Spartakus: Jeden z nejlepších historických eposů všech dob na ČT2

Česká televize zařadila do vysílání stanice ČT2 hvězdně obsazený americký film Spartakus z roku 1960, jenž se odehrává v Římě v 1. století před naším letopočtem. Jeho děj vypráví příběh slavného gladiátora Spartaka, jenž vedl povstání otroků proti římskému impériu.

Kvalitní historický film

Spartacus je vynikajícím filmem v mnoha ohledech. Kubrickova režie je precizní a vysoce profesionální, díky čemuž kvalita snímku ani věkem neklesla. Snímek je typickým hollywoodským velkofilmem s monumentálními davovými scénami, které berou dech. Je to zejména armáda otroků, jež stojí za pozornost. Ne nadarmo je Spartakus v pořadí pěti stým největším filmem všech dob podle časopisu Empire a současně jedním z sta nejlepších životopisných filmů.

Kirk Douglas st. se představil jako otrok a vojevůdce Spartakus, v roli římského vojevůdce Crassuse se objevil Laurence Olivier. Peter Ustinov se ujal role obchodníka a cvičitele otroků, Tony Curtis pak role otroka-umělce Antonia. Vedle velmi dobře zvládnutých bitevních scén lze sledovat dějovou linku, která představuje vztah Spartaka k jeho ženě, což filmu dodává emocionální náboj.

Zajímavosti o filmu

Kubrickův Spartakus je jediným filmem v historii, který získal Zlatý glóbus v žánru drama bez toho, aby byl později nominován na Oscara za nejlepší film. Filmaři si pro natáčení vybrali Španělsko a Kalifornii v USA. Bitva mezi římskými legiemi a Spartakovou armádou se natáčela dlouhých šest týdnů. Před prvním promítáním prošel film Spartakus cenzerou, na jejímž základě z něho bylo vystřiženo asi 11 minut s náznakem homosexuality (scéna koupele v jedné vaně Crassuse a Antonia).

Úvod filmu natočil režisér Anthony Mann, jenž nakonec kvůli neshodám s hlavním producentem Kirkem Douglasem z filmování odstoupil. Ve snímku se objevil i rodilý Pražák, herec Herbert Lom v roli piráta Tigrana Levanta.

Aktuálně v tv světě
Jak to vypadá, když se autobus plný Čechů vydá na dovolenou k moři? Pobavte se u nyní již kultovní české komedie, ..
16.06.2024
Gabrielu Soukalovou zná téměř celá Česká republika. Jedná se o nejúspěšnější biatlonistku naší historie, která se ..
11.06.2024

Fanoušci televizní stanice Markíza, kteří milují klasické seriály, filmy a televizní ..

08.06.2024
Vědomostní soutěž Who is asking? milují ve Švýcarsku, Řecku, Maďarsku, na Kypru i v Indii. Nyní se tento koncept ..
05.06.2024
Nejslavnější dílo Francise Scotta Fitzgeralda se od svého vzniku v roce 1925 dočkalo nespočtu divadelních a filmových ..
03.06.2024
Četli jste některou z knih Franze Kafky? Nebo si jeho jméno vybavujete pouze z hodin literatury? 3. června 2024 si ..
29.05.2024
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024