou v novém standardu DVB-T2 tři finální sítě:

  • Finální síť 21
  • Finální síť 22
  • Finální sít 23

V síti 21 bude vysílat Česká televize ve vysoké rozlišení Full HD (1920x1080p). V síti 22 budou vysílané programy televize Prima (4 programy) v rozlišení 1440x1080p), a stanice Očko (2 programy) v rozlišení (960×540). V síti 23 budou vysílat stanice Barrandov, Seznam (1440x1080p) a Nova, Šlágr (960×540).

Přechod bude snadný

Hlavním důvodem přechodu na tzv. druhou generaci digitální vysílání je především úspora a efektivnost vysílání. Proces změny pro diváka tentokrát nebude tak náročný jako v nedávném přechodu z analogového vysílání na digitální. Není potřeba kupovat nic nového, ani měnit pracně anténu. Stačí mít doma televizor či set-top box, které jsou schopné přijímat signál DVB-T2. Pak už stačí jen zapnout automatické ladění a můžete znovu s radostí koukat na Váš oblíbený pořad.

Aktuálně v tv světě
Léto a letní prázdniny většinou nebývají obdobím, kdy lidé tráví svůj volný čas u televizních obrazovek. To je ..
23.06.2019
Ať už české či zahraniční krimiseriály patří v současné době mezi nejoblíbenější typy televizních pořadů. ..
19.06.2019
Taneční show StarDance…když hvězdy tančí patří již mnoho let mezi nejoblíbenější pořady České televize a jakmile ..
16.06.2019
FTV Prima je jednou z významných mediálních společností, které již mnoho let působí na českém televizním trhu. ..
13.06.2019
Stejně jako se neustále musí vyvíjet viry přenášející chřipku, aby přežili, vyvíjí se také pochybní obchodníci, ..
09.06.2019
Každodenní soutěž o největší sledovanost vyhrává skoro vždycky Nova Group – tedy televizní stanice skupiny Nova, ..
07.06.2019
Televize, jeden z nejvyužívanějších výdobytků dnešní moderní doby. Sledování televize je v současné době ..
06.06.2019
Letošní mistrovství světa v ledním hokeji je již za námi. Jistě jste všichni poctivě sledovali každý zápas našeho ..
30.05.2019
Hudba je důležitou součástí našeho života. Této skutečnosti využívají i nejrůznější hudebně zaměřené ..
26.05.2019
Komiksy si většina z nás pamatuje především ze svého dětství, ale v poslední době v našem rychlém a moderním ..
23.05.2019