Stepfordské paničky s Nicol Kidman na televizní stanici Nova Cinema je remakem filmu z roku 1975

Když Ira Levin napsal v roce 1972 svůj román Stepfordské paničky, hned se ho chytli filmaři a téma zpracovali do filmové podoby. O téměř třicet let později se do remaku pustil režisér Frank Oz, který snímek natočil podle scénáře Paul Rudnicka.

Dokonalé ženušky

Příběh se odehrává ve fiktivním městečku Stepford v Connecticutu, kde se dějí zvláštní věci. Hlavní hrdinkou je Joanna (Nicole Kidman) a její manžel Walter (Matthew Broderick) Kresbyovi, kteří se do Stepfordu nově přistěhují. Joanna se snaží zde najít přátele, ale zjistí, že všechny ženy v městečku jsou dokonalé paničky, které neustále uklízejí a pečují o své muže. Joanna se rozhodne zjistit, co se v městečku děje, a společně s novou přítelkyní Bobbi (Bette Midler) začne pátrat. To, na co přijde, jí doslova vyrazí dech.

Proti genderovým stereotypům

Kniha Stepfordské paničky se zaměřuje na téma feminismu a genderových stereotypů. Ukazuje, jaký by byl svět, kdyby ženy byly zcela podřízeny mužům a plnily pouze tradiční ženské role v domácnosti. Snímek také kritizuje nátlak společnosti na dokonalost a to, jak snadno jsou lidé ochotni obětovat svou individualitu a originalitu kvůli ideálu dokonalého života.

Rozdíl oproti knižní předloze

Filmaři se u remaku filmu Stepfordské paničky pokusili natočit něco jako romantickou komedii, čímž se poněkud odchýlili od původního hororového záměru autora knižní předlohy. V jeho románu nechybí dusná atmosféra, která je ve filmu nahrazena spíše vtipem, jenž tématiku filmu odlehčuje. Je to celkem pochopitelné, že tvůrci chtěli přinést něco svého a originálního.

Kdo tedy čekal přesné přenesení knihy na filmové plátno, musí být nutně zklamán. Místo Levinova hororu tu je svěží komedie s prvky romantiky. Slaďák však nečekejte. Možná ale právě proto si film nezískal velkou přízeň většinového publika a obvykle se líbí jen tomu, kdo si v něm najde něco svého.

Aktuálně v tv světě
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024
Švédský spisovatel Jonas Jonasson si získal přízeň čtenářů svým stylem psaní a zejména jeho kniha Stoletý stařík, ..
12.05.2024
Již v pátek 10. května 2024 vypukne dlouho očekávané Mistrovství světa v hokeji, které se letos uskuteční v České ..
07.05.2024
Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, kterou spáchala jeho dcera? Odpověď ..
05.05.2024
Napadá vás, jaké by to bylo, kdybyste se z důchodu vrátili zpátky do pracovního procesu? Odpověď na tuto otázku vám ..
30.04.2024
Letos na podzim se na obrazovkách České televize opět objeví u diváků velmi oblíbený zábavný taneční pořad ..
28.04.2024

Když televize Prima lákala diváky na reality show Česko na grilu, netušila, jakým fiaskem ..

25.04.2024