ČT oslaví výročí války 36 filmy a desítkami dokumentů

Letošní rok je velmi význačný. Čím? V květnu slavíme 70. výročí ukončení druhé světové války. A nejen, že se k této významné události koná řada kulturních a osvětových akcí, ale své velké plány má i veřejnoprávní Česká televize. Divákům nabídne 36 filmů a přes tři desítky dokumentů s válečnou tematikou.

Druhá světová válka si vyžádala miliony obětí, dodnes na ni mnozí s hrůzou vzpomínají a dosud žije mnoho pamětníků, přímých svědků a ještě více potomků těchto obětí. A nešlo jen o běžná válečná zvěrstva, ale tady přišly na řadu koncentrační a pracovní tábory, vyzkoušení atomové bomby a hromadné vyvražďování na základě víry. Právě proto je druhá světová válka významným mementem, na které by se nemělo zapomínat. A upozornit na to chce i Česká televize, která tak do svého programu již od března zařazuje různé dokumenty a filmy, které se zaobírají mnoha momenty této války a přinášejí řadu příběhů obyčejných lidí i těch, kteří se do válčení na některé z front aktivně zapojili.
Mše, reality show, Vlasovci
Česká televize běžně nabízí ke shlédnutí celou řadu různorodých dokumentů. Tentokrát se zaměřuje vyloženě na tematiku druhé světové války, ale snaží se mít pestrý výběr a velký rozsah. Vidět tak můžeme dokumenty o nacistickém Německu, válčení ve Velké Británii i o českém odboji. Mezi těmi, které bychom ve vysílání neměli minout a ČT si na nich dává hodně záležet, jsou Vlasovci od Aleše Koudelky. Velmi zajímavý a očekávaný je také projekt Dovolená v Protektorátu, který začne v květnu. A kromě běžných dokumentů můžeme 5. května shlédnout i Bohoslužbu za mír, která bude vysílána v přímém přenosu.
Lidice i Želary
Velmi pestrá bude i nabídka květnových filmů s válečnou tematikou. Nejde sice o žádné žhavé novinky, ale diváci už alespoň vědí, co od nich mohou očekávat. Ve vysílání tak nebudou chybět Želary, Tmavomodrý svět, Banderovci, Tobruk, Atentát, Vyšší princip nebo Romeo, Julie a tma. A v den, kdy byly vypáleny Lidice a Ležáky, se můžeme těšit na poměrně nový snímek Lidice.

Aktuálně v tv světě
Vánoční svátky jsou obvykle spojeny s pohádkami. Pokud pomineme koncept, který má Prima Cool, tak se toho většina ..
21.11.2017
Pokud by měl být sestavený žebříček tuzemských komerčních televizí, je celkem jasné, kdo bude na jeho vrcholu. Půjde ..
16.11.2017
Méně než dva měsíce zbývají do Vánoc. Je tedy jasné, že tuzemské televize budou pomalu ale jistě začínat ..
14.11.2017
HD vysílání se už pomalu ale jistě stává standardem. Pokud jde o běžný volně šiřitelný příjem, tak zde musíme ..
09.11.2017
První řada byla velmi úspěšná, a proto se Česká televize rozhodla, že natočí i řadu druhou. A i o té je možné ..
08.11.2017
I když TV Nova v poslední době přišla s celou řadou kriminálek, je třeba jasně říci, že je zde jeden vítěz, se ..
05.11.2017
Volby jsou definitivně za námi, což znamená jediná. Můžeme řešit výsledky, ale jelikož jste na webu, který se věnuje ..
31.10.2017
Kdo miluje rockovou hudbu, nemusí ji nutně poslouchat jenom po internetu, stejně jako nemusí jenom ladit rádio. Stejně jako ..
26.10.2017
Pokud se podíváme do historie tohoto konkrétního kanálu, tak musíme jasně a objektivně říci, že se jedná o druhý ..
24.10.2017
Již se stala poměrně jasnou stálicí na poli televizní zábavy. Řeč je o Tuty TV, která je kanálem, kterýž je ..
22.10.2017