Vzpomínka na Benátky na Nova Cinema: Citlivé téma stáří v remaku staršího filmu

Stáří by nebylo tak hrozné, kdyby v něm lidé netrpěli nejrůznějšími zdravotními neduhy. Jenže ty k životu patří. Hlavním hrdinou koprodukčního filmu Německa a USA z roku 2018 s názvem Vzpomínka na Benátky je veterinář Amadeus, který má Alzheimerovu chorobu. Začíná být sobě i okolí nebezpečný, a tak se ho syn rozhodne vzít k sobě i proti jeho vůli.

Znovu do Benátek

Alzheimerova choroba změní člověka, a to zejména po jeho psychické stránce. Veterinář Amadeus (v podání amerického herce Nicka Nolteho) po smrti své milované ženy začal propadat stále více demenci. Jeho syn Nick viděl východisko v tom, že svého otce přestěhuje do své domácnosti, aby ho měl pod kontrolou. To ale pro Amadea obnáší opustit americký Connecticut a odcestovat do Anglie.

Přestěhování ale nemá pozitivní vliv na jeho duševní stav, který zůstává stále stejný. Možná je tomu tak proto, že byl vykořeněn z prostředí, které tak důvěrně znal. Rodina s dementním dědou doslova „užívá“ mnohé horké chvíle. Jediná osoba, která si s ním rozumí, je jeho desetiletá vnučka Matilda, již ztvárnila Nolteho vlastní dcera Sophie Lane. Ta se rozhodne splnit dědovo velké přání, a to znovu vidět Benátky, kde byl na svatební cestě se svou zemřelou ženou.

Remake staršího filmu

Režie filmu Vzpomínka na Benátky se ujal Til Schweiger. Kdo si vzpomíná na německý film z roku 2014 Med v hlavě, správně uhádl, že nový snímek je remakem tohoto filmu, který režíroval také Til Schweiger. Nové dílo ale vzniklo pro americký trh, což je dáno i obsazením hlavních rolí. Nick Nolte se svou dcerou Sophií zvládli své role na výbornou. Dojem z filmu pak umocňuje krása italských Alp. Celý příběh provázejí dojemné chvíle, nouze není o napětí, radost i smutek. Duše citlivého diváka si přijde při jeho sledování na své.

Aktuálně v tv světě

Jak napsal spisovatel Anton Marc: „Zóna odvahy není vyznačena na žádné mapě, ..

17.06.2026
V roce 1986 byl natočen dnes již legendární snímek o Australanovi Mikovi Dundeem, který přežil útok krokodýla a stal se ..
16.06.2026

Zatímco nedávno skončilo hokejové mistrovství, fotbalové teprve začíná. Hlavní ..

11.06.2026
Nedáte dopustit na československé filmy? Hořká komedie Všichni musí být v pyžamu přináší zamyšlení nad ..
08.06.2026

Nejen kvůli nedávným událostem v pražském Edenu či Paříži je fotbal často spojován s ..

06.06.2026
Před 32 lety vznikl ikonický akční snímek s Keanu Reevesem a Sandrou Bullock v hlavních rolích. Milujete akčňáky? Pak ..
05.06.2026

Vzpomínáte si ještě na první řadu pěvecké soutěže SuperStar? Na Nově se ..

02.06.2026

Žena, která byla sexsymbolem, hvězdou stříbrného plátna a symbolem krásy, slávy i ..

27.05.2026

Ačkoliv na Primě nedávno skončila první řada reality show Asia Express, v níž se ..

22.05.2026

Protože nelze očekávat, že mladé publikum bude v moderní době dobrovolně trávit čas ..

21.05.2026