Současný televizní signál definitivně končí. Od června ho nahradí nový.

Televize, jeden z nejvyužívanějších výdobytků dnešní moderní doby. Sledování televize je v současné době nejpoužívanější činnost při trávení volného času ve většině domácnostech. Vždyť téměř všichni máme doma televizi a téměř každý ji během dne aspoň jednou zapne, aby shlédl například zprávy nebo svůj oblíbený seriál. Pravda, v dnešní době konkurují televizi počítače, notebooky, tablety, na kterých lze naladit a přehrát v podstatě cokoliv, co je i v televizi. Nicméně sledování televize stále má, a ještě dlouho bude mít poměrné zastoupení.

Změna vysílacího kanálu

Stejně tak je tomu i v naší zemi. Dojdeme z práce, pustíme televizi, naladíme potřebný kanál a koukáme. Během příštího roku se ovšem může situace pro mnohé změnit. Ve vysílání dojde k zásadním změnám, a pokud si včas nezařídíte vše potřebné, je dost možné, že Váš oblíbený pořad prošvihnete, nebo neuvidíte vůbec.

Současný televizní signál se začne podle plánu vypínat na podzim tohoto roku a úplné vypnutí se předpokládá v červnu roku 2020. Česká republika totiž přechází z vysílacího kanálu DVB-T na nový vysílací kanál DVB-T2. Jedním z důvodů přechodu je, že nový kanál je úspornější a díky tomu umožní šíření programů v mnohem vyšším rozlišení (HD). Některé televizní stanice (např. Česká televize) už tímto způsobem programy šíří, ale jsou i takové (např. Nova, Prima), které se na přechod nedívají zrovna pozitivně a hodnotí to, že je to pro ně finančně velmi nákladné.

HD zadarmo

Podle generálního ředitele Českých Radiokomunikací, bude vysílání obsahu sítí bezplatné, ať už v normálním, či v HD rozlišení. Od 1.července budou v novém standardu DVB-T2 tři finální sítě:

  • Finální síť 21
  • Finální síť 22
  • Finální sít 23

V síti 21 bude vysílat Česká televize ve vysoké rozlišení Full HD (1920x1080p). V síti 22 budou vysílané programy televize Prima (4 programy) v rozlišení 1440x1080p), a stanice Očko (2 programy) v rozlišení (960×540). V síti 23 budou vysílat stanice Barrandov, Seznam (1440x1080p) a Nova, Šlágr (960×540).

Přechod bude snadný

Hlavním důvodem přechodu na tzv. druhou generaci digitální vysílání je především úspora a efektivnost vysílání. Proces změny pro diváka tentokrát nebude tak náročný jako v nedávném přechodu z analogového vysílání na digitální. Není potřeba kupovat nic nového, ani měnit pracně anténu. Stačí mít doma televizor či set-top box, které jsou schopné přijímat signál DVB-T2. Pak už stačí jen zapnout automatické ladění a můžete znovu s radostí koukat na Váš oblíbený pořad.

Aktuálně v tv světě
Dvě největší tuzemské komerční televizní společnosti spustily své mediální kampaně a představily svůj nový program ..
22.08.2019
S podzimem se opět vrací vysílání nových nebo dokonce živě vysílaných pořadů. Děje se tak vždy po uvolněném ..
16.08.2019
Změna vlastnických podílů, která potkala sdružení pořadů Prima, by se z hlediska toho, že ji bude vlastnit v podstatě ..
13.08.2019
Poslední dobou ovládá televizní trh poměrně pozitivní trend, a totiž to, že televizní obsah spíše roste na kvalitě, a ..
11.08.2019
Prázdniny ještě nejsou pryč, ale televize Prima již představila svůj programový plán na podzim. Už tedy víme, na co se ..
06.08.2019
Léto je sice v plném proudu, ale Česká televize i během doby dovolených nezahálí a natáčí nový seriál, který by se ..
02.08.2019
Televize Nova chystá i letos pro své diváky oblíbený Den s Novou, v jehož rámci si zájemci budou moci prohlédnout ..
31.07.2019
Dětská stanice ČT :D oslaví letos v srpu své sedmé výročí. K němu svým malým i větším divákům přinese několik ..
26.07.2019
U České televize a její konkurence můžeme vidět v jejich tvorbě někdy opravdu velký rozdíl. ČT se často zaměřuje, ..
24.07.2019
Dvoudílná minisérie Stockholmský syndrom, která volně navazuje na minisérii Spravedlnost (oceněno Českým lvem), se již ..
18.07.2019