Fenomén underground jde až ke kořenům

Po celých čtyřicet večerů diváky bude doprovázet a již doprovází dokumentární série Fenomén Underground. Každý pátek ji vysílá ČT 2 a snaží se mladším generacím i pamětníkům detailně připomenout, co to vlastně byl a je underground.

Jak už jste se u nás mohli dočíst, na této rozsáhlé dokumentární fresce o českých subkulturách a jejích představitelích pracoval hned celý tým profesionálů. Autory jsou Břetislav Rychlík, Jiří Fiedor či vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Sérii také točili hned čtyři režiséři – Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík. A výsledek je proto více než monumentální.

Podrobná studie

První tři díly představovaly fenomén undergroundu jako celek a snažily se ho přiblížit i těm, kteří ho na vlastní kůži nezažili. Čtvrtý díl nazvaný Předci a paralely už se pustil hlouběji ke kořenům tohoto podhoubí oficiální kultury a představil první „zakladatele“ undergroundu, tedy milovníky rock’n’rollu a tanečníky swingu. I ti byli ve své době trestáni a „potíráni“. Dalších pět dílů se pak postupně bude věnovat kapelám a jednotlivcům, stejně jako společnostem, které také patřily k zakladatelům této subkultury. Jeden díl bude patřit skupině Hell’s Devils, další zase Křižovnické škole čistého humoru bez vtipu, do které v jisté době spadal i Ivan Martin Jirous.

Nejen muzikanti

Zajímavostí Fenoménu underground je, že se nesnaží jít jen po stopách muzikantů. Zajímá se i o výtvarníky a další lidi, kteří se cíleně vymykali dobové oficiální kultuře a šli proti ní – a dělali a vytvářeli jen to, co chtěli. Nejen, že se jeden díl nazývá Andělské vlasy a pojednává o lidech, kteří patřili mezi takzvané máničky a snažili se odlišovat i vzhledově. Ale další díly zmiňují i výtvarníky třeba ze skupiny Šmidrové. A tak dále. Zkrátka jak to už nyní vypadá, jde o sérii, kterou stojí zato vidět.

Aktuálně v tv světě

Stýskalo se vám po reality show Bachelor? Již 18. listopadu 2025 se na Oneplay objeví první ..

23.10.2025
Máma, táta, Květa a Jiřík Skočdopolovi žijí na farmě a vědí, jak se správně starat o půdu, pěstovat a sklízet. ..
17.10.2025
Nedáte dopustit na klasické detektivky a Colombo, Monk či Mentalista jsou vaši oblíbení televizní hrdinové? Již od ..
15.10.2025
Na České televizi odstartovala další novinka podzimního programu - seriál Ratolesti. Ten pojednává o rodině, jejíž ..
11.10.2025
Spadané listí, krátící se dny a klesající teploty vyzývají k sledování romantických komedií. Jednou z oblíbených a ..
07.10.2025
Nedáte dopustit na pořad Bedekr, který je dokonce jedním z nejúspěšnějších cestopisných pořadů České televize? Již ..
02.10.2025
Přestože každou neděli můžeme vídat obličej Vojtěcha Kotka v detektivní hře Zrádci, na konci října ho bude možná ..
01.10.2025
Čtveřice kamarádek se pravidelně schází v dámské knižním klubu, kde rozebírají literaturu a samozřejmě i drby a ..
30.09.2025
Věděli jste o tom, že mezi mladými lidmi přibývá depresí, úzkostí a také sebevražd? Protože čísla jsou skutečně ..
25.09.2025
Máte rádi devadesátkové komedie, které jsou zábavné i po více jak třiceti letech? Nenechte si v televizi ujít kultovní ..
21.09.2025