Vykoupení z věznice Shawshank je drama o nespravedlivě odsouzeném muži. Film uvidíte na televizní stanici Nova Cinema

Vězeňské prostředí je poměrně vděčným námětem pro film, protože se z něho dá vytěžit poměrně hodně, je-li dobrý scénář. Ten se povedl u snímku Vykoupení z věznice Shawshank z roku 1994, kde v hlavní rolích uvidíte Tima Robbinse a Morgana Freemana. Film vysílá televize Nova Cinema.

Natočeno na motivy románu Stephena Kinga

Americký spisovatel Stephen King je autorem knižní předlohy filmu Vykoupení z věznice Shawshank. Příběh vypráví o bankéři Andy Dufresne (Tim Robbins), jenž byl odsouzen na doživotí za vraždu své ženy a jejího milence, přestože tvrdil, že je nevinný. Ve vězení se spřátelí s vězeňským pašerákem Redem v podání Morgana Freemana a snaží se co nejvíce přizpůsobit se životu za mřížemi. Sílu, jak přežít vězeňské peklo a tyranské dozorce, nachází Andy ve svém tajném snu o svobodě.

Zajímavosti o filmu

Inspirací věznice Shawshank byla skutečná věznice Thomaston, jež byla zavřená v roce 2004. Shawshank totiž doopravdy neexistuje. Její záběry byly natáčeny celkem na čtyřech místech v Ohiu – nejčastěji v Mansfieldské státní věznici. Z města Mansfield také pocházel početný kompars. Tam sice natáčení prodlužoval fakt, že se věznice nacházela v blízkosti letecké trasy, ale v případě vzletu letadla dostali herci pauzu.

Academy Awards

V roce 2007 se film Vykoupení z věznice Shawshank zařadil na 72. místo amerického žebříčku nejlepších filmů všech dob. Sám autor knižní předlohy Stephen King považuje toto filmové zpracování za nejlepší filmovou adaptaci svého díla.

V roce 1995 získal snímek Oscara za nejlepší film, Morgan Freeman má Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli a Frank Darabont si odnesl Oscara za nejlepší adaptovaný scénář. Také v tuzemsku má film Vykoupení z věznice Shawshank své skalní fanoušky, kteří ho považují za jeden z nejlepších snímků, co kdy byly natočeny.

Aktuálně v tv světě
Jak to vypadá, když se autobus plný Čechů vydá na dovolenou k moři? Pobavte se u nyní již kultovní české komedie, ..
16.06.2024
Gabrielu Soukalovou zná téměř celá Česká republika. Jedná se o nejúspěšnější biatlonistku naší historie, která se ..
11.06.2024

Fanoušci televizní stanice Markíza, kteří milují klasické seriály, filmy a televizní ..

08.06.2024
Vědomostní soutěž Who is asking? milují ve Švýcarsku, Řecku, Maďarsku, na Kypru i v Indii. Nyní se tento koncept ..
05.06.2024
Nejslavnější dílo Francise Scotta Fitzgeralda se od svého vzniku v roce 1925 dočkalo nespočtu divadelních a filmových ..
03.06.2024
Četli jste některou z knih Franze Kafky? Nebo si jeho jméno vybavujete pouze z hodin literatury? 3. června 2024 si ..
29.05.2024
Rodinný film Gump - pes, který naučil lidi žít, přináší dojemný, smutný, veselý a poučný příběh vyprávěný z ..
23.05.2024
Na televizní obrazovky se vrací čtyřdílný seriál Rédl, který diváky zavede do porevolučního Československa, ve ..
22.05.2024
  1. listopadu 1970 došlo v USA k ohromné tragédii. Během nehody letadla zemřel celý univerzitní tým ..
19.05.2024
Jak zaznělo v knize slavného francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho, správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, ..
15.05.2024