Spartakus: Jeden z nejlepších historických eposů všech dob na ČT2

Česká televize zařadila do vysílání stanice ČT2 hvězdně obsazený americký film Spartakus z roku 1960, jenž se odehrává v Římě v 1. století před naším letopočtem. Jeho děj vypráví příběh slavného gladiátora Spartaka, jenž vedl povstání otroků proti římskému impériu.

Kvalitní historický film

Spartacus je vynikajícím filmem v mnoha ohledech. Kubrickova režie je precizní a vysoce profesionální, díky čemuž kvalita snímku ani věkem neklesla. Snímek je typickým hollywoodským velkofilmem s monumentálními davovými scénami, které berou dech. Je to zejména armáda otroků, jež stojí za pozornost. Ne nadarmo je Spartakus v pořadí pěti stým největším filmem všech dob podle časopisu Empire a současně jedním z sta nejlepších životopisných filmů.

Kirk Douglas st. se představil jako otrok a vojevůdce Spartakus, v roli římského vojevůdce Crassuse se objevil Laurence Olivier. Peter Ustinov se ujal role obchodníka a cvičitele otroků, Tony Curtis pak role otroka-umělce Antonia. Vedle velmi dobře zvládnutých bitevních scén lze sledovat dějovou linku, která představuje vztah Spartaka k jeho ženě, což filmu dodává emocionální náboj.

Zajímavosti o filmu

Kubrickův Spartakus je jediným filmem v historii, který získal Zlatý glóbus v žánru drama bez toho, aby byl později nominován na Oscara za nejlepší film. Filmaři si pro natáčení vybrali Španělsko a Kalifornii v USA. Bitva mezi římskými legiemi a Spartakovou armádou se natáčela dlouhých šest týdnů. Před prvním promítáním prošel film Spartakus cenzerou, na jejímž základě z něho bylo vystřiženo asi 11 minut s náznakem homosexuality (scéna koupele v jedné vaně Crassuse a Antonia).

Úvod filmu natočil režisér Anthony Mann, jenž nakonec kvůli neshodám s hlavním producentem Kirkem Douglasem z filmování odstoupil. Ve snímku se objevil i rodilý Pražák, herec Herbert Lom v roli piráta Tigrana Levanta.

Aktuálně v tv světě
Televizní diváci nejsou jen příznivci zajímavých filmů s příběhem, ale také hudebních děl. K nim patří také ..
19.03.2023
Detektivních příběhů v televizi není nikdy dost. Jedná se o oblíbený žánr, u které si lze odpočinout od ..
15.03.2023
Akční komedie patří mezi oblíbený filmový žánr, protože diváci se rádi baví. Snímek Dobrá dvojka je oddychovka, ve ..
10.03.2023

Česká televize vysílá italský kriminální seriál ..

08.03.2023
Filmy s Jamesem Bondem jako ústředním hrdinou patří mezi fanoušky špionážních snímků k nejoblíbenějším. Televizní ..
06.03.2023
Na sobotní večer televizní stanice Nova připravila napínavý thriller Cizinec ve vlaku s Liamem Neesonem v hlavní roli ..
05.03.2023

Filmové snímky s příběhem odehrávajícím se na ..

26.02.2023
Zpěvák skupiny Queen Freddie Mercury je již třicet dva let po smrti, ale jeho písně žijí stále. Svou tvorbou i životem ..
24.02.2023
Jack Hunter: Ztracený poklad Ugaritů je skvělým dobrodružným filmem, který nabízí nejen poutavý příběh, ale také ..
18.02.2023
V zapadlém aljašském městečku Mystery mají všichni obyvatelé mužského rodu velkou zálibu v bruslení a v hokeji a ..
16.02.2023