Ztratili jsme Stalina: Politická satira na televizi Joj Cinema

Ve filmu Ztratili jsme Stalina z roku 2017, který byl natočený v koprodukci Velké Británie, Francie a Belgie, se divák vrátí do 50. let minulého století, kdy byl v Sovětském svazu u moci ještě Josif Stalin a ústřední výbor KSČ se členy Molotovem, Berijou, Malenkovem a Chruščovem. Stalin si však ve filmu dlouho nezahraje, jelikož snímek pojednává o jeho smrti a následném vnitřním společenském a politickém boji o moc.

Jedna cena za druhou

Tato životopisná politická satira byla natočena podle francouzského románu Smrt Stalina. Scénář napsal sám režisér snímku – Armando Iannucci společně s Davidem Schneiderem a Ianem Martinem. Kamery se ujal Zac Nicholson.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu snímek Ztratili jsme Stalina získal uznání kritiky. Byl dvakrát nominován na filmovou cenu Britské akademie za vynikající britský film a 13 nominací získal na Britskou nezávislou filmovou cenu. Herec Simon Russell Bealea obdržel cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Lavrentij Berija).

V Rusku a v Kyrgyzstánu byl snímek zakázán, protože se údajně vysmívá minulosti těchto zemí, dělá si legraci z jejich vůdců a chce rozvrátit jednotu ruského lidu. Pro film je to ale asi největší reklama. Kdo by nechtěl vidět snímek, který si dovolil udělat satiru na „velkého“ Josifa Stalina?

Z filmu vás bude hodně mrazit

Filmová satira má za úkol diváka pobavit, ale možná také nabídnout chvíle k zamyšlení. Ostatně film Ztratili jsme Stalina je toho důkazem. Chvílemi bude diváka až mrazit, když si uvědomí hloubku sovětské komunistické totality a jejích účinků na společnost.

Ve filmovém světě je satira docela nedostatkovým zbožím. Navíc, je-li opravdu kvalitní, jako v případě Ztratili jsme Stalina. Režisér Iannucci umí skvěle pracovat se sarkasmem a jízlivostí i s vykreslením jednotlivých postav. Kdo se chce pobavit, při sledování tohoto snímku má příležitost.

Aktuálně v tv světě
Již 27. února vypukne na Voyo vysílání třetí řady nejdrsnější a nejnáročnější reality show. Diváci TV Nova si na ..
20.02.2024

Televizní stanice Prima si pro své diváky přichystala plynulý přechod z jednoho ..

18.02.2024
Jaro na České televizi bude skutečně plodné a pro diváky lákavé. Těšit se totiž můžeme například na komediálně ..
13.02.2024
V neděli 4. února 2024 oslavila stanice Nova již své 30. narozeniny. U té příležitosti se v Televizních novinách ..
10.02.2024
Tomáš a Tereza prožívají lovestory jako z filmu, jenomže potom dojde k jedné situaci, kterou si Tereza nenechá vysvětlit. ..
08.02.2024
Šestidílná minisérie Adama Sedláka Adikts pojednává o skupině studentů adiktologie, kteří se rozhodnou pro experiment, ..
04.02.2024
Přeneste se do dovolenkové a Čechy oblíbené destinace a společně s dvojicí detektivů se pusťte do vyšetřování ..
01.02.2024
Co když je žena natolik hodná obětavá, že se zasekne ve vztahu s někým, kdo s ní nemá vážné úmysly? To je případ ..
28.01.2024
V roce 2023 vyšel komediální seriál Dobré ráno, Brno! a diváci si jej nemohli vynachválit. Právě nadhled a nadsázka, s ..
25.01.2024
V roce 2021 měla v českých kinech premiéru romantická komedie Láska na špičkách. V hlavních rolích se objevila Vica ..
21.01.2024