Ztratili jsme Stalina: Politická satira na televizi Joj Cinema

Ve filmu Ztratili jsme Stalina z roku 2017, který byl natočený v koprodukci Velké Británie, Francie a Belgie, se divák vrátí do 50. let minulého století, kdy byl v Sovětském svazu u moci ještě Josif Stalin a ústřední výbor KSČ se členy Molotovem, Berijou, Malenkovem a Chruščovem. Stalin si však ve filmu dlouho nezahraje, jelikož snímek pojednává o jeho smrti a následném vnitřním společenském a politickém boji o moc.

Jedna cena za druhou

Tato životopisná politická satira byla natočena podle francouzského románu Smrt Stalina. Scénář napsal sám režisér snímku – Armando Iannucci společně s Davidem Schneiderem a Ianem Martinem. Kamery se ujal Zac Nicholson.

Na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu snímek Ztratili jsme Stalina získal uznání kritiky. Byl dvakrát nominován na filmovou cenu Britské akademie za vynikající britský film a 13 nominací získal na Britskou nezávislou filmovou cenu. Herec Simon Russell Bealea obdržel cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Lavrentij Berija).

V Rusku a v Kyrgyzstánu byl snímek zakázán, protože se údajně vysmívá minulosti těchto zemí, dělá si legraci z jejich vůdců a chce rozvrátit jednotu ruského lidu. Pro film je to ale asi největší reklama. Kdo by nechtěl vidět snímek, který si dovolil udělat satiru na „velkého“ Josifa Stalina?

Z filmu vás bude hodně mrazit

Filmová satira má za úkol diváka pobavit, ale možná také nabídnout chvíle k zamyšlení. Ostatně film Ztratili jsme Stalina je toho důkazem. Chvílemi bude diváka až mrazit, když si uvědomí hloubku sovětské komunistické totality a jejích účinků na společnost.

Ve filmovém světě je satira docela nedostatkovým zbožím. Navíc, je-li opravdu kvalitní, jako v případě Ztratili jsme Stalina. Režisér Iannucci umí skvěle pracovat se sarkasmem a jízlivostí i s vykreslením jednotlivých postav. Kdo se chce pobavit, při sledování tohoto snímku má příležitost.

Aktuálně v tv světě
Je na televizní obrazovce dostatek humoru? Některé pořady se jako humorné tváří, přitom ho v nich příliš nenajdete. To ..
04.06.2023
Už jsme si zvykli, že televizní stanice Nova Cinema pravidelně vysílá filmy různých žánrů. Mezi stabilně oblíbené ..
03.06.2023

Filmy pro pamětníky si drží trvalou oblibu. Diváci se rádi ..

28.05.2023
ČT2 se rozhodla do svého vysílacího programu zařadit film Motýlek z roku 2017. Jedná se o filmové drama o útěku ..
26.05.2023
Napínavé thrillery, ve kterých jde o záchranu ohrožených životů, patří mezi oblíbené. A tak není divu, že si tento ..
21.05.2023
Rande v Římě je americká romantická komedie z roku 2010, která přináší divákům osvěžující směsici romantiky, ..
20.05.2023
V roce 1992 vznikl televizní cyklus detektivních příběhů pod názvem Hříchy pro pátera Knoxe. Předlohou byla ..
15.05.2023
Když se řekne tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák, je to zárukou dobré zábavu a vkusného humoru. Platí to i o české ..
14.05.2023
Americký film Nesvatbovi z roku 2005 přivádí na filmové plátno hereckou dvojici Owen Wilson a Vince Vaughn. Už to je ..
08.05.2023
Novinářské prostředí je poměrně oblíbeným námětem filmů. Můžete z něho vytěžit komedii, drama i kriminální ..
07.05.2023