Ztratili jsme Stalina: Politická satira na televizi Joj Cinema

Ve filmu Ztratili jsme Stalina z roku 2017, který byl natočený v koprodukci Velké Británie, Francie a Belgie, se divák vrátí do 50. let minulého století, kdy byl v Sovětském svazu u moci ještě Josif Stalin a ústřední výbor KSČ se členy Molotovem, Berijou, Malenkovem a Chruščovem. Stalin si však ve filmu dlouho nezahraje, jelikož snímek pojednává o jeho smrti a následném vnitřním společenském a politickém boji o moc.

Jedna cena za druhou

Tato životopisná politická satira byla natočena podle francouzského románu Smrt Stalina. Scénář napsal sám režisér snímku – Armando Iannucci společně s Davidem Schneiderem a Ianem Martinem. Kamery se ujal Zac Nicholson.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu snímek Ztratili jsme Stalina získal uznání kritiky. Byl dvakrát nominován na filmovou cenu Britské akademie za vynikající britský film a 13 nominací získal na Britskou nezávislou filmovou cenu. Herec Simon Russell Bealea obdržel cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Lavrentij Berija).

V Rusku a v Kyrgyzstánu byl snímek zakázán, protože se údajně vysmívá minulosti těchto zemí, dělá si legraci z jejich vůdců a chce rozvrátit jednotu ruského lidu. Pro film je to ale asi největší reklama. Kdo by nechtěl vidět snímek, který si dovolil udělat satiru na „velkého“ Josifa Stalina?

Z filmu vás bude hodně mrazit

Filmová satira má za úkol diváka pobavit, ale možná také nabídnout chvíle k zamyšlení. Ostatně film Ztratili jsme Stalina je toho důkazem. Chvílemi bude diváka až mrazit, když si uvědomí hloubku sovětské komunistické totality a jejích účinků na společnost.

Ve filmovém světě je satira docela nedostatkovým zbožím. Navíc, je-li opravdu kvalitní, jako v případě Ztratili jsme Stalina. Režisér Iannucci umí skvěle pracovat se sarkasmem a jízlivostí i s vykreslením jednotlivých postav. Kdo se chce pobavit, při sledování tohoto snímku má příležitost.

Aktuálně v tv světě
Příznivci operního dramatického umění se mohou těšit na záznam představení opery Aida ze Salcburského festivalu. ..
27.11.2022
Petr Jákl je bývalý reprezentant v judu a také český producent, režisér, kaskadér a příležitostný herec. Aktuálně ..
24.11.2022
Herec Eddie Murphy je známý především díky svým poměrně střeleným komediálním rolím, jimiž si získal celosvětovou ..
20.11.2022
Voda je základem pro život na zemi. Jejím zdrojem jsou na planetě také řeky. K těm největším patří Brahmaputra, o ..
15.11.2022
Televizní stanice Nova Cinema pravidelně do svého vysílání zařazuje i snímky s hororovou tématikou. Patří mezi ně film ..
13.11.2022
ČT2 se zaměřuje na přemýšlivého diváka, který se nespokojí se sledováním nekonečných televizních seriálů a ..
10.11.2022
Téma letadel a létání je vděčným námětem pro filmové zpracování napínavého příběhu. Dá se toho vytěžit ..
06.11.2022
Na sobotní večer připravila televizní stanice Nova Cinema lahůdku pro milovníků filmů s válečnou tématikou. Snímek ..
03.11.2022
V životě často o osudu rozhodují okamžiky. Platí to i pro George Elsera, jehož statečný čin se stal námětem ..
31.10.2022
Ačkoliv je televize Prima Love zaměřená především na filmy s romantickou tématikou, nic jí nebrání v tom, aby do ..
30.10.2022