Ztratili jsme Stalina: Politická satira na televizi Joj Cinema

Ve filmu Ztratili jsme Stalina z roku 2017, který byl natočený v koprodukci Velké Británie, Francie a Belgie, se divák vrátí do 50. let minulého století, kdy byl v Sovětském svazu u moci ještě Josif Stalin a ústřední výbor KSČ se členy Molotovem, Berijou, Malenkovem a Chruščovem. Stalin si však ve filmu dlouho nezahraje, jelikož snímek pojednává o jeho smrti a následném vnitřním společenském a politickém boji o moc.

Jedna cena za druhou

Tato životopisná politická satira byla natočena podle francouzského románu Smrt Stalina. Scénář napsal sám režisér snímku – Armando Iannucci společně s Davidem Schneiderem a Ianem Martinem. Kamery se ujal Zac Nicholson.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu snímek Ztratili jsme Stalina získal uznání kritiky. Byl dvakrát nominován na filmovou cenu Britské akademie za vynikající britský film a 13 nominací získal na Britskou nezávislou filmovou cenu. Herec Simon Russell Bealea obdržel cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Lavrentij Berija).

V Rusku a v Kyrgyzstánu byl snímek zakázán, protože se údajně vysmívá minulosti těchto zemí, dělá si legraci z jejich vůdců a chce rozvrátit jednotu ruského lidu. Pro film je to ale asi největší reklama. Kdo by nechtěl vidět snímek, který si dovolil udělat satiru na „velkého“ Josifa Stalina?

Z filmu vás bude hodně mrazit

Filmová satira má za úkol diváka pobavit, ale možná také nabídnout chvíle k zamyšlení. Ostatně film Ztratili jsme Stalina je toho důkazem. Chvílemi bude diváka až mrazit, když si uvědomí hloubku sovětské komunistické totality a jejích účinků na společnost.

Ve filmovém světě je satira docela nedostatkovým zbožím. Navíc, je-li opravdu kvalitní, jako v případě Ztratili jsme Stalina. Režisér Iannucci umí skvěle pracovat se sarkasmem a jízlivostí i s vykreslením jednotlivých postav. Kdo se chce pobavit, při sledování tohoto snímku má příležitost.

Aktuálně v tv světě
Jak s jistotou poznáte, že přišlo léto? Přece podle toho, že se na obrazovce České televize objeví Vinnetou a Old ..
14.07.2024
Věříte na náhodu? Nebo na osud? Co když je to všechno jinak a váš osud má v rukou několik lidí, kteří bedlivě ..
10.07.2024

Každý milovník cyklistiky jistě dobře ví, že první červencové týdny jsou zasvěceny ..

09.07.2024
O Venus a Sereně Williamsových slyšel snad úplně každý. Tyto sestry ohromily celý svět a na tenisových kurtech ..
07.07.2024
V roce 2017 se obrazovkách České televize objevil seriál Svět pod hlavou. Jeho děj se zasazen do let 2016 a 1982. Režijně ..
30.06.2024
Od natočení kultovní české komedie Zdeňka Trošky uběhlo již 35 let, ale stále se jedná o film, který Češi milují. ..
26.06.2024
Mistryně romantických komedií Nancy Meyers do svého filmu Lepší pozdě nežli později v roce 2003 obsadila Diane Keaton a ..
23.06.2024
Hokejové šílenství je za námi, titul Mistrů světa máme doma a od pátku 14. června se všichni soustředíme na ..
20.06.2024
Jak to vypadá, když se autobus plný Čechů vydá na dovolenou k moři? Pobavte se u nyní již kultovní české komedie, ..
16.06.2024
Gabrielu Soukalovou zná téměř celá Česká republika. Jedná se o nejúspěšnější biatlonistku naší historie, která se ..
11.06.2024