Novela zákona možná přinese revoluci v označování pořadů

O možnostech toho, jak by se mohly označovat současné pořady, jsme vás již informovali. Nyní na tuto zprávu navážeme, a to tím, že samotné Ministerstvo kultury chystá určitou novelu o takzvaném labellingu. Tedy právě o označování pořadů a také o tom, jak by mohly být zařazovány na televizní obrazovky. Současná úprava je samozřejmě jasná a její cíl je vysílat pořady vhodné pro mládež nejdříve v čase 22:00. A právě zmíněná úprava by se měla týkat této situace. Konkrétně potom toho, že by se dané pořady mohly začít vysílat dříve.

Mluví se o hranici 20:00

Konkrétní hranicí pro to, kdy už by mohly být vysílány pořady označované jako nevhodné pro osoby mladší 15 let, je termín 20:00. Dané pořady však musí být označeny konkrétními ikonkami, které jasně řeknou, co vše se v něm může objevit. Poté už zůstává hlavně na samotných rodičích, zda daný pořad dovolí svým potomkům shlédnout. Pokutu pro samotné televizní stanice chystá Ministerstvo kultury jenom v případě, že by došlo k tomu, že by byl daný pořad nevhodně označen. A to v rámci jak stávajícího, tak i nového systému, který bude počítat s již nastíněnou samoregulací.

Jak je to s pořady ohrožující vývoj dětí a mladistvých?

Další kategorií pořadů, které ohrožují vývoj dětí a mladistvých jsou ty, které jsou určeny aktuálně patnáctiletým divákům. I zde by mělo dojít k posunutí samotné hranice, a to taktéž už na dobu 20:00, přičemž aktuálně platila také hranice, kdy takové pořady mohly být vysílány výhradně od 22:00 do 6:00. A co to může přinést klasickému divákovi? Především to, že řada pro něho zajímavých filmů bude moci běžet už ve standardním vysílacím čase a televizní kanál tak nebude danými restrikcemi omezen v tom, aby ho vysílal až ve chvíli, uplyne právě současné časová hranice, tedy desátá hodina večerní. Právě daná omezení mohou být důvodem, proč se dnes řady filmů dříve nedočkáme.

Aktuálně v tv světě

Letošní 70. ročník Eurovize se již blíží a jak bývá zvykem, diváci České televize ..

19.03.2026
Máte náladu na seriál, který vás rozesměje a možná v něm spatříte sebe sami či některého z členů vaší rodiny? Na ..
16.03.2026
Pokud by se dal v současné nabídce televizní stanice Prima některý seriál označit za trefu do černého, stal by se jím ..
15.03.2026

S rozmachem elektronických knih, knižních e-shopů a sociálních sítí je obtížné ..

14.03.2026

Kromě toho, že na 8. března připadá Mezinárodní den žen, na TV Nova se zároveň objeví ..

09.03.2026

Dokumentární seriál České televize 13. komnata, jenž odhaluje slabosti a bolístky lidí, ..

07.03.2026
Existují filmy, které budou mít v srdcích diváků čestné místo navždy. K těmto snímkům řadíme také sérii Návrat ..
01.03.2026

Aby měli všichni lidé přístup k informacím, rozhodla se Česká televize zavést ..

25.02.2026
Některé filmy ani po letech neztrácejí své kouzlo a poslání. Jedním z takových snímků je také mysteriózní thriller ..
19.02.2026
Po bouřlivém odchodu z pořadu Top Gear v roce 2016 se trojice Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May přesunula do ..
12.02.2026